Dubayda COP28 xalqaro iqlim konferensiyasi doirasida “Oʻzbekistonning turizm salohiyati: barqarorlik, yashil kun tartibi va Yaqin Sharq mamlakatlari bilan hamkorlik” mavzusida forum boʻlib oʻtdi.
Tadbir innovatsion yondashuvlarni muhokama qilish uchun ekspertlar, turizm sohasi vakillari, davlat idoralari va ilmiy hamjamiyatlarni birlashtirish, barqarorlikka, yashil kun tartibiga va Yaqin Sharq mintaqasi bilan hamkorlikni kuchaytirishga eʼtibor qaratgan holda Oʻzbekistonda turizmni rivojlantirish maqsadida tashkil etildi.
Forumda Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim oʻzgarishi vaziri Aziz Abduhakimov Oʻzbekistonning turizm salohiyatini (“UZstainable tourism”) yanada rivojlantirish borasida qator ishlar amalga oshirilayotganligini taʼkidladi.
“Oʻzbekistonda “UZstainable tourism” rivojlanishining bir qismi sifatida uglerod taʼsirini kamaytirishga alohida eʼtibor qaratilmoqda. 2022–2030-yillarda Yashil iqtisodiyotga oʻtish strategiyasining bir qismi sifatida biz umumiy ishlab chiqarish quvvati 7000 megavattdan ortiq boʻlgan quyosh va shamol stansiyalariga sarmoya kiritdik, — dedi vazir. — Oxirgi besh yilda chiqindilarni qayta ishlash quvvatini 20 foizga oshirdik. 2030-yilgacha qattiq maishiy chiqindilarni toʻplash va utilizatsiya qilish darajasini 100 foizga yetkazishni maqsad qilganmiz”.
Vazir barqaror yashil turizmga erishish uchun Yaqin Sharq davlatlarining tajribasi juda muhim ekanligini qayd etdi. U Oʻzbekiston Yaqin Sharqdagi doʻstlik va sheriklik munosabatlarini yuksak qadrlashini, tariximiz, madaniy merosimiz, qadriyatlarimizda umumiy aloqalar mavjudligini taʼkidladi.
“Oʻzbekiston 2000-yildan beri Ipak yoʻli sayyohlari uchun sevimli maskanga aylanib kelmoqda, biz mehmondoʻstlik borasida hech kimdan kam emasmiz, — dedi Aziz Abduhakimov. — Qolaversa, bizda 8000 dan ortiq madaniy meros obidalari mavjud boʻlib, ularni YUNESKO bilan yaqin hamkorlikda asrab-avaylash ishlari olib borilmoqda. Bu hamkorlik 2025-yilda Samarqand YUNESKO Bosh Assambleyasiga mezbonlik qilganida yanada rivojlanadi. Mazkur tadbir 40 yil ichida birinchi marta Parijdan tashqarida oʻtkaziladi”.
Forum davomida barqaror turizmning global tendensiyalari tahlili, turizmning atrof-muhitga salbiy taʼsirini kamaytirish kabi muhim masalalar muhokama qilindi. Shuningdek, turizm sanoatida ekologik barqarorlikni oshirishning innovatsion usullari, Oʻzbekistonda barqaror turizmni rivojlantirishga qaratilgan tashabbuslarga eʼtibor qaratildi.
Bundan tashqari, forumda Oʻzbekiston va Yaqin Sharq mamlakatlari oʻrtasidagi madaniy aloqalarni mustahkamlashda turizmning oʻrni muhim ekanligi taʼkidlandi. Shu bilan birga, oʻzaro hamkorlik qilishda infratuzilma va sarmoyaning oʻrni, mintaqadan sayyohlarni jalb qilish boʻyicha marketing strategiyalari, turistik yoʻnalishlarni yaratishda innovatsion yondashuvlar lozim ekanligi qayd etildi.
Forum yakunida yangi turistik yoʻnalishlarni yaratish va Yaqin Sharq mamlakatlari bilan turizm sohasida hamkorlikni yanada mustahkamlash borasida kelishuvga erishildi.

UZstainable tourism: достигнута договоренность о дальнейшем укреплении сотрудничества в сфере туризма с Ближним Востоком
17:30
2905
В Дубае в рамках Международной климатической конференции COP28 состоялся форум «Туристический потенциал Узбекистана: стабильность, зелёная повестка и сотрудничество со странами Ближнего Востока».
Мероприятие было организовано с целью сбора на одной площадке экспертов, представителей туристического сектора, госсектора и научного сообщества для обсуждения инновационных подходов, развития туризма в Узбекистане с акцентом на устойчивое развитие, «зелёную» повестку дня и укрепление сотрудничества с регионом Ближнего Востока.
В ходе форума министр экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Азиз Абдухакимов отметил, что проводится ряд мероприятий по дальнейшему развитию туристического потенциала Узбекистана («UZstainable Tourism»).
«В программе развития устойчивого туризма в Узбекистане особое внимание уделяется снижению углеродного воздействия. В рамках Стратегии перехода к «зелёной» экономике на 2022-2030 годы мы инвестировали в солнечные и ветряные электростанции общей производственной мощностью более 7 тысяч мегаватт», – сообщил министр. – «За последние пять лет мы увеличили мощности по переработке мусора на 20%. К 2030 году мы стремимся довести уровень сбора и утилизации твердых бытовых отходов до 100 процентов», – добавил А.Абдухакимов.
Министр отметил, что опыт стран Ближнего Востока очень важен для достижения устойчивого «зелёного» туризма. Он подчеркнул, что Узбекистан высоко ценит отношения дружбы и партнерства на Ближнем Востоке, где есть общие исторические и культурные связи, ценности и наследие.
«Узбекистан является излюбленным местом туристов Шёлкового пути с 2000 года, и мы гордимся нашим гостеприимством», – поделился Азиз Абдухакимов. – «Кроме того, в нашей стране имеется более 8 тысяч памятников культурного наследия, которые охраняются в тесном сотрудничестве с ЮНЕСКО. Это партнерство получит дальнейшее развитие в 2025 году, когда в Самарканде пройдет Генеральная Ассамблея ЮНЕСКО. Это мероприятие впервые за 40 лет пройдет за пределами Парижа», - добавил министр.
В ходе форума были обсуждены такие важные вопросы, как анализ мировых тенденций устойчивого туризма, снижение негативного воздействия туризма на окружающую среду. Также внимание было уделено инновационным методам повышения экологической устойчивости в туристической отрасли, инициативам, направленным на развитие устойчивого туризма в Узбекистане.
Кроме того, на форуме была подчеркнута важность туризма в укреплении культурных связей между Узбекистаном и странами Ближнего Востока. При этом было отмечено, что необходима роль инфраструктуры и инвестиций во взаимном сотрудничестве, маркетинговые стратегии привлечения туристов из региона, инновационные подходы в создании туристических направлений.
По итогам форума достигнута договоренность о создании новых туристических направлений и дальнейшем укреплении сотрудничества в сфере туризма со странами Ближнего Востока.