S5+1 formati ishtirokchi mamlakatlarining ekologiya va atrof-muhit masalalari bo‘yicha mas’ul vazirlik/idoralari rahbarlari uchrashuvi
5468
2021 yil 16 sentyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi delegatsiyasi Davlat ekologiya qo‘mitasi raisining o‘rinbosari Jusipbek Kazbekov boshchiligida “S5+1” (AQSh va Markaziy Osiyo davlatlari) formati ishtirokchi mamlakatlarining ekologiya va atrof-muhit masalalari bo‘yicha mas’ul vazirlik/idoralari rahbarlari uchrashuvida ishtirok etdi.
Uchrashuv AQSh prezidentining iqlim bo‘yicha maxsus elchisi Djon Kerri va Davlat kotibining okeanlar va xalqaro ekologiya va ilmiy masalalar bo‘yicha yordamchisi, elchi Marsiya Bernikut raisligi ostida onlayn tarzda o‘tkazildi.
Dj. Kerri “C5+1” formati ishtirokchi davlatlarini Buyuk Britaniyaning Glazgo shahrida bo‘lib o‘tadigan BMTning iqlim o‘zgarishi bo‘yicha 26-tomonlar konferentsiyasi doirasida Global metan majburiyatiga qo‘shilish orqali AQShning tashabbusini qo‘llab-quvvatlashga chaqirdi.
Malumot uchun: Imzolovchilar 2030 yilga qadar barcha sohalarda global antropogen metan chiqindilarini 2020 yil darajasidan kamida 30 foizga kamaytirishga birgalikda harakat qilish majburiyatini oladilar, bu esa global isishning 2050 yilga borib 0,2 darajaga oshishini oldini olishga yordam beradi.
Uchrashuvda tomonlar Parij bitimiga muvofiq yangilangan Milliy miqyosda belgilangan hissalarni taqdim etishga kelishib oldilar, "C5+1" platformasi doirasida atrof-muhitni muhofaza qilish sohasidagi hamkorlikni kengaytirishga sodiqliklarini tasdiqladilar, qayta tiklanadigan energiya, mintaqaviy integratsiya, metanni kamaytirish kabi sohalarda kelajakda toza energiyaga erishish va bu o‘zgarishlardan eng ko‘p zarar ko‘radigangan jamoalar uchun ish joylarini yaratish bo‘yicha hamkorlik qilish salohiyati mavjudligini ta’kidlab o‘tishdi.

Встреча руководителей природоохранных ведомств стран-участниц диалога «С5+1»
16 сентября 2021 года Делегация Республики Узбекистан во главе с заместителем председателя Госкомэкологии Жусипбеком Казбековым и генеральным директором Узгидромет Шерзодом Хабибуллаевым приняли участие на встрече руководителей природоохранных ведомств стран Центральной Азии в рамках диалога «С5+1».
Встреча состоялась в режиме онлайн, под председательством Специального Посланника Президента США по климату Джона Керри и Помощника Государственного Секретаря по океанам и международным экологическим и научным вопросам Посла Марсии Берникат.
Дж. Керри призвал Стран-партнеров диалога «C5+1» поддержать инициативу США и присоединиться к «Глобальному обязательству в отношении метана» в ходе 26-ой Конференции Сторон ООН по изменению климата в Глазго (Великобритания).
Справочно: подписавшиеся стороны обязуются работать вместе, чтобы коллективно сократить глобальные антропогенные выбросы метана во всех секторах как минимум на 30 процентов ниже уровня 2020 года к 2030 году, что поможет предотвратить глобальное потепление на более чем 0,2 градуса Цельсия к 2050 году.
В рамках встречи стороны достигли договоренности представить более амбиционных Определяемых на национальном уровне вкладов в соответствии с Парижским соглашением, подтвердили свою приверженность к расширению сотрудничества в области охраны окружающей среды под эгидой региональной дипломатической платформы «C5+1», отметили значительный потенциал для сотрудничества в достижении будущего с нулевой чистой энергией, в таких областях, как возобновляемые источники энергии, региональной интеграции, борьбы с выбросами метана, а также посредством поддержки перехода социальной сферы и занятости для общин, наиболее пострадавших от этой трансформации.