Iqlim o‘zgarishi muammolarini bartaraf etish chora-tadbirlari muhokama qilindi
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatining qirq sakkizinchi yalpi majlisida O‘zbekiston Respublikasi Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi tomonidan iqlim o‘zgarishining oldini olishda atmosfera havosini muhofaza qilish hamda hududlarni ko‘kalamzorlashtirish bo‘yicha olib borilayotgan faoliyat yuzasidan ma'lumot berildi.
Parlament eshituvida mamlakatimizda iqlim o‘zgarishiga qarshi kurashish, uning salbiy oqibatlarini yumshatish maqsadida atmosfera havosini muhofaza qilish, hududlarda yashil maydonlarni kengaytirish masalalari iqtisodiyot tarmoqlarini rivojlantirish strategiyalari, shuningdek, Barqaror rivojlanishning milliy maqsadlari va vazifalariga kiritilganligi ta’kidlandi.
Qayd etish joizki, Parij bitimi doirasida 2030-yilga borib yalpi ichki mahsulot birligiga to‘g‘ri keladigan issiqxona gazlari tashlamalarini 35 foizga kamaytirish choralari ko‘rilmoqda. Shuningdek, iqlim o‘zgarishining oldini olishga qaratilgan dasturlar doirasida atmosfera havosiga ta’sir xavfi yuqori bo‘lgan 44 ta sanoat korxonasining ifloslantirish manbalaridan namuna olish va tahlil qilish bo‘yicha 69 ta avtomat stansiyasi hamda ularga tutash hududlarda 27 ta ko‘chmas kuzatish punktlari o‘rnatilgan.
Ma’lumot uchun, joriy yilda  147 ta ishlab chiqarish va sanoat korxonalaridagi 716 ta chang-gazlarni tutib qolish uskunalari ta’mirlandi hamda yangilandi. Natijada atmosferaga 10 ming tonnadan ortiq zararli tashlamalar chiqarilishining oldi olindi.
Shu bilan birga, faoliyat olib borayotgan 14 ta sanoat korxonasida samaradorligi 95 foizdan kam bo‘lmagan, 12 ta yangi tashkil etilgan korxonada esa 99,5 foizdan kam bo‘lmagan 32 ta chang-gaz tozalash uskunalari o‘rnatilgan. Qolaversa, “Toza havo” tadbirlari doirasida 2 914 ta avtotransport vositalari harakati vaqtinchalik to‘xtatilishi natijasida atmosfera havosiga chiqariladigan ifloslantiruvchi moddalar 209,232 tonnaga kamaytirilgan.
Bundan tashqari, “Yashil makon” umummilliy loyihasi doirasida joriy yilda 217 mln tup ko‘chat ekilgan. Atrof-muhitga ta’siri yuqori bo‘lgan 189 ta sanoat korxonalari atrofida 1 mln 730 ming tup ko‘chat ekilib, “yashil belbog‘”lar,  shuningdek,  196 ta chiqindi poligonlari atrofida 135 ming tup daraxtlar ekilib, ihota daraxtzorlar barpo qilingan.
Eshituv davomida sohada ayrim muammo va kamchiliklar saqlanib qolayotganligi ham ta’kidlandi. Muhokamalar yakunida respublikamizning barcha hududlarida atmosfera havosi ifloslanishi darajasini ruxsat etilgan me’yorlargacha tushirish, 2030-yilga borib yalpi ichki mahsulot birligiga nisbatan issiqxona gazlari tashlamalarini 35 foizga kamaytirish hamda atmosferaga metan gazini tashlashni 30 foizga qisqartirish choralarni ko‘rish masalalari ilgari surildi.
Shu bilan birga,  shaharlar va sanoati rivojlangan shaharlarda mayda dispersli RM10 – RM2,5 zarralarni avtomatik o‘lchovchi asbob-uskunalar o‘rnatish,  qurilish materiallari ishlab chiqaruvchi va sanoat korxonalarining chang-gaz tozalash uskunalari samaradorligini 99,5 foizga yetkazish choralarini ko‘rish lozimligi qayd etildi.
Qolaversa, daraxtlarning elektron xaritasini yaratish, yashil hududlarni kengaytirish bo‘yicha ishlarni jadallashtirish, transport vositalarini ekologik toza energiya manbalariga o‘tkazish, ekologik toza transport vositalarini ko‘paytirish, “Toza havo” tadbirlari samaradorligini oshirishga alohida e’tibor qaratish va boshqa muhim vazifalar bo‘yicha ko‘rsatma va tavsiyalar berildi.

Обсуждены меры по устранению проблем изменения климата
На сорок восьмом пленарном заседании Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан на рассмотрение была представлена информация о деятельности Министерства экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Республики Узбекистан по охране атмосферного воздуха и озеленению территорий в области предотвращения изменения климата.
На слушаниях в парламенте было отмечено, что вопросы охраны атмосферного воздуха, расширения зелёных насаждений в регионах для борьбы с изменением климата в нашей стране, смягчения его негативных последствий включены в стратегии развития отраслей экономики и национальные цели и задачи устойчивого развития.
Отметим, в рамках Парижского соглашения принимаются меры по сокращению выбросов парниковых газов на единицу ВВП на 35% к 2030 году. В рамках программ, направленных на предотвращение изменения климата, на 44 промышленных предприятиях установлены 69 автоматических станций отбора проб и анализа источников загрязнения с высоким риском воздействия на атмосферный воздух, а также 27 стационарных пунктов мониторинга на прилегающих территориях.
Для информации, в этом году отремонтировано и модернизировано 716 пылегазоулавливающих устройств на 147 производственных и промышленных предприятиях. В результате предотвращено более 10 тысяч тонн вредных выбросов в атмосферу.
При этом на 14 действующих промышленных предприятиях установлено 32 пылегазоочистных оборудования с КПД не менее 95 процентов, а на 12 вновь созданных предприятиях с КПД не менее 99,5 процентов. Кроме того, в рамках акции «Чистый воздух» была временно приостановлена работа 2914 автотранспортных средств, в результате чего на 209 232 тонны сократились выбросы загрязняющих веществ в атмосферу.
Кроме того, в текущем году в рамках общенационального проекта «Зелёное пространство» («Яшил Макон») было высажено 217 миллионов саженцев. Вокруг 189 промышленных предприятий с высоким воздействием на окружающую среду высажено 1 730 000 саженцев, созданы «зеленые пояса» с 135 000 саженцами деревьев, организовано 196 пунктов сбора мусора, вокруг которых созданы дендропарки.
В ходе слушаний также было отмечено, что на местах остаются без изменений некоторые проблемы и недостатки. По итогам обсуждений были поставлены задачи снижения уровня загрязнения атмосферного воздуха во всех регионах республики до разрешенной нормы, сокращения выбросов парниковых газов на 35% к 2030 году и сокращения выбросов метана в атмосферу на 30%.
В то же время в городах и промышленно развитых городах возникает необходимость установки автоматических средств измерения мелкодисперсных частиц РМ10–РМ2,5, принятие мер по повышению эффективности пылегазоочистного оборудования производителей строительных материалов и промышленных предприятий до 99,5%.
Кроме того, были даны указания и рекомендации по задачам создания электронной карты деревьев, ускорению работ по расширению зелёных зон, перевод транспорта на экологически чистые источники энергии, увеличение количества экологически чистого транспорта, повышению эффективности мероприятий «Чистый воздух» и т.д.