O‘zbekiston birinchi marta har yili o‘tkaziladigan "Wiki loves monuments" (“Viki yodgorliklarni sevadi”) xalqaro fototanlovida ishtirok etmoqda.
Tanlov 2010-yildan buyon o‘tkazib kelinmoqda va tarixiy binolar hamda diqqatga sazovor joylarga bag‘ishlangan. Bu yil 40 dan ortiq davlat ishtirok etmoqda.
"Wiki loves monuments"da qatnashish uchun 2023-yil 1–31-oktabr kunlari O‘zbekiston madaniy merosi obyektlarini suratga olib, "Wikimedia Commons"ga yuklashingiz kerak.
Tanlov doirasida O‘zbekistondagi tarixiy obidalarning kamida 5000 ta fotosurati yuklanishi, shuningdek, o‘zbek va rus tillarida 100 ta maqola yaratilishi kutilmoqda.
"Wiki loves monuments" Oʻzbekistonda "Wikimedia Foundation" va Ekologiya vazirligi koʻmagida oʻzbekzabon "Wikimedia" guruhi va ruscha Vikigidlar hamjamiyati tomonidan tashkil etilmoqda.
Eng yaxshi ish mualliflari sertifikat va qimmatbaho sovg‘alar bilan taqdirlanadi.
Tanlovning oʻzbek, rus, ingliz va qoraqalpoq tillaridagi batafsil shartlari bilan havola orqali tanishishingiz mumkin.

Wiki loves monuments: Примите участие в международном фото конкурсе
Узбекистан впервые принимает участие в ежегодном международном фото конкурсе Wiki loves monuments («Вики любит памятники»). Конкурс проводится с 2010 года и посвящен историческим зданиям и достопримечательностям. В этом году в нем принимают участие более 40 стран.
Для участия в конкурсе необходимо сделать снимки объектов культурного наследия Узбекистана и загрузить их на Викисклад в период с 1 по 31 октября 2023 года.
Ожидается, что в рамках конкурса будут загружены не менее 5000 фотографий исторических памятников Узбекистана, а также созданы 100 статей на узбекском и русском языке.
Организаторами конкурса в Узбекистане выступают Группа узбекоязычных викимедийцев совместно с сообществом русского Викигида при поддержке Wikimedia Foundation и Министерства экологии.
Авторы лучших работ будут награждены сертификатами и ценными призами.
Подробные условия конкурса на узбекском, русском, английском и каракалпакском языках доступны по ссылке