Dala va aholi punktlarida xazon, shox-shabbalar yoki oʻsimliklarning boshqa qoldiqlarini yoqmang!
Dala va aholi punktlarida angʻiz, xazon va shox-shabbalarni yoki oʻsimliklarning boshqa qoldiqlari, shu jumladan, gʻalladan boʻshagan somon poyalarini yoqib yuborish Oʻzbekiston Respublikasi “Tabiatni muhofaza qilish toʻgʻrisida”gi Qonunning 20-moddasi, “Atmosfera havosini muhofaza qilish toʻgʻrisida”gi Qonuning 4, 24-moddalarining buzilishiga olib keladi.
Ushbu huquqbuzarlik Oʻzbekiston Respublikasi “Maʼmuriy javobgarlik toʻgʻrisidagi Kodeksi”ning 88-moddasi 3-qismiga asosan bazaviy hisoblash miqdorining 10 barobarigacha (3,3 million so‘m) jarimaga sabab bo'ladi.
Shuningdek, Oʻzbekiston Respublikasi Adliya Vazirligi tomonidan 2006-yil 25-dekabrda 1647-son bilan davlat roʻyxatiga olingan nizomga muvofiq somon yoqilishi sababli ushbu yerdagi tuproq unumdorligining kamayishi oqibatida yetkazilgan zarar summasi majburiy tartibda undiriladi.
Diqqat! Somonpoya qoldiqlarini yoqish natijasida atmosferaga uglerod oksidi, azot oksidi, azot ikki oksidi, oltingugurt oksidi kabi zaharli moddalar ajralib chiqadi. Bu esa nafaqat ekologiya, balki insonlar salomatligi uchun ham jiddiy xavf tug'diradi.
Shunday ekan, dala va aholi punktlarida angʻiz, xazon va shox-shabbalarni yoki oʻsimliklarning boshqa qoldiqlarini yoqmang! Unutmang, atrof-muhit ifloslanishining oldini olish barchamizning fuqarolik burchimizdir!

Не сжигайте сено, ветки и другие остатки растений на полях и в населенных пунктах!
Сжигание сена, веток или других остатков растений, в том числе стеблей соломы, освобожденных от зерна на полях и в населенных пунктах, влечет за собой ответственность в соответствии со ст. 20 Закона Республики Узбекистан «Об охране природы», ст. 4 и 24 Закона «Об охране атмосферного воздуха».
Согласно ч.3 ст.88 Кодекса об административной ответственности Республики Узбекистан, данное нарушение влечет за собой штраф в размере до 10 БРВ (до 3,3 миллиона сумов).
Также, в соответствии с Постановлением, зарегистрированным Министерством юстиции Республики Узбекистан 25 декабря 2006 года за номером 1647, при снижении плодородия почвы на земельном участке вследствие сжигания соломы, с правонарушителей в принудительном порядке взимается размер нанесенного ущерба.
Важно! В результате сжигания остатков соломы в атмосферу выбрасываются вредные вещества, среди которых оксид углерода, оксид азота, диоксид азота и оксид серы. Это представляет серьезную угрозу не только для экологии, но для здоровья человека.
Поэтому не сжигайте ветки, стебли и другие остатки растений на полях и в населенных пунктах! Помните, предотвращение загрязнения окружающей среды – гражданский долг каждого из нас!