Toshkentda “Eco Day” o‘tkazildi. Tadbir qanday o‘tdi?
Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi hamda BMT Taraqqiyot dasturi ko‘magida o‘tkazilgan tadbir ekologik muammolar va atrof-muhit muhofazasiga befarq bo‘lmagan 150 dan ortiq yoshlar va kattalarni birlashtirdi.
Tadbir mehmonlari spektakllar, interaktiv seminarlar, o'yinlar va mahalliy barqaror brendlar ko'rgazmasi bilan tanishdilar.
“Eco Day”ning ochilishida universitet rektori Konrad Ozog va Toshkentdagi Britaniya menejment universiteti o‘qituvchisi, Karyera markazi va korporativ aloqalar bo‘limi rahbari Kamola Azimovalar tabrik so‘zi bilan chiqishdi.
“Biz universitet sifatida O‘zbekiston Respublikasining barqaror rivojlanishini qo‘llab-quvvatlashni muhim deb hisoblaymiz. Bu yil Toshkent shahridagi maktab o‘quvchilari o‘rtasida ekologik tashabbuslar alohida o‘rin egallagan barqaror loyihalar tanlovini o‘tkazdik. Kelgusi o‘quv yilida ko‘proq talabalar ushbu muammolarga e’tibor qaratishlari va ularning yechimi haqida o‘ylashlari uchun uni yanada kengaytirishni rejalashtirganmiz. Bundan tashqari, yangi “Iqtisodiyot va barqaror rivojlanish” fakultetini ishga tushirdik, bu fakultetda xalqaro tajribaga ega o‘qituvchilar ushbu soha bo‘yicha mutaxassislar tayyorlaydi. Bugungi “Eco Day” tadbiri barqaror rivojlanishning eng muhim jihatlaridan biri bo‘lgan ekologiyaga bag‘ishlangan qator tadbirlarning boshlanishi hisoblanadi. Kelgusi tadbirlarda biz boshqa maqsadlarga ham e’tibor qaratamiz, bu, albatta, e’tiborimizdan chetda qolmaydi”, — dedi Konrad Ozog.
Tadbir doirasida yosh mehmonlar «Время героев» turkum kitoblari muallifi Madina Mo‘minova bilan birgalikda immersiv spektaklda ishtirok etishdi va yozuvchi bilan birgalikda ekologiya muammolari haqidagi “Doktor Shixahl va uning dahshatli siri” kitobini o‘qishdi.
Shuningdek, BMT Taraqqiyot Dasturi loyiha menejeri Sherzod Kattaxo‘jaev mahorat darsini o‘tkazib, energiya sarfi nolga yaqin bo‘lgan binolarni qurishda uglerod izini minimallashtirish yo‘llari haqida gapirdi. Shuningdek, Toshkent Britaniya menejment universiteti psixologi Gulnora Bogdalova psixologiya va iqlim o‘zgarishi o‘rtasidagi bog‘liqlik haqida ma’ruza qildi.
“Eco Day” dasturi yakunida faol ekolog Mo‘tabar Xushvaqtova tomonidan interfaol mahorat darsi o‘tkazildi. Qolaversa, u har kuni qanday qilib ekologik toza bo‘lish haqida o‘z fikrlari bilan o‘rtoqlashdi.

В Ташкенте провели Eco Day: Как это было
22 августа в Британском университете менеджмента в Ташкенте прошел Eco Day при поддержке Министерства экологии, окружающей среды и изменения климата Республики Узбекистан и Программы развития ООН, который объединил более 150 взрослых и детей, неравнодушных к проблемам экологии и защите окружающей среды.
Гостей мероприятия ждали выступления, интерактивные мастер-классы, игры и выставка локальных устойчивых брендов.
На открытии Eco Day с приветственным словом выступили ректор университета Конрад Озог и Камола Азимова, преподаватель, руководитель Карьерного Центра и Корпоративных отношений Британского университета менеджмента в Ташкенте.
«Как университет, мы считаем необходимым поддерживать устойчивое развитие Республики Узбекистан. В этом году мы провели конкурс устойчивых проектов среди школьников Ташкента, в которых особое место заняли экологические инициативы. В предстоящем учебном году мы планируем его масштабировать, чтобы ещё больше учащихся обратили внимание на эти проблемы и задумались над их решением. Кроме того, мы запустили новый факультет «Экономика и устойчивое развитие», где преподаватели с международным опытом будут готовить специалистов в этой области. Сегодняшний Эко День – это старт серии мероприятий, посвященный экологии, одному из важнейших аспектов устойчивого развития. На будущих мероприятиях мы сфокусируемся на других целях, которые, безусловно, не могут остаться без нашего внимания», – рассказал Конрад Озог.
В рамках мероприятия юные гости совместно с автором серии книг «Время героев» Мадиной Муминовой приняли участие в имерсивном спектакле и вместе с писательницей прочитали книгу о проблемах окружающей среды «Доктор Чихахл и его страшная тайна».
Взрослые участники посетили мастер-класс от Шерзода Каттаходжаева, руководителя проекта Программы развития ООН, на котором он рассказал о способах минимализации карбонового следа при строительстве зданий с почти нулевым энергопотреблением и лекцию о взаимосвязи психологии и изменения климата от психолога Британского университета менеджмента в Ташкенте Гульнары Богдаловой.
В завершении программы Эко Дня состоялся интерактивный мастер-класс от эко активистки Мутабар Хушвактовой, которая поделилась своими мыслями на тему того, как быть экологичными каждый день.