Xalqaro qor qoploni kunini nishonlashga bag‘ishlangan ijodiy tanlovlar e’lon qilindi
Qudratli, maftunkor va brakonerlar oldida nihoyatda nochor qor qoplonlari (ilvirslar) Markaziy Osiyodagi 12 ta mamlakatda tarqalgan va odatda, yuksak cho‘qqili tog‘larda, o‘ta balandliklarda uchraydi. 2014 yildan boshlab, har yili 23 oktyabrda Xalqaro qor qoploni kuni nishonlanadi. Bu kun nishonlanishidan maqsad yo‘qolish xavfi ostidagi ushbu mushuksimonlar turiga e’tibor qaratish, ularni asrash va himoyalash borasidagi xabardorlikni oshirishdan iborat. Qor qoplonlari yo‘qolish xavfi ostida turgan jonzot sifatida TAXI Qizil kitobiga kiritilgan (2000), O‘zbekiston Qizil kitobiga ham qo‘shilgan. Shuningdek, ular Yo‘qolish xavfi ostida turgan yovvoyi fauna va flora turlari xalqaro savdosi to‘g‘risidagi konvensiya (SITES)ning I ilovasiga muvofiq ham himoya qilinadi.
Joriy yilda ushbu voqeani nishonlash maqsadida, O‘zbekistondagi Birlashgan Millatlar Tashkiloti Taraqqiyot Dasturi ekologlar, o‘qituvchilar, psixologlar, universitetlar talabalari, bolalar uchun ijodiy ta’limiy materiallar ishlab chiquvchilar va NNT uchun tanlov o‘tkazilishini e’lon qiladi. Tanlovning asosiy maqsadi va vazifasi bolalar uchun tog‘lar, o‘rmonlar, qo‘riqlanadigan hududlar va himoya ostidagi hayvonlar turlari haqida ma’lumot beruvchi 3D-rasm (qutilar) ko‘rinishida o‘quv materialini ishlab chiqish sanaladi.
1- TANLOV: Tabiat resurslari, flora va faunaga hurmatni rivojlantirish
Bioxilma-xillikka oid 3D-quti bioxilma-xillikni va tog‘ ekotizimlarini asrashning turli yo‘nalishlarini o‘z ichiga olishi mumkin, bunda rasmlarda o‘quv g‘oyalari aks etgan bo‘lishi lozim. 3D-rasmlar qanchalik qiziqarli, ma’rifiy, ijodiyroq bo‘lsa, birinchi o‘rin uchun mukofotni yutish ehtimoli shuncha yuqoriroq bo‘ladi, tanlov yakunlari 2021-yil 23-oktyabrda, xalqaro qor qoploni kuniga bag‘ishlab e’lon qilinadi.
Tanlovda qatnashish uchun ishingiz va g‘oyangizni tasdiqlovchi video suratga olish kerak bo‘ladi. Videoni Instagramdagi profilingizga #узбснежныйбарс2021 xeshtegi bilan joylashtiring. Taqdirlash marosimida ishtirokchilarga 3D-qutilar namoyish etiladi. G‘oliblarni saralash mustaqil hakamlar hay’ati tomonidan materiallarni ekspert baholash orqali amalga oshiriladi.
– 1- o‘rin: Laptop DELL Latitude 7300 noutbuki + Amazfit GTS Obsidian Black smart soati + esdalik sovg‘alari;
– 2- o‘rin: Samsung Galaxy tab S6 plansheti + Amazfit GTS Obsidian Black smart-soati + esdalik sovg‘alari;
– 3- o‘rin: Samsung Galaxy Note 10 smartfoni + Amazfit GTS Obsidian Black smart-soati + esdalik sovg‘alari.
Mezonlar/shartlar: 3D-qutining balandligi, uzunligi va eni 50 sm.dan oshmasligi kerak. 3D-quti kvadrat yoki to‘g‘ri to‘rtburchak shaklda yasalishi lozim. Bo‘yoqlardan foydalanish arizachining ixtiyoriga havola. 3D-qutining tavsifi yoki matnli talqinini, imkon bo‘lsa, quti ichiga joylashtirish yoki alohida, rus, o‘zbek yoxud ingliz tilida berish mumkin. Tanlovda qatnashish uchun ishingiz va g‘oyangizni tasdiqlovchi videoni suratga olish kerak bo‘ladi. Videoni Instagramdagi profilingizga #узбснежныйбарс2021 xeshtegi bilan joylashtiring. Taqdirlash marosimida ishtirokchilarga 3D-qutilar namoyish etiladi. G‘oliblarni saralash mustaqil hakamlar hay’ati tomonidan materiallarni ekspert baholash orqali amalga oshiriladi.
Ushbu tanlovda quyidagilar qatnashishlari mumkin: ekologlar, o‘qituvchilar, talabalar, psixologlar, bolalar uchun ijodiy ta’limiy materiallar ishlab chiquvchilar, nodavlat tashkilotlari. Yosh bo‘yicha cheklovlar yo‘q. Tanlov qamrovi – butun O‘zbekiston bo‘ylab (Qoraqalpog‘iston Respublikasi, barcha viloyatlar shaharlari va tumanlari, Toshkent shahri).
Muddati: 2021-y. 15-sentyabrgacha.
2- TANLOV: “Birgalikda birdamlik va yakdillik orqali biz tabiatimizni himoya qilamiz” badiiy tanlovi
Bu tanlov 10 yoshdan 15 yoshgacha bo‘lgan bolalar uchun mo‘ljallangan. Badiiy ish vatmanda bajarilishi lozim, nima bilan chizilishi esa, muallif ixtiyoriga havola. Ishtirokchilar o‘z ishlarida bayon etishlari lozim bo‘lgan mavzu – bu ekologik muammolarni hal qilish, O‘zbekistonda yashaydigan, yo‘qolib borayotgan hayvon turlari, jumladan qor qoploni, tog‘ echkisi yoki sug‘urni himoya qilish. Bu tanlovda mavzuga yondashuv, ijodiylik, g‘oya va, albatta, muammoning yechimi baholanadi. Ishtirokchilar ishni o‘z Instagram/Facebook profillariga #узбснежныйбарс2021 xeshtegi ostida joylashlari va kontakt ma’lumotlarini ko‘rsatishlari lozim.
Rasmlar tabiatni muhofaza qilish va yovvoyi tabiat haqida g‘amxo‘rlik qiluvchi saralash komissiyasi a’zolari tomonidan ovoz berish yo‘li bilan baholanadi. Tanlov davrida ishtirokchilarning profillari ochiq bo‘lishi, shuningdek tanlov qatnashchisining ismi va familiyasi ko‘rsatilgan bo‘lishi lozim. Rag‘batlantiruvchi mukofotlarga qo‘shimcha sifatida uchta sovrin o‘ynaladi. G‘oliblarni saralash mustaqil hakamlar hay’ati tomonidan, materiallarni ekspert baholash yo‘li bilan amalga oshiriladi.
1- o‘rin: Laptop DELL Latitude 7300 noutbuki + Amazfit GTS Obsidian Black smart-soati + “yosh rassom to‘plami” + esdalik sovg‘alari;
– 2- o‘rin: Samsung Galaxy tab S6 plansheti + Amazfit GTS Obsidian Black smart-soati + “yosh rassom to‘plami” + esdalik sovg‘alari;
3- o‘rin: Samsung Galaxy Note 10 smartfoni + Amazfit GTS Obsidian Black smart-soati + “yosh rassom to‘plami” + esdalik sovg‘alari.
Mezonlar/shartlar: Ishtirokchilar ishni o‘z Instagram/Facebook profillariga #узбснежныйбарс2021 xeshtegi ostida joylashlari va kontakt ma’lumotlarini ko‘rsatishlari lozim.
Ushbu tanlovda quyidagilar qatnashishlari mumkin: 10 yoshdan 15 yoshgacha bo‘lgan bolalar. Tanlov qamrovi – butun O‘zbekiston bo‘ylab (Qoraqalpog‘iston Respublikasi, barcha viloyatlar shaharlari va tumanlari, Toshkent shahri).
Muddati: 2021-y. 10-sentyabrgacha.
3- TANLOV: Videorolik suratga olish
Ushbu tanlov yoshi va kasbidan qat’i nazar, barcha uchun ochiq. Tanlovda qatnashish uchun ishtirokchilar qor qoplonini asrash, uning asosiy ov ob’ektlari va yashash joylari to‘g‘risida videorolik olishlari va Instagram/Facebook profillariga joylashlari kerak bo‘ladi. Video istalgan formatda, hujjatli filmdan havaskor s’yomkagacha bo‘lishi mumkin (kadr ortida axborot matni, xronometraj – ko‘pi bilan 3 daqiqa). Video qanchalik qiziqarli, ma’rifiy va ijodiyroq bo‘lsa, g‘olib bo‘lish va loyiha tashkilotchilaridan mukofot yutib olish imkoniyati shuncha katta bo‘ladi. G‘oliblarni saralash mustaqil hakamlar hay’ati tomonidan materiallarni ekspert baholash vositasida amalga oshiriladi. Barcha ishlar ko‘chirmachilikka tekshiriladi.
– 1- o‘rin: Sony A7 III Fotoapparat/kamerasi + Amazfit GTS Obsidian Black smart-soati + esdalik sovg‘alari;
– 2- o‘rin: Laptop DELL Latitude 7300 noutbuki + Amazfit GTS Obsidian Black smart-soati + esdalik sovg‘alari;
3- o‘rin: Samsung Galaxy tab S6 plansheti + Amazfit GTS Obsidian Black smart-soati + esdalik sovg‘alari.
Mezonlar/shartlar: Tanlov yoshi va kasbidan qat’i nazar, barcha uchun ochiq. Video istalgan formatda, hujjatli filmdan havaskorlik s’yomkasigacha bo‘lishi mumkin, davomiyligi ko‘pi bilan 3 daqiqa, rus, o‘zbek yoki ingliz tilida bo‘lishi kerak. Video qanchalik qiziqarli, ma’rifiy va ijodiyroq bo‘lsa, g‘olib bo‘lish va loyiha tashkilotchilaridan mukofot yutib olish imkoniyati shuncha katta bo‘ladi. Tanlovda qatnashish uchun ishtirokchilar videoni suratga olib, Instagram/Facebook profillariga #узбснежныйбарс2021 xeshtegi ostida joylashlari va o‘z kontakt ma’lumotlarini ko‘rsatishlari kerak. Video smartfonda, professional yoki havaskor kamerada olinishi mumkin. Zarur bo‘lsa, siz turli hayvonlar tasvirini, shuningdek kadr ortida axborot matnini joylashtirishingiz mumkin.
Ushbu tanlovda quyidagilar qatnashishlari mumkin: Tabiatga befarq bo‘lmagan barcha. Yosh bo‘yicha cheklovlar yo‘q. Tanlov qamrovi – butun O‘zbekiston bo‘ylab (Qoraqalpog‘iston Respublikasi, barcha viloyatlar shaharlari va tumanlari, Toshkent shahri).
Saralash komissiyasi a’zolari: O‘zbekiston Respublikasi ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish davlat qo‘mitasi, O‘zbekiston Respublikasi Xalq ta’limi vazirligi, NNT, O‘zbekistondagi BMT TD va boshqa tashkilotlar vakillari, yetakchi blogerlar.
Tanlov shartlari: Tanlov materiallari reklama axborotiga, shuningdek O‘zbekiston hududida tarqatish taqiqlangan yoki cheklangan axborotga ega bo‘lmasligi kerak. Mazkur axborotga ega tanlov materiallari ko‘rib chiqilmaydi!
MATERIALLARDAN FOYDALANISh HUQUQI: Tashkilotchilar olingan materiallarni tarqatish, ko‘paytirish, nusxa ko‘chirish, chop etish va ulardan foydalanish huquqiga ega. Tashkilotchilar va hamkorlar, o‘z tomonidan, o‘z nashrlarida material muallifini ko‘rsatish majburiyatini zimmalariga oladilar.
2021-yil 25-oktyabrda, g‘oliblar aniqlangach, O‘zbekiston Respublikasi ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish davlat qo‘mitasi, NNT, O‘zbekistondagi BMT TD, O‘zbekistondagi diplomatik missiyalar, ommaviy axborot vositalari vakillari va boshqa mehmonlar ishtirokida rasmiy taqdirlash marosimi o‘tkaziladi.

Объявлены творческие конкурсы, посвященные празднованию Международного дня снежного барса
Могущественные, чарующие и крайне уязвимые для браконьерства, снежные барсы распространены в 12 странах Центральной Азии и обычно встречаются в высоких скалистых горах на больших высотах. Ежегодно, 23 октября, отмечается Международный день снежного барса, который был учрежден в 2014 году. Этот день призывает обратить внимание на данный вид кошачьих, находящихся под угрозой исчезновения, и помогает повысить осведомленность об их сохранении и защите. Снежные барсы занесены в Красную книгу МСОП (2000), как находящиеся под угрозой исчезновения, и включены в Красную книгу Узбекистана. Они также охраняются в соответствии с Приложением I к Конвенции о Международной торговле видами дикой фауны и флоры, находящимися под угрозой исчезновения (СИТЕС).
Чтобы отметить это событие в текущем году, Программа развития Организации Объединенных Наций в Узбекистане объявляет о проведении конкурсов для экологов, учителей, психологов, студентов университетов, создателей и разработчиков творческих образовательных материалов для детей и ННО. Основной целью и задачей конкурса является разработка учебного материала для детей в виде 3D-картинки (коробки), которая будет информировать их о горах, лесах, охраняемых территориях и видах животных, находящихся под охраной.
КОНКУРС № 1: Развитие уважения к природным ресурсам, флоре и фауне
3D коробка биоразнообразия может включать в себя различные направления сохранения биоразнообразия и горных экосистем и при этом картинки должны нести в себе обучающую идею. Чем интереснее, познавательнее и креативнее будет подача 3D картинок, тем больше вероятность выиграть приз за первое место. Итоги конкурса будут подведены к 23 октября 2021 года, к приуроченному Международному дню снежного барса.
Для участия в конкурсе нужно снять видео, подтверждающее вашу работу и идею. Разместите видео в своем профиле в Instagram под хэштегом #узбснежныйбарс2021. Во время церемонии награждения участникам будут продемонстрированы 3D - коробки. Отбор победителей будет происходить посредством экспертной оценки материалов независимым жюри.
– 1-ое место: Ноутбук Laptop DELL Latitude 7300 + Смарт часы Amazfit GTS Obsidian Black + сувениры;
– 2-ое место: Планшет Samsung Galaxy tab S6 + Смарт часы Amazfit GTS Obsidian Black + сувениры;
– 3-ое место: Смартфон Samsung Galaxy Note 10 + Смарт часы Amazfit GTS Obsidian Black + сувениры.
Критерии/условия: Размер 3D коробки не должен превышать 50 см в длине, в высоте и в ширине. 3D коробка может быть в виде квадрата или прямоугольника. Использование красок на усмотрение и креативность заявителя. Описательную или текстовую версию 3D коробки можно разместить внутри коробки если позволяет, или же можно предоставить отдельно на русском, узбекском или английском языке. Для участия в конкурсе нужно снять видео, подтверждающее вашу работу и идею. Разместить у себя в профиле Instagram/Facebook, под хештегом #узбснежныйбарс2021 и указать свои контактные данные. Во время вручения призов, 3D коробки будут продемонстрированы участникам. Отбор победителей будет происходить посредством экспертной оценки материалов независимым жюри.
В данном конкурсе могут принять участие: экологи, учителя, студенты, психологи, создатели и разработчики творческих образовательных материалов для детей, неправительственные организации. Возрастных ограничений нет. Охват конкурса - по всему Узбекистану (Республика Каракалпакстан, города и районы всех областей, город Ташкент).
Срок: до 15 сентября 2021 г.
КОНКУРС № 2: Художественный конкурс “Вместе через единство и солидарность мы защитим нашу природу”
Этот конкурс предназначен для детей в возрасте от 10 до 15 лет. Художественная работа должна быть выполнена на ватмане, а чем нарисована картина, это на усмотрение автора. Тема, которую участники должны изложить в своих работах – это решение экологической проблемы, защита исчезающих видов животных, обитающих в Узбекистане, в частности снежного барса, горного козла или сурка. В этом конкурсе будут оцениваться подход к теме, креативность, идея и, конечно же, решение проблемы. Участники должны разместить работы у себя в профиле Instagram/Facebook, под хештегом #узбснежныйбарс2021 и указать свои контактные данные.
Картины будут оцениваться путем голосования членами отборочной комиссии, которые заботятся об охране природы и дикой природы. На период конкурса профили участников должны быть открыты, так же должны быть указаны имя и фамилия конкурсанта. В дополнение к поощрительным призам будут разыграны три приза. Отбор победителей будет происходить посредством экспертной оценки материалов независимым жюри.
– 1-ое место: Ноутбук Laptop DELL Latitude 7300 + Смарт часы Amazfit GTS Obsidian Black + «набор юного художника» + сувениры;
– 2-ое место: Планшет Samsung Galaxy tab S6+ Смарт часы Amazfit GTS Obsidian Black +  «набор юного художника» + сувениры;
– 3-ье место: Смартфон Samsung Galaxy Note 10 + Смарт часы Amazfit GTS Obsidian Black +  «набор юного художника» + сувениры.
Критерии/условия: Участники должны разместить работы у себя в профиле Instagram/Facebook, под хештегом #узбснежныйбарс2021 и указать свои контактные данные
В данном конкурсе могут принять участие: Дети от 10 до 15 лет. Охват конкурса - по всему Узбекистану (Республика Каракалпакстан, города и районы всех областей, город Ташкент).
Срок: до 10 сентября 2021г.
КОНКУРС №3: Создание видеоролика
Данный конкурс открыт для всех желающих, независимо от возраста и профессии. Для участия в конкурсе участники должны снять и разместить у себя в профиле Instagram/Facebook видеоролик о сохранении снежного барса, его его основных объектов добычи и местах обитания. Видео может быть любого формата, от документального до любительского (информативный текст за кадром, хронометраж не более 3 минут). Чем интересней, познавательнее и креативнее видео, тем больше возможности стать победителем и выиграть приз от организаторов проекта. Отбор победителей будет происходить посредством экспертной оценки материалов независимым жюри. Все работы будут проверены на плагиат.
– 1-ое место: Фотоаппарат/камера Sony A7 III + Смарт часы Amazfit GTS Obsidian Black + сувениры;
– 2-ое место: Ноутбук Laptop DELL Latitude 7300 + Смарт часы Amazfit GTS Obsidian Black + сувениры;
– 3-ье место: Планшет Samsung Galaxy tab S6 + Смарт часы Amazfit GTS Obsidian Black + сувениры.
Критерии/условия: Конкурс открыт для всех желающих, независимо от возраста и профессии. Видео может быть любого формата, от документального до любительского, с длительностью максимум 3 минуты на русском, узбекском или английском языке. Чем интересней, познавательнее и креативнее видео, тем больше возможности стать победителем и выиграть приз от организаторов проекта. . Для участия в конкурсе участники должны снять и разместить у себя в профиле Instagram/Facebook видео под хэштегом #узбснежныйбарс2021 и указать свои контактные данные. Видео может быть снято на смартфон, на профессиональную или любительскую камеру. При необходимости вы можете вставлять различные изображения животных, а также информационный текст за кадром.
В данном конкурсе могут принять участие: Все, кому не безразлична природа. Ограничений по возрасту нет. Охват конкурса - по всему Узбекистану (Республика Каракалпакстан, города и районы всех областей, город Ташкент).
Срок: до 15 сентября 2021 г.
Члены отборочной комиссии: представители Государственного Комитета Республики Узбекистан по экологии и охране окружающей среды, Министерства народного образования Республики Узбекистан, ведущие блоггеры, НПО, ПРООН в Узбекистане и других организаций.
Условия: Конкурсные материалы не должны содержать рекламную информацию, а также информацию, распространение которой на территории Узбекистана запрещено, либо ограничено. Конкурсные материалы, содержащие указанную информацию, рассматриваться не будут!
ПРАВА НА ИСПОЛЬЗОВАНИЕ МАТЕРИАЛОВ: Организаторы оставляют за собой право на распространение, тиражирование, копирование, издание и использование полученных материалов. Организаторы и партнеры, со своей стороны, обязуются указать автора материала в своих публикациях.
25 октября 2021 года, когда будут определены победители, пройдет официальная церемония награждения с участием представителей Государственного Комитета Республики Узбекистан по экологии и охране окружающей среды, НПО, ПРООН в Узбекистане, дипломатических миссий в Узбекистане, средств массовой информации и других гостей.