Surxondaryoda qum bo‘ronlarining ta'sirini kamaytirish maqsadida 100 ming tup saksovul ko‘chatlari ekilmoqda
12:03
2764
Surxondaryo viloyati Ekologiya boshqarmasi hamda viloyat hokimligi tomonidan "Kattaqum" cho‘lida qum bo‘ronlari ta’sirini kamaytirish maqsadida saksovul ekish aksiyasi bo‘lib o‘tmoqda.
Tadbir doirasida viloyatning har bir hududida ming gektardan jami 15 ming gektar maydonga Qoraqalpog‘istondan keltirilgan 100 ming tup saksovul ko‘chatlari va 80 tonna urug‘ sepilishi maqsad qilingan.
Ta'kidlash joizki, Surxondaryoning janubiy tumanlari — Sherobod, Muzrabot, Angor va Termiz, shuningdek, Termiz shahrida barcha fasllarda kuzatiladigan kuchli shamollar hamda chang hodisalari, asosan, shimol va g‘arb tomondan, jumladan, Eron, Turkmaniston va qo‘shni Afg‘oniston hududlaridan kirib keladi.
Mutaxassislarga ko‘ra, viloyatda yil davomida 151 kungacha shamol va chang to‘zonlari kuzatiladi. Natijada havo dim va chang bo‘lib, qishloq xo‘jaligi, inson salomatligi va atrof-muhitning musaffoligiga jiddiy xavf tug‘dirmoqda.
Qayd etish kerakki, davlatimiz rahbarining Surxondaryoga tashrifi davomida ushbu muammoga ham e’tibor qaratilib, iqlim o‘zgarishi salbiy oqibatlarining oldini olish va chang-to‘zonning tasirini kamaytirish maqsadida cho‘l zonalarida saksovulzorlarni kengaytirish bo‘yicha vazifalar belgilab berilgandi. Hozirda bu borada amaliy ishlar, “yashil kamar”lar tashkil etish loyihasi boshlab yuborilgan.
Ma'lumot uchun, "Yashil makon" loyihasining bahorgi ko'chat elish mavsumida viloyatning cho'l va dasht hududidagi 3 ming gektar yer maydonida 100 ming tup saksovul ko'chatlarini ekilib, 15 tonna urug' sepilgandi.

Для снижения негативного воздействия ППБ в Сурхандарьинской области высаживают 100 тысяч саженцев саксаула
3039
В целях снижения негативного воздействия пыльно-песчаных бурь (ППБ) Управлением экологии Сурхандарьинской области и областной администрацией организована акция по посадке саксаула в Каттакумской пустыне.
В рамках мероприятия планируется высадить 100 тысяч саженцев саксаула и 80 тонн семян из Каракалпакстана на общей площади 15 тысяч гектаров, из которых по 1000 га приходится на каждый район области.
Стоит отметить, что в южных районах Сурхандарьинской области – Шерабадском, Музрабатском, Ангорском и Термезском районах, а также в городе Термез почти в любое время года наблюдаются сильные ветра и пылевые явления, преимущественно с севера и запада, включая несколько регионов Азии – территории Ирана, Туркменистана и соседнего Афганистана.
По оценкам экспертов, в течение года в регионе наблюдается до 151 дня ветра и пыли. В результате воздух становится влажным и пыльным, что представляет серьезную угрозу сельскому хозяйству, здоровью людей и чистоте окружающей среды.
К сведению: в ходе визита главы государства в регион этой проблеме также было уделено особое внимание. В целях предотвращения негативных последствий изменения климата и снижения негативного воздействия ППБ, были поставлены задачи по расширению насаждений саксаулов в пустынной местности. В настоящее время начата практическая работа в этом направлении и запущен проект создания «зелёных поясов».