Orol dengizi tubida cho‘lga chidamli o‘simliklar ekish boshlandi
Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi Raisi Amanbay Orinbayev rahbarligida Qoraqalpog‘iston Respublikasi Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi, O‘rmon xo‘jaligi agentligi, Favqulotda vaziyatlar vazirligi hamda ekofaol yoshlar tomonidan Orol dengizi tubida saksovul ekish ishlari boshlandi.
“Bu yil tuzli va qumli shamollar hosil bo‘ladigan eng zaif joylarda yashil maydonlar yaratishni rejalashtirganmiz. Prezident Shavkat Mirziyoyev 100 ming gektar maydonda qoʻriqlanadigan oʻrmonzorlar barpo etish vazifasini qoʻydi. Biz 150-200 ming gektar maydonga daraxt ekishni maqsad qilganmiz. Davlat rahbari qum va chang bo‘ronlari masalasini shaxsan nazorat qiladi va hozirda mamlakatda bu muammoga qarshi samarali kurash olib borilmoqda, — dedi O‘rmon xo‘jaligi Davlat qo‘mitasi ilmiy-tadqiqot instituti akademigi, loyiha rahbari Zinoviy Novitskiy. — Bu muammoni hal etishda o‘rmon pitomniklarini tashkil etish muhim ahamiyatga ega. Joriy yilda 150 gektar maydonda pitomniklar yaratish, u yerda saksovul, cherkez, qandim kabi cho‘l o‘simliklarini yetishtirish ko‘zda tutilgan”.
Ma'lumot uchun, davlatimiz rahbarining topshirig‘iga ko‘ra, 2018–2023-yillar davomida har yili viloyatlardan kelgan yordamchilar, O‘rmon xo‘jaligi agentligi va mahalliy fuqarolar ishtirokida ko‘plab maydonlarga cho‘l o‘simliklari ekildi. O‘tgan 5 yil davomida Orol dengizi tubida 1 mln 730 ming gektar o‘rmonzor barpo etildi, ya'ni 17 ming km kvadrat maydon ko‘kalamzorlashtirildi.
2024-yilda jami 150-200 ming gektar maydonda o‘rmonzorlar barpo qilish rejalashtirilgan. Bugungi kungacha oʻrmon xoʻjaliklari tomonidan 192,63 tonna choʻl oʻsimliklari urugʻlari, jumladan, 71,96 tonna saksovul, 120,67 tonna qorabaroq choʻl oʻsimliklari terilib, ekishga tayyorlandi.  Shuningdek, 2,7 ming gektar maydonda saksovul, qandim, cherkes kabi cho‘lga chidamli o‘simliklarning urugʻ hamda koʻchatlari ekilmoqda.
Avvalroq Mo'ynoq tumani hamda Orolbo‘yi hududiga 350 tup cherkez va qandim o‘simliklari ekilgandi. Maqsad «Yashil qoplamalar» – himoya o‘rmonlarini yaratish, hududdagi ekologik holatni yaxshilash, zararli tuz va changlar ko‘tarilishining oldini olishdir.

На высохшем дне Аральского моря началась посадка пустынных растений
Министерством экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Каракалпакстана под руководством председателя Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан Аманбая Орынбаева, Агентством лесного хозяйства, МЧС и экоактивной молодежью началась посадка пустынных растений на высохшем дне Аральского моря.
«Мы планируем в этом году создать зелёные насаждения на наиболее уязвимых местах, откуда приходят ветры с солью и песком. Президент Шавкат Мирзиёев поставил задачу создания 100 тыс. гектаров защитных лесных насаждений. Мы планируем озеленить 150-200 тыс.га. Глава государства лично курирует вопрос с песчаными и пыльными бурями, и сейчас в стране внедряется эффективная политика по борьбе с этой проблемой», – рассказал академик, руководитель проекта НИИ лесного хозяйства Министерства экологии Зиновий Новицкий.
«В решении этой проблемы очень важным является создание лесных питомников. В этом году планируется их создать на площади 150 гектар, где мы будем выращивать пустынные растения – саксаул, черкез, кандым и др., тем самым полностью обеспечивая себя посадочным материалом», – добавил академик.
Для информации: по поручению главы государства в течение 2018-2023 годов с участием администрации регионов, Агентства лесного хозяйства и местных жителей на многих участках были высажены пустынные растения. За прошедшие 5 лет на дне Аральского моря создано 1 млн. 730 тыс. га лесных массивов, в целом озеленено 17 тыс. кв. км.
В 2024 году планируется создать лесные массивы общей площадью 150-200 тысяч гектаров. На сегодняшний день лесхозами собрано и подготовлено к посеву 192,63 тонны семян пустынных растений, в том числе 71,96 тонны саксаула, 120,67 тонны соляноколосника. Также на площади 2,7 тыс. гектаров высаживаются семена и саженцы таких пустынно-устойчивых растений, как саксаул, кандым, черкез  и др.
Ранее в Муйнакском районе и регионе Приаралья было высажено 350 тыс.га насаждений черкеза и кандыма. Целью «Зеленых покровов» является создание защитных лесов, улучшение экологической ситуации в районе, предотвращение подъема вредных солевых и пыльных бурь.