Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim oʻzgarishi vazirligining Aydar-Arnasoy koʻllar tizimi davlat inspektorlari hamda Jizzax viloyat prokuraturasi xodimlari bilan hamkorlikda navbatdagi reyd tadbiri bo'lib o'tdi.
Aydar-Arnasoy koʻllar tizimi, Tuzkon boʻlimi hududida oʻtkazilgan reyd davomida Arnasoy tumani, "Baxtli" MFY, "Navroʻz" qoʻrgʻonida yashovchi fuqaro Sh. M. tomonidan sanoatbop oʻlchamdan kichik boʻlgan jami 175 bosh oqsila (sudak) baliqlari noqonuniy ravishda ovlanganligi aniqlandi.
Qonun buzishi natijasida hayvonot dunyosiga 57 million 750 ming soʻm zarar yetkazilganligi ma'lum bo'ldi.
Ashyoviy dalil sifatida noqonuniy ravishda ovlangan baliq mahsulotlari hamda 1 dona “Progress” rusumli qayiq va 1 dona "YAMAHA-30" rusumli qayiq motorlari olib qo'yildi.
Ushbu holatda jinoyat alomatlari borligi sababli toʻplangan hujjatlar Jizzax viloyat prokuraturasiga yuborildi.

Незаконная рыбалка в Джизакской области нанесла ущерб природе на сумму 57 млн 750 тыс. сумов
Государственные инспекторы системы озер Айдар-Арнасай при Министерстве экологии, охраны окружающей среды и изменения климата совместно с сотрудниками прокуратуры Джизакской области провели очередное рейдовое мероприятие.
В ходе рейда, проведенного на территории МСГ «Бахтли» Тузканского участка Арнасайского района, выяснилось, что житель поселка «Навруз» Ш.М. незаконно выловил 175 рыбы обыкновенного судака.
В результате нарушения закона, животному миру был причинен ущерб в размере 57 миллионов 750 тысяч сумов.
В качестве вещественных доказательств изъята незаконно выловленная рыбная продукция, а также 1 моторная лодка YAMAHA-30.
В связи с наличием признаков преступления, собранные документы по данному факту направлены в прокуратуру Джизакской области.