Namanganda daraxtlar parvarishiga e'tibor qaratmagan mas'ullarga chora ko'rildi
Yangi Namangan tumani Ekologiya bo'limi xodimlari tomonidan "Yashil makon" umummilliy loyihasi doirasida korxona va tashkilotlar hududlariga ekilgan daraxt va buta ko‘chatlarini parvarishlash va agrotexnik tadbirlarining o‘z vaqtida olib borilishi yuzasidan o‘rganish ishlari olib borildi.
O‘rganish davomida tumanning "Ishonch" MFY hududida joylashgan "Respublika paxtaliko‘l ftiziatriya va pulmonologiya" markaziga joriy yil bahorda ekilgan manzarali daraxtlar va buta ko‘chatlari sug‘orilmaganligi, o‘z vaqtida agrotexnik tadbirlar olib borilmaganligi aniqlandi. Natijada 195 tup manzarali daraxt ko‘chatlari qurib qolgan.
Shuningdek, bu kabi holat 16-oilaviy poliklinika "Sherbuloq" filialida ham aniqlangan.
Yuqoridagi holatlar bo'yicha tashkilot mutasaddilariga MJtKning 79-modda 3-qismiga ko‘ra bazaviy hisoblash miqdorining 10 barobari — 3 300 000 so'm miqdorida maʼmuriy jarima qo‘llanildi.

В Намангане оштрафованы должностные лица, пренебрегшие уходом за посаженными саженцами
Сотрудниками отдела экологии Янги Наманганского района проведены исследования по мониторингу содержания саженцев деревьев и кустарников, высаженных на территориях предприятий и организаций в рамках республиканского проекта «Яшил Макон».
В ходе исследования было установлено, что саженцы декоративных деревьев и кустарников, высаженные весной текущего года на территории Республиканского пахталикульского центра фтизиатрии и пульмонологии, расположенном в махалле «Ишонч», не поливались своевременно. В результате засохло 195 саженцев декоративных деревьев.
Аналогичная ситуация выявлена и на территории 16-й семейной поликлиники «Шербулок».
Согласно статье 79 части 3 КоАО РУз, по данным фактам на руководство организаций наложен административный штраф в размере 10 БРВ – 3 300 000 сумов.