Tabiat rassomlar nigohida: kuzgi plenerda yaratilgan suratlar taqdimoti bo‘lib o‘tdi
Oʻzbekiston Badiiy akademiyasining Markaziy koʻrgazmalar zalida “Ekologiya va iqlim o‘zgarishi rassomlar nigohida” ko‘rgazmasining ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi. Ko‘rgazma Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi tomonidan Badiiy akademiya bilan hamkorlikda tashkil etildi.
Ma’lumot uchun, 28-oktabrdan 7-noyabrga qadar respublika bo‘ylab tabiiy merosimizning badiiy tasvirlarini yaratish, uni asrab-avaylash va atrof-muhitni muhofaza qilishga qaratilgan plenerlar tashkil etilgandi. Plenerda mamlakatimizning turli viloyatlari va Toshkent shahridan 30 nafar ijodkor ishtirok etib, 10 kun davomida respublikamizning beshta muhofaza etiladigan tabiiy hududi: Qoraqalpog‘iston Respublikasidagi Quyi Amudaryo biosfera rezervati, Ugom-Chotqol milliy tabiat bog‘i va Toshkent viloyatidagi shu nomdagi qoʻriqxona, Samarqand viloyatidagi Zarafshon milliy tabiat bogʻi, Surxondaryo viloyatidagi Xorazm milliy tabiat bogʻi va Surxon davlat qoʻriqxonasi tasvirlarini yaratishdi.
“Ko‘rgazmada 100 ga yaqin suratlar namoyish etilmoqda. E’tiborlisi, barcha asarlar muhofaza etiladigan tabiiy hududlarda yaratilgan. Maqsad shunchaki go‘zal tabiat manzaralarini chizish emas, jamoatchilik e'tiborini yurtimiz ekologiyasi, xususan, qo‘riqxonalarni asrash, atrof-muhit muhofazasiga mas’uliyat bilan yondashishga qaratishdir, — dedi Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vaziri maslahatchisi Matnazar Elmurodov. — Kelajakda iqlim o‘zgarishi, suv tanqisligi, chiqindilarni belgilanmagan joyga tashlashning salbiy oqibatlari va boshqa ekologik muammolarga qaratilgan plenerlar, ko‘rgazmalar o‘tkazishni maqsad qilganmiz”.
Ta’kidlash joizki, plener va ko‘rgazmada taniqli rassomlar bilan bir qatorda yosh iste’dod sohiblari ham ishtirok etdi. Bu esa o’ziga xos tajriba almashish imkonini ham yaratdi.
Plenerni tashkil etishdan maqsad respublikamizda atrof-muhitni muhofaza qilish, tabiiy resurslardan oqilona foydalanish madaniyatini oshirish, tasviriy san’at orqali yoshlar ongida mamlakatimizning tabiiy boyliklari – tog‘lar, o‘rmonlar, daryolar, o‘simlik va hayvonot dunyosiga muhabbat va mehr tuyg‘usini shakllantirish, shuningdek, O‘zbekistonning kuzgi tabiatini targ‘ib qilishdan iborat.
“Oxirgi plenerda guruhimiz Surxondaryoga tashrif buyurdi va O‘zbekistonda kuz faslining go‘zalligini qaytadan kashf etdik. Hududning hali odam qadami yetmagan qo‘riqlanadigan joylarini ko‘zdan kechirdik. 10 kun davomida yaxshi sharoitlarda ijodiy ishlay oldik, yangi kartinalar yaratdik”, - dedi O‘zbekistonda xizmat ko‘rsatgan madaniyat xodimi Valeriy Yenin.
Bundan tashqari, iste’dodli rassomlarni mamlakatimizning betakror go‘shalarini tasvirlashga jalb etish, chekka hududlarda ham professional rassomlar ijodini namoyish qilish maqsadida muntazam plenerlar tashkil etilmoqda.

Природа глазами художников: презентованы итоги осеннего плэнера
В Центральном выставочном зале Академии художеств Узбекистана состоялась церемония открытия выставки «Экология и изменение климата – глазами художников». Мероприятие организовано Министерством экологии, охраны окружающей среды и изменения климата совместно с Союзом художников Академии художеств Узбекистана.
Для информации: ранее с 28 октября по 7 ноября 2023 года были организованы и проведены по всей стране пленэры, направленные на создание художественных картин в природного наследия, его сохранения и охраны окружающей среды.
В осеннем пленэре приняли участие 30 художников из различных регионов страны и Ташкента, которые за 10 дней посетили пять природных объектов республики: Нижне-Амударьинский биосферный заповедник в Республике Каракалпакстан, Угам-Чаткальский национальный парк и одноименный заповедник в Ташкентской области, Зарафшанский природный парк в Самаркандской области, Хорезмский национальный природный парк и Сурханский государственный заповедник в Сурхандарьинской области.
«На выставке представлено около 100 картин. Примечательно, что все работы созданы на охраняемых природных территориях. Цель – не просто нарисовать красивые природные ландшафты, а привлечь внимание общественности к экологии нашей страны, в частности, сохранению природных заповедников и ответственному подходу к охране окружающей среды, В будущем мы намерены проводить пленэры и выставки, посвященные изменению климата, нехватке воды, негативным последствиям сброса мусора в неположенных местах и другим экологическим проблемам», – рассказал советник министра экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Матназар Эльмуродов.
Стоит отметить, помимо известных художников в выставке-конкурсе приняли участие и молодые таланты. В большинстве работ авторы изобразили природу в её первозданном виде, которая стала источником творческих идей.
Цель организации пленэра – охрана окружающей среды в республике, повышение культуры рационального использования природных ресурсов, укрепление чувства любви и привязанности к природным богатствам страны – горам, лесам, рекам, животному и растительному миру в сознании молодежи, а также популяризация осенней природы Узбекистана посредством изобразительного искусства.
«В прошедшем плэнере наша группа посетила Сурхандарью, благодаря чему мы по-новому открыли красоту осени Узбекистана. Мы осмотрели заповедные уголки региона, на которые еще не ступала нога человека. В течении 10-ти дней мы смогли творчески поработать в хороших условиях и создать новые картины», – поделился Валерий Енин, заслуженный работник культуры Узбекистана.
Отметим, регулярные пленэры организуются в целях привлечения талантливых художников-пейзажистов для изображения уникальных уголков нашей страны, презентации работ профессиональных художников отдаленной местности.