Bugun, 25-aprel kuni “Shahrisabz – Iqtisodiy hamkorlik tashkiloti turizm poytaxti” xalqaro tadbiriga bagʻishlangan matbuot anjumani boʻlib oʻtdi.  Unda Iqtisodiy hamkorlik tashkiloti Bosh kotibi Husrav Noziri, Turizm qoʻmitasi raisi Umid Shadiyev, Shahrisabz shahar hokimi Sherzod Boʻriyev, mahalliy va xorijiy OAV vakillari ishtirok etdi.
Tadbirda nutq so‘zlaganlar  Shahrisabzga “Iqtisodiy hamkorlik tashkiloti turizm poytaxti” maqomi berilishi hamda uning ahamiyatiga to‘xtalib o‘tishdi. Shuningdek, kelgusida turizm sohasida amalga oshiriladigan loyihalar boʻyicha jurnalistlarning savollariga javob berildi.
“Shahrisabzning mahobatli arxitekturasi, joʻshqin madaniyati va hayratlanarli manzaralari Oʻzbekistonni Markaziy Osiyoning bebaho durdonasiga aylantiradi, — dedi IHT bosh kotibi Husrav Noziri. — Oʻzbekistonning qoq markazida joylashgan Shahrisabz oʻzining qadimiy devorlarida tarix va ulugʻvorlik xazinasini saqlab kelmoqda.  Bugun barchamiz muhim voqeani nishonlash uchun yigʻilgan ekanmiz, keling, O‘zbekiston turizm sohasida cheksiz salohiyatga ega ekanligini tan olaylik”.
Tarixan Shahrisabz minglab yillar davomida Buyuk Ipak yoʻlining asosiy markazlaridan biri boʻlgan, aynan shu yer savdo aloqalari, madaniyatlar, eʼtiqodlar, ilgʻor fikrlar va gʻoyalar almashinuvi chorrahasi boʻlib xizmat qilgan. Tarix bu shaharda qator yirik imperiyalar va davlatlar tashkil etilib, ravnaq topishiga bevosita guvoh boʻlgan.
“Shahrisabz – Iqtisodiy hamkorlik tashkiloti turizm poytaxti” xalqaro anjumani doirasida tashkil etiladigan tadbirlar IHTga aʼzo davlatlar oʻrtasida madaniy-gumanitar hamkorlikni yanada kengaytirish, jumladan, turizm sohasidagi aloqalarni yanada rivojlantirishga munosib hissa qoʻshadi", — deb taʼkidladi Turizm qoʻmitasi raisi Umid Shadiyev.
Xalqaro tadbir doirasida IHT Turizm forumi va asosiy tadbir bilan birga, “Shahrisabz 2024 – IHT turizm poytaxti” mavzusida aʼzo davlatlarning yetakchi rassomlari ishtirokida badiiy koʻrgazma, IHTga aʼzo mamlakatlar yosh dizaynerlari oʻrtasida “Modest Fashion Show” tanlovi, IHT davlatlari xalqaro etnosport oʻyinlari oʻtkaziladi. Bundan tashqari, Tashkilotga aʼzo davlatlar oshpazlari ishtirokida “Shahrisabz pazandachilik bellashuvi”, IHT folklor jamoalari ishtirokidagi “International folk” festivali boʻlib oʻtishi koʻzda tutilgan.

Придание Шахрисабзу статуса туристической столицы ОЭС – позволит еще больше расширить сотрудничество
2694
Сегодня, 25 апреля состоялась пресс-конференция, посвященная международному мероприятию «Шахрисабз – туристическая столица Организации экономического сотрудничества».
В конференции приняли участие генеральный секретарь Организации экономического сотрудничества Хусрав Нозири, председатель Комитета по туризму Умид Шадиев, хоким города Шахрисабз Шерзод Буриев, представители местных и зарубежных СМИ.
Выступившие на мероприятии спикеры затронули важность присвоения Шахрисабзу статуса «Туристической столицы Организации экономического сотрудничества». Также были даны ответы на вопросы журналистов относительно проектов, которые будут реализованы в сфере туризма в будущем.
«Величественная архитектура Шахрисабза, яркая культура и потрясающие пейзажи делают Узбекистан бесценной жемчужиной Центральной Азии», – сказал генеральный секретарь ОЭС Хусрав Нозири. – «Шахрисабз, расположенный в самом сердце Узбекистана, хранит в своих древних стенах сокровища истории и великолепия. Собираясь сегодня все, чтобы отметить важное событие, давайте признаем, что Узбекистан имеет безграничный потенциал в сфере туризма», – добавил генсек ОЭС.
Исторически Шахрисабз на протяжении тысячелетий был одним из главных центров Великого Шелкового пути, служа перекрестком торговых отношений, культур, верований, передовых мыслей и идей. История свидетельствует о возникновении и развитии в этом городе ряда крупных империй и государств.
«Мероприятия, организованные в рамках международной конференции «Шахрисабз – туристическая столица Организации экономического сотрудничества», внесут значительный вклад в дальнейшее расширение культурно-гуманитарного сотрудничества между государствами-членами ОЭС, в том числе будут способствовать дальнейшему развитию связей в сфере туризма», - сказал председатель Комитета по туризму Умид Шадиев.
В рамках международного мероприятия, параллельно с Туристическим форумом ОЭС и основным мероприятием, будут организованы выставка «Шахрисабз 2024 – столица туризма ОЭС» с участием ведущих художников государств-членов ОЭС, конкурс Modest Fashion Show среди молодых дизайнеров стран-членов ОЭС, а также международные этно-спортивные игры. Кроме того, планируется проведение Шахрисабзского кулинарного конкурса с участием поваров стран-членов ОЭС и Международного фольклорного фестиваля.