2023-yilning 23-24-fevral kunlari Italiya poytaxti Rim shahrida  “Yevropa Ittifoqi – Markaziy Osiyo” yuqori darajadagi  7-konferensiyasi boʻlib oʻtadi
15:09
4857
Tabiat resurslari vaziri A.Abduxakimov boshchiligidagi Oʻzbekiston Respublikasi delegatsiyasi 2023-yil 23-24-fevral kunlari Rim shahri (Italiya)da boʻlib oʻtadigan Atrof-muhit va suv resurslari boʻyicha “Yevropa Ittifoqi – Markaziy Osiyo” yuqori darajadagi
7-konferensiyasida ishtirok etadi.
Mazkur nufuzli konferensiyada Yevropa Ittifoqi va Markaziy Osiyo davlatlari atrof-muhit sohasidagi vazirlik va idoralari vakillari hamda xalqaro tashkilotlar ekspertlarining ishtiroki kutilmoqda.
Tadbirda Atrof-muhit va suv resurslari boʻyicha “Yevropa Ittifoqi – Markaziy Osiyo” Platformasi hamda Atrof-muhit va iqlim oʻzgarishi boʻyicha ishchi guruhning soʻnggi yillardagi faoliyati natijalari taqdim etiladi. Platformaning 2023-2025-yillarga moʻljallangan faoliyatining ustuvor yoʻnalishlari aniqlanadi hamda ushbu yoʻnalishdagi istiqboldagi loyihalar muhokama qilinadi.
Umuman olganda, Rim shahrida oʻtkaziladigan konferensiya “yashil energiya”ga oʻtish va atrof-muhitni muhofaza qilish sohasidagi yangi tashabbuslar hamda ularni Oʻzbekistonda va Markaziy Osiyo mintaqasida amalga oshirish yoʻllarini muhokama qilish uchun samarali platforma boʻlib xizmat qiladi.
Konferensiya davomida bir qator ikki tomonlama uchrashuv va muzokaralar oʻtkazilishi rejalashtirilgan.

23-24 февраля 2023 года в Риме, столице Италии состоится 7-я конференция высокого уровня «Евросоюз – Центральная Азия»
4681
Делегация Республики Узбекистан во главе с Министром природных ресурсов А.Абдухакимовым примет участие на 7-ой конференции высокого уровня «Европейский Союз – Центральная Азия» по окружающей среде и водным ресурсам, которая состоится в г. Рим (Италия) 23-24 февраля 2023 г
В работе данной Конференции примут участие представители природоохранных ведомств стран Европейского Союза и Центральной Азии, а также эксперты международных организаций.
В мероприятии будут представлены результаты работы Платформы ЕС-ЦА по сотрудничеству в области окружающей среды и водных ресурсов и Рабочей группы по окружающей среде и изменению климата, а также будут определены приоритетные направления деятельности Платформы на 2023-2025гг., и будут обсуждены практические шаги в данном направлении.
В целом конференция в Риме может послужить площадкой для обсуждения новых инициатив в области «зеленой энергетики» и охраны окружающей среды, а также путей их реализации в Узбекистане и Центральноазиатском регионе.