COP28: YTTB bilan Samarqand shahriga doir istiqbolli loyihalar muhokama qilindi
Samarqand viloyati delegatsiyasi Dubayda bo‘lib o‘tayotgan COP28 — BMT Iqlim o'zgarishi to'g'risidagi konvensiyasi tomonlari konferensiyasining 28-sessiyasida "Barqaror va yashil shaharlar" mavzusida taqdimot o‘tkazdi.
Shuningdek, tadbir doirasida viloyat hokimi o'rinbosari Xurshid Ochilov hamda Yevropa tiklanish va taraqqiyot bankining (YTTB) barqaror rivojlanish bo‘yicha ijrochi direktori Nandita Parshad xonim o‘rtasida uchrashuv tashkil etildi.
Uchrashuvda YTTB ko‘magida amalga oshirilayotgan Samarqand shahrining "Yashil shahar harakatlar rejasi" loyihasi muhokama qilindi. Shuningdek, jamoat transporti, elektrobuslar xarid qilish loyihasiga ham alohida e'tibor qaratildi.

COP28: С ЕБРР обсуждены перспективные проекты для города Самарканда
Делегация Самаркандской области выступила с презентацией на тему «Устойчивые и зелёные города» на 28-й сессии Конференции сторон Рамочной Конвенции ООН по изменению климата COP28, которая проходит в Дубае.
Также в рамках мероприятия была организована встреча заместителя хокима Самаркандской области Хуршида Очилова с исполнительным директором по устойчивому развитию Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР) г-жой Нандитой Паршад.
На встрече был обсужден проект «План действий «Зелёный город» для Самарканда, который планируется реализовать при поддержке ЕБРР. Особое внимание также было уделено проекту закупки общественного транспорта и электробусов.