Biologik xilma-xillikni saqlash bo‘yicha Milliy strategiya va Harakatlar dasturining maqsadlari tasdiqlandi
5188
Toshkentda Global ekologik fond (GEF), BMT Taraqqiyot dasturining O‘zbekistondagi vakolatxonasi hamda Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi hamkorligida “Global bioxilma-xillik dasturi – erta harakatni qo‘llab-quvvatlash” loyihasini muvofiqlashtirish qo‘mitasining yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Loyiha mamlakatlarga milliy biologik xilma-xillik dasturlari, strategiyalari va harakat rejalarini uyg‘unlashtirishni boshlashlari uchun moliyaviy va texnik yordam ko'rsatish orqali Kunming-Monreal Global Biologik xilma-xillik asosini amalga oshirishga va barvaqt harakatni tezlashtirishga qaratilgan.
"O‘zbekistonda Bioxilma-xillikni saqlash bo‘yicha 1-milliy strategiya va harakatlar dasturi 1998-yilda, 2-dastur esa 2019-yilda qabul qilingan. Mazkur dasturda vazifalar 2010–2020-yillarga mo‘ljallangan maqsadlardan kelib chiqib belgilangan.  2022-yildagi 3-dasturga esa yangi vazifalar kiritildi. Bunga ko‘ra, milliy strategiyani qayta ko‘rib chiqib, 2030-yilgacha mo‘ljallangan, bioxilma-xillikni saqlashga qaratilgan yangi maqsad va vazifalar bilan boyitishni maqsad qilganmiz", — dedi Ekologiya vazirligi Muhofaza etiladigan tabiiy hududlar bo‘limi boshlig‘i Xalilulla Sherimbetov.
Tadbirda Muvofiqlashtiruvchi qo‘mita to‘g‘risidagi nizom, uning shaxsiy tarkibi, amalga oshirilgan ishlar bo‘yicha loyiha hisoboti va 2024-yilga mo‘ljallangan loyiha chora-tadbirlar rejasi tasdiqlandi.
“Loyiha O‘zbekistonda o‘tgan yilning aprel oyida boshlangan. Uning vazifalari mavjud milliy maqsadlarning global asosga mos kelishini ta'minlash uchun ularni tanqidiy ko'rib chiqishdan iborat. Shuningdek, loyiha doirasida biz bioxilma-xillikni muhofaza qilish va saqlashni kuchaytirish bo‘yicha tavsiyalar berish maqsadida mavjud monitoring tizimini, biologik xilma-xillik siyosatini va turli konvensiyalar o‘rtasidagi munosabatlarni ko‘rib chiqish va tahlil qilishni rejalashtirmoqdamiz”, dedi — "Global bioxilma-xillik dasturi — barvaqt harakatlarni qo'llab-quvvatlash" loyihasi rahbari Sergey Zagrebin.
“Biologik xilma-xillikni saqlash bo‘yicha Milliy strategiya va Harakatlar rejasining yangi integral ko‘rsatkichlarini tayyorlash va muvofiqlashtirish bo‘yicha “Yo‘l xaritasi”ning tasdiqlanishi Muvofiqlashtiruvchi qo‘mita yig‘ilishining muhim natijasi bo‘ldi. Maqsadlar 2024-yilda tayyorlanadi va Kunming-Monreal Global Biologik xilma-xillik doirasi (GBF) da belgilanganidek, Konvensiya Kotibiyatiga taqdim etilishi rejalashtirilgan.
Ma’lumot uchun: 2022-yilning 19-dekabrida 190 ta davlat Kunming-Monreal global bioxilma-xillik asosi (GBF) bo‘yicha kelishuvga erishdi. Dastur 2050 yilgacha iqlimga neytral, tabiatga ijobiy ta'sir ko'rsatadigan va barqaror dunyoga yo'l ochadigan, biologik xilma-xillik bo'yicha global harakatlar uchun asos yaratadi, Iqlim bo'yicha Parij kelishuvini to'ldiradi va 2030-yilgacha insoniyatni tabiatni asrash va himoya qilish bo'yicha global harakatlarga yo'naltiradi.
Biologik xilma-xillik asoslari maqsad va vazifalariga erishishda mamlakatlarni qo‘llab-quvvatlash uchun Global ekologik fond dunyoning 138 ta davlatida BMTTD va UNEP bilan birgalikda amalga oshirilayotgan global loyihani moliyalashtirdi.

Утверждены цели Национальной стратегии и плана действий по сохранению биологического разнообразия
В Ташкенте состоялось заседание Координационного комитета по проекту «Глобальная программа по биоразнообразию – поддержка ранних действий», организованного Глобальным экологическим фондом (GEF), Программой развития ООН в Узбекистане и Министерством экологии, охраны окружающей среды и изменения климата.
Целью проекта является ускорение готовности и скорейших действий по реализации Куньмин-Монреальской глобальной рамочной программы сохранения биоразнообразия путем оказания финансовой и технической поддержки странам для того, чтобы они могли начать согласование своих национальных программ сохранения биоразнообразия, стратегий и планов действий.
«Первая национальная стратегия и программа действий по сохранению биоразнообразия в Узбекистане была принята в 1998 году, а 2-я в 2019 году. Задачи в этой программе были определены исходя из целей на 2010-2020 годы. В 3-й программе в 2022 году были определены новые задачи. Соответственно, мы намерены пересмотреть нашу стратегию и обогатить ее новыми целями и задачами, направленными на сохранение биоразнообразия до 2030 года», - сказал начальник отдела природных территорий Министерства экологии Халилулла Шеримбетов.
На заседании были утверждены Положение о Координационном комитете, его персональный состав, отчет проекта о проделанной работе и план мероприятий проекта на 2024 год.
«Проект стартовал в Узбекистане в апреле прошлого года.  Его задачами является критически пересмотреть существующие национальные цели для того, чтобы они соответствовали глобальной рамочной программе. Также в рамках проекта мы планируем рассмотреть и проанализировать существующую систему мониторинга, политику в области биоразнообразия, связь между различными конвенциями для дачи рекомендаций по усилению охраны и сохранения биоразнообразия», – рассказал руководитель проекта «Глобальная программа по биоразнообразию – поддержка ранних действий» Сергей Загребин.
Важным результатом заседания Координационного комитета стало утверждение «Дорожной карты по подготовке и согласованию новых целых показателей для Национальной стратегии и плану действий по сохранению биологического разнообразия». Планируется, что целевые показатели будут подготовлены в 2024 году и представлены в Секретариат Конвенции, как это предусмотрено Куньмин-Монреальской глобальной рамочной программой по биоразнообразию (GBF).
Для справки: 19 декабря 2022 года 190 странами было достигнуто соглашение по Куньмин-Монреальской глобальной рамочной программе по биоразнообразию (GBF). Программа обеспечивает основу для глобальных действий в области биоразнообразия, дополняя Парижское соглашение по климату, прокладывая путь к климатически нейтральному, позитивному в отношении природы и устойчивому миру к 2050 году и определяет действия во всем мире до 2030 года для сохранения и защиты природы и ее основных услуг для людей.
Для оказания поддержки странам в реализации целей и задач Рамочной программы по биоразнообразию, Глобальный экологический фонд выделил финансовые средства для глобального проекта, который реализуется совместно с ПРООН и ЮНЕП в 138 странах мира.