Toshkent viloyatida yosh ekologlar uchun o‘quv seminari bo‘lib o‘tdi
27–28-aprel kunlari Toshkent viloyatining Bo‘stonliq tumanida “Ekologik oromgoh” o‘quv seminari bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi va tizim tashkilotlarining 30 yoshgacha bo‘lgan yosh xodimlari, Respublikaning barcha hududlaridan saylangan “Yosh ekologlar” harakati raislari, Respublika Yosh turizm elchilari Kengashi aʼzolari, jami 50 nafar yoshlar ishtirok etdi.
Seminarda ishtirokchilarga Ekologiya vazirligi faoliyati, davlatimiz rahbari tashabbusi bilan amalga oshirilayotgan “Yashil makon” umummilliy loyihasini amalga oshirish borasida amalga oshirilayotgan ishlar, atmosfera havosi ifloslanishining oldini olish, bioxilma-xillikni saqlash va ekologiya sohasidagi siyosat uchun samarali mexanizmlarni joriy etish borasidagi chora-tadbirlar haqida hamda boshqa muhim ma’lumotlar berildi.
Shuningdek, o‘quv-seminar doirasida vazirlik vakillari va yosh ekologlar o‘rtasida futbol musobaqasi, eko-zakovat intellektual o‘yini o‘tkazildi. Qolaversa, ishtirokchilar hudud obyektlari bilan tanishtirildi.
Bundan tashqari, Respublika “Yosh ekologlar” harakati raislarining yarim yillik faoliyatlariga bagʻishlangan taqdimotlari tinglandi. Ularning taklif va muammolari, yoʻl qoʻygan kamchilik va yutuqlari muhokama qilindi.
Tadbir so‘ngida o‘yinlar g‘oliblari va seminar ishtirokchilari ekologiya sohasini rivojlantirishga qo‘shgan hissalari uchun tashakkurnomalar bilan taqdirlandilar.

В Ташкентской области прошел обучающий семинар для молодых экологов
С 27 по 28 апреля в Бостанлыкском районе Ташкентской области прошел образовательный семинар «Экологический лагерь».
В мероприятии приняли сотрудники Министерства экологии, охраны окружающей среды и изменения климата и его системных организаций в возрасте до 30 лет, около 50 представителей движения «Молодые экологи» со всех регионов страны и членов Совета молодых послов туризма республики.
В ходе семинара участникам была представлена информация о деятельности Министерства экологии, работах по реализации общенационального проекта «Яшил Макон», инициированного главой государства, мероприятиях по предотвращению загрязнения атмосферного воздуха, сохранению биоразнообразия и внедрения эффективных механизмов ведения политики в сфере экологии.
В рамках мероприятия также состоялись соревнования по футболу между представителями Министерства и юными экологами, дискуссии и ознакомление с объектами района.
Кроме того, были заслушаны выступления представителей республиканского движения «Юные экологи» о своей полугодовой деятельности. Были обсуждены их предложения и проблемы, недостатки и достижения.
По итогу мероприятия победители игр и участники семинара были награждены благодарственными сертификатами за вклад в развитие сферы экологии.