Toshkentda “Respublikani ko‘kalamzorlashtirish va “Yashil Makon” milliy loyihasini ommalashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risidagi Prezident qarori taqdim etildi
11:44
4127
28-noyabr kuni Milliy matbuot markazida Oʼzbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 23-noyabrdagi “Respublikada yashillik darajasini yanada oshirish, "Yashil makon" umummilliy loyihasini izchil amalga oshirish orqali ekologik barqarorlikni taʼminlash chora-tadbirlari toʼgʼrisida”gi farmoni qabul qilinganligi yuzasidan matbuot anjumani oʼtkazildi.
Tadbirda Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim oʼzgarishi vazirligi “Yashil makon” umummilliy loyihasini tashkillashtirish va monitoring boshqarmasi mutasaddilari, vazirlik tizimidagi Oʼrmon xoʼjaligi agentligi va Oʼrmon xoʼjaligi ilmiy-tadqiqot instituti vakillari, ommaviy axborot vositalari xodimlari ishtirok etdi.
Matbuot anjumanida farmonning muhim jihatlari, afzalliklari, kutilayotgan oʼzgarishlar va boshqa muhim maʼlumotlar aytib oʼtildi.
Maʼlumot uchun, oʼtgan davr mobaynida “Yashil makon” umummilliy loyihasi doirasida 588 gektar “yashil bogʼlar”, 662 gektar “yashil jamoat parklari”, Buxoro, Nukus, Xiva va Urganch shaharlari atrofida jami 40 km masofada “yashil belbogʼ”lar barpo etildi. Shu bilan birga umummilliy loyihani samarali davom ettirish bugungi kunda kechiktirib boʼlmas choralar koʼrishni talab etmoqda.
Prezident farmoniga koʼra, Oʼzbekistonda “Yashil makon” umummilliy loyihasini yanada ommalashtirish, ekologiya sohasida davlat boshqaruvi tizimini takomillashtirish va ilgʼor texnologiyalarni keng joriy etish hamda “Oʼzbekiston – 2030” strategiyasida belgilangan vazifalar ijrosini taʼminlash maqsadida “Yashil makon” umummilliy loyihasini amalga oshirishda amalga oshirilishi kerak boʼlgan vazifalar belgilab berilgan. Xususan, davlat byudjetidan har yili ajratiladigan mablagʼlarning kamida 50 foizi “yashil bogʼlar” va “yashil jamoat parklari”ni tashkil qilish uchun “Ochiq byudjet” axborot portali orqali jamoatchilik fikri yordamida shakllangan “Mening bogʼim” loyihalarini moliyalashtirishga yoʼnaltiriladi.
Bundan tashqari, farmonda koʼchatlar ekish, hududlarni koʼkalamzorlashtirishda aholining manfaatlarini kuchaytirish ham koʼzda tutilgan. Xususan, avtomobil, temir yoʼl, daryo va kanallar yoqalari, davlat organlari va tashkilotlari yer uchastkalarining foydalanilmayotgan qismida (oʼrmon xoʼjaligi yerlari bundan mustasno) “yashil bogʼlar” barpo etiladi.
Shu bilan birga, farmonda Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim oʼzgarishi vazirligi Kambagʼallikni qisqartirish va bandlik vazirligi, Qishloq xoʼjaligi vazirligi, Iqtisodiyot va moliya vazirligi bilan birgalikda 2024 yilda oʼrmon fondining 1,5 ming gektar yer maydonlarida kasanachilik asosida koʼchat yetishtirish ishlarini yoʼlga qoʼyish orqali kamida 10 ming nafar aholini ish bilan taʼminlashi ham koʼzda tutilgan.
Qolaversa, Toshkent shahri hududida uch bosqichda daraxtlarni raqamlashtirish orqali ularning pasportlari yaratiladi. Bunda birinchi bosqichda (2024-yil 1-martga qadar) aerokosmik tasvirlar va dasturiy vositalardan foydalangan holda mavjud daraxtlar toʼliq xatlovdan oʼtkaziladi (yakka tartibdagi uy-joylar hududidagi daraxtlar bundan mustasno). Ikkinchi bosqichda (2024-yil 1-noyabrga qadar) xatlov natijasiga koʼra aniqlangan daraxtlarning yoshi, turi, boʼyi, holati va joylashuv koordinatasini aks ettiruvchi maʼlumotlar bazasi shakllantiriladi. Uchinchi bosqichda (2024-yil 31-dekabrga qadar) esa maʼlumotlar bazasi asosida “Yashil makon” elektron platformasida har bir daraxtga pasport shakllantiriladi va ID raqam beriladi.
Shu bilan birga, farmonga koʼra, 2024-2028-yillarda Orolboʼyi mintaqasini barqaror rivojlantirish, innovatsiyalar va yashil texnologiyalarni keng joriy etish boʼyicha milliy dastur ishlab chiqiladi. Dastur “yashil qoplamalar” — himoya oʼrmonzorlarini barpo etishni izchil davom ettirish hamda muhofaza etiladigan tabiiy hududlarni tashkil etib, ularni tizimli rivojlantirish, ilmiy va innovatsion faoliyat uchun zamonaviy infratuzilmani yaratish, ilm-fan va ishlab chiqarish integratsiyasini mustahkamlash, aholi salomatligini tiklash, ekologik turizmni rivojlantirish, donor mamlakatlar, xalqaro tashkilotlar, moliya institutlari, jamgʼarmalar va
kompaniyalar mablagʼlarini keng jalb qilish boʼyicha xalqaro aloqalarni yanada kuchaytirish kabi vazifalarni oʼz ichiga oladi.
Shuningdek, 2024-yil 1-martdan boshlab yangi quriladigan, balandligi yer yuzasidan 12 metrdan baland va (yoki) umumiy maydoni 500 kvadrat metrdan ortiq boʼlgan bino va inshootlar, agar ularga tutash hududlardagi yerlarning kamida 25 foizi koʼkalamzorlashtirish maydonlariga ajratilmagan va ularda koʼkalamzorlashtirish tadbirlari amalga oshirilmagan taqdirda, davlat qabul komissiyasi tomonidan qabul qilinmaydi. Аtrof-muhitga taʼsir koʼrsatishning I va II toifalariga kiruvchi sanoat korxonalari oʼz hududi va tutash hududlarda “yashil belbogʼ”lar barpo etishi va koʼkalamzorlashtirish tadbirlarini amalga oshirishi majburiy qilib belgilanadi.

В Ташкенте представили Указ Президента о мерах по озеленению республики и популяризации общенационального проекта «Яшил Макон»
11:44
3718
28 ноября в Национальном пресс-центре состоялась пресс-конференция, посвященная принятию Указа Президента Республики Узбекистан от 23 ноября 2023 года № УП-199  «О мерах по обеспечению экологической устойчивости путем дальнейшего повышения уровня озеленения в республике и последовательной реализации общенационального проекта «Яшил макон».
В мероприятии приняли участие сотрудники Департамента организации и мониторинга национального проекта «Яшил макон» при Министерстве экологии, охраны окружающей среды и изменения климата, представители Агентства лесного хозяйства и НИИ лесного хозяйства, а также представители средств массовой информации.
На пресс-конференции были затронуты основные аспекты, преимущества, ожидаемые изменения и другие вопросы, затронутые в Указе.
Для информации: в рамках национального проекта «Яшил Макон» за истекший период создано 588 га «зелёных парков», 662 га «зелёных общественных парков», вокруг городов Бухара, Нукус, Хива и Ургенч на территории протяженностью 40 км созданы «зеленые пояса».
В то же время эффективное продолжение общенационального проекта сегодня требует принятия срочных мер.
Согласно документу в целях популяризации национального проекта «Яшил Макон» («Зеленое пространство») в Узбекистане, совершенствования системы государственного управления в сфере экологии и широкого внедрения передовых технологий, а также обеспечения реализации задач, определенных в стратегии «Узбекистан-2030», принято следующее. В частности, не менее 50 процентов средств, выделяемых ежегодно из госбюджета, будут направляться на финансирование проектов «Мой сад» для создания «зеленых садов» и «зеленых общественных садов» на основе общественного мнения посредством информационного портала «Открытый бюджет».
Кроме того, Указом предусмотрено усиление интересов населения в посадке саженцев деревьев и озеленении территорий. В частности, на неиспользуемой части земель автомобильных и железных дорог, рек и каналов, государственных органов и организаций (кроме земель лесного хозяйства) будут созданы «зелёные сады».
При этом согласно документу Министерству экологии, охраны окружающей среды и изменения климата совместно с Министерством занятости и сокращения бедности, Министерством сельского хозяйства, Министерством экономики и финансов необходимо в 2024 году обеспечить работой не менее 10 тыс. человек путем налаживания работ по выращиванию саженцев на основе надомничества на 1,5 тысячи га земель лесного фонда.
Кроме того, паспортизация деревьев на территории города Ташкент будет осуществляться в три этапа. На первом этапе (до 1 марта 2024 года) существующие деревья будут полностью обследованы с использованием аэрофотоснимков и программного обеспечения (за исключением деревьев в районе индивидуальных домов). На втором этапе (до 1 ноября 2024 года) будет создана база данных, отражающая возраст, тип, высоту, состояние и координаты местоположения деревьев, выявленных в результате обследования. На третьем этапе (до 31 декабря 2024 года) на электронной платформе «Яшил Макон» на основе базы данных будет создан паспорт и присвоен идентификационный номер каждому дереву.
При этом, согласно Указу, в 2024-2028 годах будет разработана национальная программа устойчивого развития региона Аральского моря, широкого внедрения инноваций и зеленых технологий. Программа включает «зелёные покровы» — последовательное продолжение создания защитных лесов и организации охраняемых природных территорий и их планомерное развитие, создание современной инфраструктуры для научной и инновационной деятельности, усиление интеграции науки и производства, восстановление здоровья населения, развитие экологического туризма, включая такие задачи, как дальнейшее укрепление международных связей для привлечения средств стран-доноров, международных организаций, финансовых институтов, фондов и компаний.
Также с 1 марта 2024 года новые или строящиеся здания и сооружения высотой более 12 метров над землей и (или) общей площадью более 500 квадратных метров не подлежат приемке государственной приемочной комиссией, если не менее 25 процентов земель прилегающего участка не отведены под озеленение. Для промышленных предприятий, относящихся к I и II категориям воздействия на окружающую среду, создание «зеленых поясов» и озеленение своей и прилегающих территорий является обязательным.