20 tup daraxt kesilishi natijasida tabiatga 12 million 705 ming so‘m zarar yetkazilgan
Viloyat ekologiya boshqarmasi ishchi guruhi tomonidan holat o‘rganildi. O‘rganish natijasida tibbiyot markazi maʼmuriy binosi ro‘parasidagi oshxona yon tomonida jami 20 tup daraxtga shikast yetkazilganligi, shundan 16  tup daraxt tag qismidan kesilgani va 4 tup virgin archasi daraxtlari tanasi yarmigacha kesilganligi aniqlandi.
Huquqbuzarlik natijasida yetkazilgan zarar miqdori “Davlat o‘rmon fondiga kirmaydigan daraxt va butalarni ekish, parvarish qilish hamda ulardan foydalanish tartibi to‘g‘risida”gi Nizomning 4-ilovasiga asosan hisoblanganda 12 million 705 ming so‘mni tashkil etadi.
Mazkur holat bo‘yicha to‘plangan hujjatlar daraxtlarni noqonuniy kesganlarning shaxsiga aniqlik kiritish va qonuniy chora ko‘rish maqsadida Qarshi shahar IIBga yuborish uchun rasmiylashtirilmoqda.

В результате вырубки 20 деревьев, природе нанесен ущерб на сумму 12 миллионов 705 тысяч сумов
В социальных сетях распространилась новость о том, что «на территории детской больницы Кашкадарьинской области вырублены декоративные деревья». Ситуацию изучила рабочая группа областного управления экологии.
Исследование показало, что на прилегающей территории административного здания медицинского центра повреждено 20 деревьев, из которых 16 были срублены у основания, а 4 можжевельника виргинского были срублены на половину.
Сумма ущерба, причиненного в результате нарушения, согласно приложению 4 к Положению «О порядке посадки, ухода и использования деревьев и кустарников, не входящих в Государственный лесной фонд», составляет 12 миллионов 705 тысяч сумов.
С целью установления личностей правонарушителей и принятия законных мер, собранные документы по данному делу готовятся для направления в УВД города Карши.