Xorazmda 16 ta zamonaviy chiqindi yig‘ish mashinalari topshirildi
Bu o'z navbatida Urganch shahri va Urganch tumanida chiqindilarni olib ketish qamrovini oshiradi hamda aholiga sifatli xizmat koʼrsatishni ta'minlaydi.
Ta'kidlash joizki, Osiyo taraqqiyot banki ishtirokidagi "Qattiq maishiy chiqindilarni barqaror boshqarish" loyihasi doirasida 300 dona "Isuzu" rusumli chiqindi yigʼuvchi maxsus texnikalar xarid qilingan. Ushbu texnikalar Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o'zgarishi vazirligi tomonidan hududlardagi sanitar korxonalariga 10 yil muddatga imtiyozli shartlar asosida lizingga berilmoqda.
Shuningdek, maxsus texnikalar bir yillik imtiyozli davrga ega boʼlib, qoʼshimcha qiymat soligʼidan ozod etilgan. Bu oʼz oʼrnida sanitar tozalash korxonalari faoliyatini yaxshilashga, qamrov darajasini (4 mln kishiga) oshirishga hamda chiqindilarni oʼz vaqtida olib chiqib ketishga yordam beradi.
Maʼlumot uchun, sanitar tozalash korxonalariga yengillik yaratish maqsadida ular tomonidan boshlangʼich badal shakllantirishda qiyinchilik tugʼilganda, uning oʼrniga qonunchilikda belgilangan tartibda taʼminot turlaridan biri yoki bir nechtasini taqdim etish imkoniyati ham berilmoqda.
Qayd etish kerakki, maxsus texnikalar Yaponiyaning "Isuzu" brendi ostida Samarqand avtomobil zavodida yigʼilgan boʼlib, ularning sifat darajasi Yevropa standartlariga toʼla javob beradi hamda aholiga uzoq yillar sifatli xizmat koʼrsatishga moʼljallangan.
Hozirda chiqindi tashuvchi maxsus texnikalar Qashqadaryo, Buxoro va Xorazm viloyatlariga yetkazib berildi. Qolgan viloyatlarga topshirish ishlari ham olib borilmoqda.

Хорезмская область получила 16 современных мусороуборочных машин
В Хорезмской области увеличилось количество современной техники по сбору мусора. Организации «Ургенч Авто Эко Транс» передано в аренду 16 мусороуборочных автомобилей Isuzu.
Это, в свою очередь, позволит увеличить охват и обеспечить качественные услуги населению по вывозу мусора в городе Ургенч и одноименном районе.
Отметим, в рамках проекта «Устойчивое управление твердыми бытовыми отходами» при участии Азиатского банка развития, были приобретены 300 специальных машин Isuzu для вывоза мусора. Эти машины переданы Министерством экологии, охраны окружающей среды и изменения климата в аренду санитарно-техническим предприятиям в регионах сроком на 10 лет на льготных условиях.
Также на спецтехнику предоставляется льготный период сроком на один год, в течение которого предприниматели освобождаются от налога на добавленную стоимость. В свою очередь, это будет способствовать улучшению санитарно-гигиенических условий, увеличению охвата (до 4 млн человек) и своевременному вывозу мусора.
Для информации, в целях создания льгот для санитарно-очистных предприятий, при возникновении у них затруднений с формированием первоначального взноса, им предоставляется возможность предоставить взамен него один или несколько видов поставок в порядке, установленном законодательством.
Следует отметить, что сбор спецтехники осуществляется на Самаркандском автомобильном заводе под японским брендом «Isuzu». Уровень качества спецтехники завода полностью соответствует европейским стандартам и рассчитан на предоставление качественного обслуживания населению на протяжении многих лет.
В настоящее время специальная мусороуборочная техника доставлена в Кашкадарьинскую, Бухарскую и Хорезмскую области. Также осуществляется доставка в другие регионы.