Yevropa Ittifoqining Markaziy Osiyo boʻyicha maxsus vakili bilan uchrashuv boʻlib oʻtdi
Oʻzbekiston Respublikasi Tabiat resurslari vaziri A. Abduxakimov Italiyaning Rim shahrida atrof-muhit va suv resurslari boʻyicha oʻtkazilayotgan “Yevropa Ittifoqi – Markaziy Osiyo” yuqori darajadagi 7-konferensiyasi doirasida Yevropa Ittifoqining Markaziy Osiyo boʻyicha maxsus vakili T.Hakala bilan uchrashuv oʻtkazdi.
T.Hakala A.Abduxakimovni yangi lavozimga tayinlangani bilan tabriklab, masʼuliyatli faoliyatida muvaffaqiyatlar tiladi hamda Yevropa Ittifoqining Oʻzbekiston bilan ikki tomonlama, shuningdek, mintaqaviy formatdagi hamkorligini yanada izchil amalga oshirishdan manfaatdor ekanligini taʼkidladi.
Joriy yilda “Oʻzbekiston - Yevropa Ittifoqi” va “Yevropa Ittifoqi - Markaziy Osiyo” yoʻnalishida bir qator sohalarda oʻtkazilishi rejalashtirilayotgan muhim uchrashuv va tadbirlarda ekologiya va atrof-muhit sohasiga ham alohida eʼtibor qaratilishi koʻzda tutilgani, shuningdek, Orol dengizining qurishi muammosiga qarshi kurashishda koʻmak berishda davom etilishini qayd etdi.
Oʻzbekiston tomonining ekologiya sohasida mutaxassislar tayyorlash uchun Toshkent shahrida Mintaqaviy universitetni tashkil etish tashabbusini yuqori baholadi.
Yevropa tomoni Oʻzbekistonning 2030-yilgacha metan chiqindilarini
30 foizga kamaytirishga qaratilgan Global metan majburiyatiga qoʻshilish borasidagi harakatlarini ham yuqori baholab, Oʻzbekistonga bu yoʻnalishda texnik yordam koʻrsatilishini ham maʼlum qildi.
T. Hakala 2024-yilda Yevropa Ittifoqi 2021-2024-yillarga moʻljallangan byudjet sikli doirasida ajratilgan moliyaviy va texnik yordam mablagʻlarini rivojlantirish boʻyicha global tahlil oʻtkazish niyatida ekanligini bildirdi.
Shuningdek, T. Hakala Oʻzbekistonning iqlim oʻzgarishi, biologik xilma-xillikni saqlash va shahar atrofidagi resurslar, xususan, suv va yer resurslarini boshqarish bilan bogʻliq masalalarni bartaraf qilishdagi mintaqaviy yondashuvini e'tirof etdi.
Uchrashuv yakunida Tabiat resusrlari vaziri A. Abduxakimov Yevropa Ittifoqining Markaziy Osiyo boʻyicha maxsus vakili T. Hakalani joriy yilning oktyabr oyida Samarqand shahrida boʻlib oʻtishi rejalashtirilgan BMT Choʻllanishga qarshi kurashish konvensiyasi bajarilishini koʻrib chiqish qoʻmitasining 21-yigʻilishi hamda BMT Yovvoyi hayvonlarning koʻchib yuruvchi turlarini muhofaza qilish toʻgʻrisidagi konvensiyasining 14-tomonlar konferensiyasi (CMS COP-14)da ishtirok etishga taklif qildi.

Министр природных ресурсов Республики Узбекистан А.Абдухакимов принял участие в конференции высокого уровня «Европейский Союз – Центральная Азия» по окружающей среде и водным ресурсам, состоявшейся в Риме, Италия. В рамках 7-й конференции он провел встречу со специальным представителем Европейского Союза по Центральной Азии Т. Хакалой.
Т.Хакала поздравила с назначением и пожелала успехов в его ответственной миссии. Также подтвердила заинтересованность Евросоюза углублять сотрудничество с Узбекистаном, как в двустороннем, так и региональном форматах.
Отмечено что в этом году планируется важные встречи и мероприятия по ряду направлений «Узбекистан – Европейский союз» и «Европейский союз – Центральная Азия», особое внимание планируется уделить сфере экологии и окружающей среды, а также продолжать поддерживать борьбу с проблемой высыхания Аральского моря.
Высоко оценена инициатива по созданию в Ташкенте Регионального университета по подготовке специалистов в сфере экологии.
Европейская сторона приветствовала присоединение Узбекистана к Глобальному обязательству по метану, направленного на сокращение выбросов метана на 30% до 2030 года, также оказав техническое содействие Республике Узбекистан в этом направлении.
Т.Хакала сообщила, что в 2024 году ЕС намерен провести глобальный обзор освоения средств финансово-технического содействия, которые были выделены в рамках бюджетного цикла 2021-2024гг.
Также Т.Хакала приветствовала региональный подход Узбекистана в решении вопросов, связанных с изменением климата, сохранения биоразнообразия и управления пригородными ресурсами, в частности водными и земельными.
В завершении встречи Министр природных ресурсов Республики Узбекистан А.Абдухакимов пригласил представителя Европейского Союза по Центральной Азии Т. Хакала принять участие на предстоящем мероприятии ООН высокого уровня по борьбе с опустыниванием и засухой, а также сохранению мигрирующих видов диких животных, которые планируются провести в октябре месяце текущего года в городе Самарканд.