Navoiy viloyati:  Noqonuniy qum-shag‘al qazilishi aniqlandi
Ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish sohasidagi nazorat bo‘yicha Karmana tuman inspektsiyasi inspektorlari tomonidan joriy yilning  oktyabr oyida Karmana tuman hududida atrof-muhitni muhofaza qilish qonunchiligiga rioya qilinishi yuzasidan ekologik reyd o‘tkazilganda qonun buzilish holati aniqlandi.
Inspektorlar tomonidan «Nurafshon» mahallasida istiqomat qiluvchi fuqaro tomonidan qum-tosh yuklovchi ekskavator kovlab yuklayotganligi aniqlandi. Mazkur holat bilan O‘zbekiston Respublikasi «Er osti boyliklari to‘g‘risida»gi  qonunning 52-moddalari talablari buzildi.
Ushbu fuqaroga MJtKning  70-moddasi 1- qismi bilan javobgarlikka tortilib, 2 mln 300 ming sum ma’muriy jarima qo‘llanildi.

Навоинская область:  Выявлена незаконная добыча песка и гравия
В октябре текущего года, инспекторами Инспекции по контролю в сфере экологии и охраны окружающей среды Карманского района, во время экологического рейда по соблюдению природоохранного законодательства в Карманском районе, были выявлены нарушения законодательства. Установлено, что житель махалли «Нурафшон» производил добычу песка и гравия с использованием экскаватора. При этом были нарушены требования статьи 52 Закона Республики Узбекистан «О недрах».
Данный гражданин было подвергнут ответственности в соответствии с частью первой статьи 70, Кодекса Республики Узбекистан об административной ответственности и  на него был наложен административный штраф в размере 2 млн. 300 тыс. сум.