O‘zbekiston Respublikasi va Koreya Respublikasi o‘rtasida yuqori darajada erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish maqsadida ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish sohasida strategik hamkorlikni chuqurlashtirish masalasi faol ishlab chiqilmoqda.
Shu munosabat bilan 2023-yilning 23–28-avgust kunlari Koreya atrof-muhit sanoati va texnologiyalari instituti (KEITI) prezidenti Choy Xyong Jin boshchiligidagi Koreya delegatsiyasining O‘zbekistonga tashrifi tashkil etilmoqda.
Delegatsiya tashrifining birinchi kuni Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vaziri o‘rinbosari Jusipbek Kazbekov va KEITI prezidenti Choy Xyong Jin o‘rtasida rasmiy uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda ikki tomonlama hamkorlikning erishilgan darajasi va qo‘shma grantni amalga oshirish masalalari, Jizzax viloyatidagi qattiq maishiy chiqindilarni boshqarish tizimini takomillashtirish, o‘zbekistonlik mutaxassislar salohiyatini mustahkamlash, qo‘shma ilmiy dastur va loyihalarni ishlab chiqish bo‘yicha investitsiya loyihalari muhokama qilindi.
Uchrashuv yakunida tomonlar Koreya hukumati Iqtisodiy rivojlanish hamkorlik jamg‘armasi (EDCF) tomonidan moliyalashtirilishi kutilayotgan “Jizzax viloyatida chiqindilarni kompleks boshqarish” investitsiya loyihasining texnik-iqtisodiy asoslari loyihasini ko‘rib chiqdilar. Ekologiya vazirligi mutaxassislarining fikr va mulohazalari tinglanib, hujjat loyihasini birgalikda ishlab chiqish bo‘yicha kelishuvga erishildi.
Koreya Respublikasi delegatsiyasining tashrifi doirasida, shuningdek, Jizzax shahridagi Sh.Rashidov poligonini boshqarishni takomillashtirish bo‘yicha umumiy qiymati 6,6 mln. AQSh dollariga teng grant loyihasini amalga oshirish masalasini muhokama qilish, Koreya ekologik texnologiyalari ko‘rgazmalarini o‘tkazish, Toshkent va Jizzax viloyatlaridagi chiqindixonalar, suv tozalash va kanalizatsiya tozalash inshootlariga tashriflar, shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasi, Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi hamda Jizzax viloyati hokimligida uchrashuvlar o‘tkazilishi rejalashtirilgan.

Узбекистан и Корея: Обсуждены вопросы укрепления сотрудничества в сфере экологии
В целях реализации договоренностей, достигнутых на высоком уровне между Республикой Узбекистан и Республикой Корея, активно прорабатывается вопрос углубления стратегического сотрудничества в области экологии и охраны окружающей среды.
В этой связи, в период 23-28 августа 2023 организуется визит корейской делегации в Узбекистан во главе с президентом Корейского института экологической промышленности и технологий (KEITI) Чой Хёнг Жин.
В первый день визита делегации проведена официальная встреча между заместителем министра экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Жусипбеком Казбековым и президентом KEITI Чой Хёнг Жинг, на котором был подчеркнут достигнутый уровень двустороннего сотрудничества и обсуждены вопросы реализации совместных грантовых и инвестиционных проектов в области совершенствования системы управления твердыми бытовыми отходами в Джизакской области, укрепления потенциала узбекских специалистов, а также разработки совместных научных программ и проектов.
По окончанию официальной части встречи, стороны перешли к рассмотрению проекта Технико-экономического обоснования инвестиционного проекта «Интегрированное управление отходами в Джиззакской области», ожидаемого к финансированию Фондом сотрудничества экономического развития Правительства Кореи (EDCF). Выслушаны мнения и комментарии специалистов Министерства экологии и достигнута договоренность к дальнейшей совместной доработке проекта документа.
В рамках визита делегации Республики Корея также планируются организация начальной встречи по реализации грантового проекта по совершенствованию управления полигона Ш. Рашидова г. Джиззак, на общую сумму 6,6 млн долларов США, выставки корейских экологических технологий, посещение полигонов бытовых отходов, водоочистных и канализационно-очистных станций Ташкентской и Джизакской областей, встречи с Генеральной прокуратурой Республики Узбекистан, Министерством инвестиций, промышленности и торговли и Хокимиятом Джизакской области.