Yoshlar siyosati to‘g‘risida
Dunyo aholisining qariyb 20 foizini yoshlar tashkil qiladi. O‘zbekistonda esa bu ko‘rsatkich 60 foizdan oshadi. Yoshlar xalqimiz, davlatimizning bebaho boyligi. Ular uchun barcha shart-sharoit yaratilgan, imkoniyatlar eshigi keng ochilgan. Davlatimiz rahbarining 2017 yil 5 iyuldagi «Yoshlarga oid davlat siyosati samaradorligini oshirish va O‘zbekiston yoshlar ittifoqi faoliyatini qo‘llab-quvvatlash to‘g‘risida»gi farmoni bu boradagi ishlarni yangi bosqichga olib chiqdi.
Yoshlarga oid davlat siyosatining asosiy printsiplari
Yoshlarga oid davlat siyosatining asosiy printsiplari quyidagilardan iborat:
– ochiqlik va shaffoflik;
– yoshlarga oid davlat siyosatini ro‘yobga chiqarishda yoshlarning ishtirok etishi;
– yoshlar tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlash va rag‘batlantirish;
– ma’naviy, axloqiy va madaniy qadriyatlarning ustuvorligi;
– yoshlarning kamsitilishiga yo‘l qo‘yilmasligi.
Yoshlarga oid davlat siyosatining asosiy yo‘nalishlari
Yoshlarga oid davlat siyosatining asosiy yo‘nalishlari quyidagilardan iborat:
– yoshlarning huquqlari, erkinliklari va qonuniy manfaatlarini ta’minlash;
– yoshlarning hayoti va sog‘lig‘ini saqlash;
– yoshlarning ma’naviy, intellektual, jismoniy va axloqiy jihatdan kamol topishiga ko‘maklashish;
– yoshlar uchun ochiq va sifatli ta’limni ta’minlash;
– yoshlarni ishga joylashtirish va ularning bandligi uchun shart-sharoitlar yaratish;
– yoshlarni vatanparvarlik, fuqarolik tuyg‘usi, bag‘rikenglik, qonunlarga, milliy va umuminsoniy qadriyatlarga hurmat ruhida, zararli ta’sirlar va oqimlarga qarshi tura oladigan, hayotga bo‘lgan qat’iy ishonch va qarashlarga ega qilib tarbiyalash;
– yoshlarni axloqiy negizlarni buzishga olib keladigan xatti-harakatlardan, terrorizm va diniy ekstremizm, separatizm, fundamentalizm, zo‘ravonlik va shafqatsizlik g‘oyalaridan himoya qilish;
– yoshlarning huquqiy ongi va huquqiy madaniyati darajasini yuksaltirish;
– iqtidorli va iste’dodli yoshlarni qo‘llab-quvvatlash hamda rag‘batlantirish;
– yoshlar tadbirkorligini rivojlantirish uchun shart-sharoitlar yaratish;
– yoshlarda sog‘lom turmush tarziga intilishni shakllantirish, shuningdek yoshlarning bo‘sh vaqtlarini mazmunli tashkil etish va yoshlar sportini ommaviy rivojlantirish uchun shart-sharoitlar yaratish;
– yosh oilalarni ma’naviy va moddiy jihatdan qo‘llab-quvvatlash, ular uchun munosib uy-joy va ijtimoiy-maishiy sharoitlarni yaratish bo‘yicha kompleks chora-tadbirlar tizimini amalga oshirish;
– yoshlarning huquqlari va erkinliklarini ro‘yobga chiqarish sohasida faoliyatni amalga oshiruvchi xalqaro tashkilotlar bilan hamkorlikni rivojlantirish.

О молодежной политике
Около 20 процентов населения мира - молодые люди. В Узбекистане этот показатель составляет более 60 процентов. Молодежь - бесценное богатство нашего народа, нашего государства. Для них созданы все условия, двери к возможностям широко открыты. Указ Президента Республики Узбекистан от 5 июля 2017 года «О повышении эффективности государственной молодежной политики и поддержке деятельности Союза молодежи Узбекистана» вывел эту работу на новый уровень.
Основные принципы государственной молодежной политики
Основными принципами государственной молодежной политики являются:
– открытость и прозрачность;
– участие молодежи в реализации государственной молодежной политики;
– поддержка и стимулирование молодежных инициатив;
– приоритет духовных, нравственных и культурных ценностей;
– недопущение дискриминации молодежи.
Основные направления государственной молодежной политики
Основными направлениями государственной молодежной политики являются:
– обеспечение прав, свобод и законных интересов молодежи;
– охрана жизни и здоровья молодежи;
– содействие духовному, интеллектуальному, физическому и нравственному развитию молодежи;
– обеспечение для молодежи доступного и качественного образования;
– создание условий для трудоустройства и занятости молодежи;
– воспитание молодежи в духе патриотизма, гражданственности, толерантности, уважительного отношения к законам, национальным и общечеловеческим ценностям, способной противостоять вредным влияниям и течениям, с твердыми убеждениями и взглядами на жизнь;
– защита молодежи от действий, приводящих к подрыву нравственных устоев, идей терроризма и религиозного экстремизма, сепаратизма, фундаментализма, культа насилия и жестокости;
– повышение уровня правового сознания и правовой культуры молодежи;
– поддержка и стимулирование одаренной и талантливой молодежи;
– создание условий для развития молодежного предпринимательства;
– формирование у молодежи стремления к здоровому образу жизни, а также создание условий для организации содержательного досуга молодежи и массового развития молодежного спорта;
– реализация комплексной системы мер по моральной и материальной поддержке молодых семей, созданию для них достойных жилищных и социально-бытовых условий;
– развитие сотрудничества с международными организациями, осуществляющими деятельность в сфере реализации прав и свобод молодежи.