Suv omborida noqonuniy baliq ovlamoqchi bo‘lganlar davlat inspektorlarini ko‘rib, qochishga urinishdi. Ammo javobgarlikdan qochib qutula olishmadi.
Toshkent viloyatining O‘rtachirchiq tumanida joylashgan "Tuyabo‘g‘iz" suv omborida brakonyerlikka qarshi kurash bo'yicha navbatdagi monitoring va nazorat tadbirlari o'tkazildi.
Reyd davomida Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o'zgarishi vazirligi davlat inspektorlari hamda “Golden Fish Group” MCHJ qo‘riqlash xizmati xodimlari tomonidan noqonuniy ov qilishga urinish holatlari aniqlandi.
Xususan, suvga to‘r tashlab, baliq ovlamoqchi bo‘lgan 3 nafar huquqbuzar qo‘lga olindi. Ularga nisbatan MJtKning 90-moddasi 1-qismi bilan ma'muriy bayonnoma rasmiylashtirildi. Huquqbuzarlarning har biri bazaviy hisoblash miqdorining 10 barobari — 3 million 300 ming so‘mdan jarimaga tortildi.
Qolaversa, suv omboriga noma'lum shaxslar tomonidan qo‘yilgan 2500 metr leskali to‘rlar yig‘ib olinib, to‘rga ilingan baliqlar suvga qo‘yib yuborildi.
Shuningdek, tadbir davomida baliq ovlovchilarga noqonuniy usullar va taqiqlangan qurollar bilan ov qilmaslik yuzasidan targ‘ibot-tashviqot ishlari olib borildi.

Нарушители, незаконно ловившие рыбу в Уртачирчикском районе, пытались скрыться
Граждане, ловившие рыбу в водоеме, попытались скрыться увидев госинспекторов. Но избежать ответственности им не удалось.
Очередные мониторинговые и контрольные мероприятия по борьбе с браконьерством прошли на Туябугузском водохранилище в Уртачирчикском районе Ташкентской области.
В ходе рейда госинспекторы Министерства экологии, охраны окружающей среды и изменения климата и сотрудники службы безопасности ООО «Голден Фиш Групп» выявили случаи незаконной рыбалки.
В частности, задержаны трое правонарушителей, пытавшихся поймать рыбу, забрасывая сети в воду. В отношении нарушителей составлен административный протокол в соответствии с ч. 1 ст. 90 АК. Каждый из них оштрафован в размере 10 БРВ – 3 миллиона 300 тысяч сумов.
Кроме того, было собрано 2500 метров рыболовных сетей, заложенных в водоем неизвестными лицами. Пойманная в сети рыба была выпущена в воду.
Также в ходе мероприятия была проведена разьяснительная работа для предотвращения незаконной рыбалки с помощью запрещенных средств.