Sirdaryoda ham qum-shag‘al materiallarini qazib olishga muddatsiz moratoriy o‘rnatiladi
Prezident Farmoni (PF-46-son, 11.03.2024 y) bilan “Suv havzalarida noruda materiallarni qazib olishni tartibga solish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi Farmonga oʻzgartirish va qoʻshimcha kiritildi.
Unga koʻra, 2024-yil 1-maydan Sirdaryo daryosi oʻzanidagi noruda materiallarni qazib olishga muddatsiz moratoriy o‘rnatiladi. Shuningdek, noqonuniy qazib olish ishlari natijasida tabiatga yetkazilgan zarar uchun javobgarlik kuchaytiriladi.
Ma'lumot uchun, 2024-yil 17-yanvarda “Suv havzalarida noruda materiallarini qazib olishni tartibga solish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi 14-sonli Farmon qabul qilingandi. Unga ko‘ra, joriy yilning 1-may sanasidan Chirchiq, Sangzor, Zarafshon, Norin, Qashqadaryo va Surxondaryo daryolari oʻzanlaridagi noruda materialarini qazib olishga muddatsiz moratoriy o‘rnatiladi. Endi bu ro‘yxatga Sirdaryo ham qo‘shildi.
Farmonga asosan Sirdaryo daryosining yuvilgan qirgʻoqlarini mustahkamlanadi. Shu bilan birga, daryoning qirgʻoq boʻyi mintaqasidagi buzilgan yerlar tabiiy holatini qayta tiklash va reabilitatsiya qilish chora-tadbirlari amalga oshiriladi.
Moratoriy davrida daryo oʻzanlari, sohil boʻyi mintaqalari va suvni muhofaza qilish zonalaridan qum-shagʻal materiallarini noqonuniy qazib olish natijasida tabiatga yetkazilgan zarar uchun undirish summalari miqdori 10 baravarga oshiriladi.

В Сырдарье также устанавливается бессрочный мораторий на добычу песчано-гравийных материалов
Указом Президента (УП-46 от 11.03.2024) внесены изменения и дополнения в Указ «О мерах по упорядочиванию добычи нерудных материалов в водоемах».
Согласно документу, с 1 мая 2024 года будет установлен бессрочный мораторий на добычу нерудных материалов в русле реки Сырдарья. Также будет усилена ответственность за ущерб, причиненный природе в результате незаконной деятельности по добыче полезных ископаемых.
Для информации: 17 января 2024 года был принят Указ № УП-14 «О мерах по упорядочиванию добычи нерудных материалов в водоемах». В соответствиис ним, с 1 мая текущего года устанавливается бессрочный мораторий на добычу нерудных материалов в руслах рек Чирчик, Сангзор, Зарафшан, Нарын, Кашкадарья и Сурхандарья. Теперь к этому списку добавилась Сырдарья.
Согласно Указу, размытые берега реки Сырдарья будут укреплены. Одновременно будут приняты меры по восстановлению и реабилитации естественного состояния деградированных земель в прибрежном районе реки.
В период моратория суммы взыскания за ущерб природе, причиненный незаконной добычей песчано-гравийных материалов из руслов рек, прибрежных районов и водоохранных зон, будут увеличены в 10 раз.