2023-yilning 16-avgust kuni O‘zbekiston Respublikasi Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vaziri o‘rinbosari Jusipbek Kazbekov boshchiligidagi delegatsiya C5+1 formatidagi (Markaziy Osiyo+AQSH) ishtirokchi-davlatlarning energiya va iqlim o'zgarishi bo'yicha navbatdagi onlayn uchrashuvida ishtirok etdi.
Uchrashuvda Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Tojikiston va Turkmaniston vakillari ham ishtirok etdi.
Tadbirni AQSH Davlat kotibining Markaziy Osiyo boʻyicha yordamchisi oʻrinbosari B.Simler va Tojikiston Respublikasi atrof-muhitni muhofaza qilish qoʻmitasi raisi oʻrinbosari A.Mavlododlar olib borishdi.
Tadbirda Markaziy Osiyoda suv tanqisligi muammolarini birgalikda hal qilish, iqlim o‘zgarishi sharoitida "aqlli" qishloq xo‘jaligini rivojlantirish, shuningdek, qayta tiklanadigan energiya manbalariga bosqichma-bosqich o‘tish masalalari muhokama qilindi.
O‘zbekiston tomoni mamlakatimizda suvdan oqilona foydalanish tizimini takomillashtirish, qo‘shni davlatlar bilan mintaqaviy hamkorlik bo‘yicha amalga oshirilayotgan dasturlar haqida ma’lumot berdi.
Mamlakatlar tomonidan issiqxona gazlari chiqindilarini kamaytirish va boshqa muhim maqsadlarga erishish bo'yicha mintaqaviy muloqotni kengaytirish bo'yicha takliflar taqdim etildi.
Tadbir davomida O‘zbekiston tomonining atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi sohasidagi global tadbirlar doirasida amalga oshirilayotgan mintaqaviy tashabbuslar va majburiyatlar to‘g‘risida xalqaro hamjamiyatni xabardor qilish bo‘yicha taklifi qo‘llab-quvvatlandi.

Обсуждены вопросы регионального сотрудничества стран Центральной Азии в сфере экологии
16 августа 2023 года делегация Республики Узбекистан во главе с заместителем министра экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Ж.Казбековым приняла участие на очередной онлайн встрече государств-участников формата «С5+1» (Центральная Азия + США) по вопросам энергетики и изменения климата.
На встрече приняли участие также представители Республики Казахстан, Кыргызской Республики, Республики Таджикистан и Туркменистана.
Мероприятие прошло под председательством заместителя помощника Госсекретаря США по делам Центральной Азии Б. Симлера и заместителя председателя Комитета охраны окружающей среды Республики Таджикистан А. Мавлодод.
Страны участницы платформы обсудили вопросы совместного решения проблем дефицита водных ресурсов в Центральной Азии, развития умного сельского хозяйства в условиях изменения климата, а также поэтапного перехода на возобновляемую энергетику.
Узбекской стороной была представлена информация о реализуемых программах в республике по улучшению системы рационального управления водными ресурсами, региональном сотрудничестве с соседними странами.
Представлены предложения по расширению регионального диалога по вопросам достижения странами целей по сокращению выбросов и снижению выбросов парниковых газов.
В ходе мероприятия было поддержано предложение узбекской стороны по информированию международного сообщества о реализуемых региональных инициативах и обязательствах в рамках глобальных мероприятий в области охраны окружающей среды и изменения климата.