Xalqaro konferensiyada Orolboʻyi mintaqasida amalga oshirilayotgan ishlar haqida maʼlumot berildi
Konferensiyada Atrof-muhit va suv resurslari boʻyicha “Yevropa Ittifoqi – Markaziy Osiyo” platformasi hamda Atrof-muhit va iqlim oʻzgarishi boʻyicha ishchi guruhning soʻnggi yillardagi faoliyati natijalari taqdimoti bo'lib o'tdi.
Platformaning 2023-2025-yillarga moʻljallangan faoliyatining ustuvor yoʻnalishlari aniqlanib, ushbu yoʻnalishdagi istiqboldagi loyihalar muhokama qilindi.
A.Abduxakimov oʻz maʼruzasida konferensiya ishtirokchilari eʼtiborini Orol dengizining qurishi bilan bogʻliq global ekologik muammolarga qaratib, Oʻzbekiston Prezidenti tashabbusi bilan keyingi yillarda ushbu ekologik muammoni bartaraf etish yuzasidan Orol dengizining suvi qurigan tubi va Orolboʻyi mintaqasida keng miqyosda amalga oshirilayotgan ishlar haqida maʼlumot berdi.
Taʼkidlanganidek, Orol dengizining qurib qolgan qismida ekotizimni yaxshilash, tadqiqotlar va innovatsiyalarning ilgʻor tajribalarini joriy etish maqsadida Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Orolboʻyi xalqaro innovatsiya markazi va BMTning Orolboʻyi mintaqasi uchun Inson xavfsizligi boʻyicha koʻp tomonlama sheriklik trast jamgʻarmasi tashkil etildi hamda Orolboʻyi mintaqasini ekologik innovatsiyalar va texnologiyalar hududi deb eʼlon qilish haqida BMT Bosh Assambleyasining maxsus rezolyutsiyasi qabul qilindi.
Shuningdek, “Yashil Markaziy Osiyo” tashabbusi doirasida mintaqaviy muloqotni mustahkamlashni davom ettirish, tabiiy resurslarni barqaror boshqarish, biologik xilma-xillikni saqlash va boshqa istiqbolli yoʻnalishlar boʻyicha hamkorlikni kengaytirishning ahamiyatli ekanligi qayd etildi.
A.Abduxakimov konferensiya ishtirokchilarini joriy yilning oktyabr oyida Samarqand shahrida boʻlib oʻtishi rejalashtirilgan BMT Choʻllanishga qarshi kurashish konvensiyasining bajarilishini koʻrib chiqish qoʻmitasining 21-yigʻilishi hamda BMT Yovvoyi hayvonlarning koʻchib yuruvchi turlarini muhofaza qilish toʻgʻrisidagi konvensiyasining 14-tomonlar konferensiyasi (CMS COP-14)da ishtirok etishga taklif qildi.
Aytish joizki, “Yevropa Ittifoqi – Markaziy Osiyo” yuqori darajadagi 7-konferensiyasi atrof-muhitni muhofaza qilish sohasidagi yangi tashabbuslarni Oʻzbekistonda va Markaziy Osiyo mintaqasida amalga oshirishni muhokama qilish uchun samarali platforma boʻlib xizmat qiladi.

На международной конференции была представлена информация о проводимых работах в Приаралье
Министр природных ресурсов А.А. Абдухакимов принял участие на открытии 7-ой Конференции высокого уровня «ЕС-Центральная Азия» по сотрудничеству в области окружающей среды и водных ресурсов, которая состоялась 23 февраля 2023 г., в Риме.
На конференции были представлены результаты деятельности платформы «Европейский Союз – Центральная Азия» по окружающей среде и водным ресурсам и рабочей группы по окружающей среде и изменению климата за последние годы.
Определены приоритетные направления деятельности платформы на 2023-2025 годы и обсуждены перспективные проекты в этом направлении.
В своем выступлении А. Абдухакимов обратил внимание участников конференции на глобальные экологические проблемы, связанные с высыханием Аральского моря, и проинформировал о работах, проводимых в больших масштабах на высохшем дне Аральского моря и в Приаралье с целью устранения этой экологической проблемы в последние годы по инициативе Президента Узбекистана.
Как отмечается, в целях оздоровления экосистемы в осушенной части Аральского моря, внедрения передового опыта исследований и инноваций были созданы Международный инновационный центр Приаралья при Президенте Республики Узбекистан и Многопартнерский трастовый фонд ООН по человеческой безопасности для региона Приаралья и была принята специальная резолюция Генеральной Ассамблеи ООН по объявлению региона Приаралья зоной экологических инноваций и технологий.
Также была отмечена важность продолжения укрепления регионального диалога, устойчивого управления природными ресурсами, сохранения биологического разнообразия и других перспективных направлений в рамках инициативы «Зеленая Центральная Азия».
А.Абдухакимов пригласил участников конференции принять участие в 21-м заседании Комитета по обзору выполнения Конвенции ООН по борьбе с опустыниванием и 14-й Конференции сторон Конвенции ООН по охране мигрирующих видов диких животных ( CMS COP-14), которые планируются к проведению в г.Самарканде в октябре текущего года.
Следует отметить, что 7-я конференция высокого уровня «Евросоюз – Центральная Азия» служит эффективной площадкой для обсуждения реализации новых инициатив в области охраны окружающей среды в Узбекистане и центральноазиатском регионе.