Bugun, 10-apreldan  yurtimizda “Toza havo” oyligi tadbiri boshlandi. Tabiat resurslari vazirligi, Ichki ishlar vazirligi hamda Sogʻliqni saqlash vazirliklari bilan birgalikda oʻtkaziladigan tadbirdan maqsad mamlakatimizda avtotransportlar tashlamalarini kamaytirishdir.
Ta'kidlash kerakki, soʻnggi yillarda ishlab chiqarish korxonalari, avtomobillar sonining koʻpayishi atmosferaga chiqarilayotgan tashlamalar miqdorining sezilarli ortishiga sabab boʻlmoqda. Bu esa o‘z navbatida respublikamizda, ayniqsa, Toshkent shahrida havoning ifloslanish darajasi oshishiga xizmat qilmoqda.
2022-yil yakuniga koʻra, havo ifloslanishi boʻyicha xalqaro havo indeksi reytingida poytaxtimiz 20-oʻrinni egallagan.
Maʼlumot uchun, bugungi kunda yurtimizda 4,0 mln ga yaqin avtotransport vositalari mavjud boʻlib, shundan 100 mingtasi nosoz hisoblanadi. Ulardan atmosferaga bir yilda oʻrtacha 1,3 mln tonna zararli tashlamalar tashlanadi, bu umumiy tashlamalarning 63,0 foizini tashkil etadi (ushbu koʻrsatkich Toshkent shahrida 88 foizga teng).
Transport vositalari sonining kundan-kunga ortishi natijasida tashlamalar miqdori oldingi yilga nisbatan 2022-yilda 26,0 ming tonnaga ko'paygan. Bunga foydalaniladigan yoqilgʻi turining sifati, aholining jamoat transportlaridan yetarli darajada foydalanmasdan, oʻz avtotransport vositalarida yurishlari, avtoulov egalarining oʻz avtotransportlarining texnik sozligiga yetarli darajada eʼtibor qaratmasliklarini asosiy sabablar sifatida keltirish mumkin.
Tadbir davomida respublikaning barcha hududlaridagi yoʻl-patrul maskanlarida, viloyat, tuman (shahar)larning markaziy koʻchalarida benzin, dizel, tabiiy siqilgan va suyultirilgan gazda harakatlanadigan avtotransport vositalarining atmosfera havosiga tashlanayotgan zararli gazlar miqdori maxsus asbob-uskunalar orqali koʻrikdan oʻtkaziladi.
Taʼkidlash kerakki, tadbir doirasida 79 ta yoʻl-patrul maskanlarida  koʻrik nuqtalari, shuningdek, viloyat va shaharlar markaziy koʻchalarida koʻchma postlar tashkil etilib, ularga 500 nafar xodim jalb etiladi.

В Узбекистане стартует месячник «Чистый воздух»
Сегодня, 10 апреля, в стране объявлен месяц «Чистого воздуха». Целью мероприятия, проводимого Министерством природных ресурсов, Министерством внутренних дел и Министерством здравоохранения, является сокращение выбросов транспортных средств на окружающую среду и здоровье людей, а также соблюдение требований законодательства по допустимым загрязнениям атмосферного воздуха.
В последние годы увеличение числа производственных предприятий, автомобилей вызывает значительное увеличение количества выбросов в атмосферу. Это, в свою очередь, способствует повышению уровня загрязнения воздуха в республике, особенно в городе Ташкенте. По итогам 2022 года в рейтинге Международного индекса загрязнения воздуха столица заняла 20 место.
На сегодняшний день в стране насчитывается около 4 млн. единиц автотранспорта, из которых 100 тыс. неисправны. Из них за год в атмосферу выбрасывается в среднем 1,3 млн. тонн вредных выбросов, что составляет 63% от общего объема выбросов (в Ташкенте этот показатель равен 88%).
В результате ежедневного увеличения количества транспортных средств объем выбросов в 2022 году увеличился на 26,0 тыс. тонн по сравнению с предыдущим годом. В качестве основных причин можно назвать качество используемого вида топлива, недостаточное использование общественным транспортом населения, езду на собственном автотранспорте, недостаточное внимание автовладельцев к техническим параметрам своего транспортного средства.
В ходе мероприятия во всех дорожно-патрульных пунктах республики, на центральных улицах, специальным оборудованием будет проводиться экологический контроль количества вредных газов, выбрасываемых в атмосферный воздух автотранспортными средствами, работающими на бензине, дизельном топливе, сжатом природном и сжиженном газе.
Следует отметить, что в рамках месячника будут организованы пункты досмотра на 79 объектах дорожного патруля, а также передвижные посты на центральных улицах областей и городов, на которых будут задействованы 500 сотрудников.