Tabiat resurslari vazirligi delegatsiyasi Italiya milliy bog‘larining boshqaruv tajribasini o‘rganmoqda
00:03
3533
Oʻzbekiston Respublikasi Tabiat resurslari vaziri A. Abduxakimov joriy yilning 23-24-fevral kunlari Italiyaning Rim shahrida atrof-muhit va suv resurslari bo'yicha oʻtkaziladigan “Yevropa Ittifoqi – Markaziy Osiyo” yuqori darajadagi 7-konferensiyasidagi ishtiroki doirasida Abruzzo, Latsio va Molise milliy bogʻida bo'lib, ushbu milliy bog' faoliyati bilan yaqindan tanishdi hamda Milliy bog' prezidenti prof. Giovanni Kannata bilan uchrashdi.
Ma'lumot o'rnida aytish joizki, mazkur milliy bogʻ 1922-yilda tashkil etilgan boʻlib, umumiy maydoni 496,8 kv. km  va uchta togʻ tizmasini oʻz ichiga oladi, ularning eng kattasi Monti della Meta (2249 m) hisoblanadi.
Bogʻ noyob hayvonlar turlari, xususan, yoʻq boʻlib ketish arafasida turgan va maxsus himoyaga olingan apennin qoʻngʻir ayiqlari va Italiya boʻrilarining doimiy yashash makonidir.
Tabiat resurslari vaziri A. Abduxakimov boshchiligidagi Oʻzbekiston delegatsiyasi mazkur milliy bogʻ faoliyati bilan yaqindan tanishish jarayonida Italiyaning muhofaza etiladigan tabiiy hududlarda ishlarni tashkil etish, milliy bogʻni barqaror boshqarish, yovvoyi tabiatga zarar yetkazmagan holda rekreatsion turizmni rivojlantirish va targʻib qilish  tajribasi yuzasidan maʼlumotlar almashildi.
Tashrif yakunlari bo'yicha Italiyaning bu boradagi ko‘p yillik tajribasidan kelib chiqqan holda, respublikamizning muhofaza etiladigan tabiiy hududlarini boshqarish tizimini takomillashtirish bo‘yicha tegishli tavsiyalar ishlab chiqish maqsadida italiyalik mutaxassislarning O‘zbekiston Respublikasiga javob tashrifini tashkil etishga kelishildi.
Eslatib o‘tamiz, “Yevropa Ittifoqi – Markaziy Osiyo” yuqori darajadagi 7-konferensiyasi ertaga o‘z ishini boshlaydi.

Делегация Минприроды изучает опыт управления национальными парками Италии
Министр природных ресурсов А.Абдухакимов, пребывающий с визитом в г.Рим, Италия, для участия на 7-ой Конференции высокого уровня ЕС-ЦА по сотрудничеству в области окружающей среды и водных ресурсов посетил Национальный парк Абруццо, Лацио и Молизе и встретился с президентом Национального парка проф. Джиованни Канната.
Национальный парк созданный в 1922 году, с общей площадью 496,8 кв. км. включает в себя три горных массива, крупнейший из них Монти-делла-Мета (2249 м) и является ареалом обитания для нескольких видов редких видов животных, в частности, апеннинского бурого медведя и итальянского волка, находящихся на грани исчезновения и взятые под особую охрану.
В рамках визита делегация Узбекистана ознакомилась с опытом Италии по организации работ на охраняемых природных территориях, устойчивому управлению национальным парком, развитию и продвижению рекреационного туризма без нанесения ущерба дикой природе.
По итогам, стороны договорились в организации обменного визита итальянских экспертов в охраняемые природные территории Республики Узбекистан для выработки рекомендаций по совершенствованию системы управления ОПТ страны, с учетом многолетнего опыта Италии в данном направлении.
Напоминаем, что Седьмая Конференция высокого уровня "ЕС-Центральная Азия" начнет свою работу завтра.