Davlat ekologiya qo‘mitasi Markaziy Osiyo mintaqaviy ekologiya markazi (MOMEM) bilan hamkorlikda yoshlar uchun «Tabiat vaqti: inson, atrof muhit va bioxilma-xillik» mavzusida ijtimoiy – ekologik videoroliklar tanloviga start berilganligini e’lon qiladi.
Evropa ittifoqi tomonidan moliyalashtirilayotgan UzWaterAware loyihasi doirasida o‘tkazilayotgan mazkur tanlovda 16 yoshdan 25 yoshgacha bo‘lgan mamlakatimiz OO‘Yularining talabalari, kollejlar, yuqori sinflar (10-11-sinflar) o‘quvchilari ishtirok etishi mumkin.
Tanlovning asosiy maqsadi – yoshlar, yuqori sinf o‘quvchilari va talabalarning ota-onalari hamda pedagoglarini atrof muhitni muhofaza qilish, biologik xilma-xillikni saqlab qolish masalalariga jalb etish, ularning xabardorligini oshirish, shuningdek, bu boradagi muammolar va yechimlarga aholining e’tiborini qaratishdan iborat.
Tanlov Jahon atrof-muhitni muhofaza qilish kuniga bag‘ishlangan bo‘lib, 2020 yil 10 iyundan 10 sentyabrga qadar davom etadi. G‘oliblarni taqdirlash marosimi 16 sentyabr – Xalqaro ozon qatlamini muhofaza qilish kunida bo‘lib o‘tadi.
Tanlovda ishtirok etishni istaganlar 2020 yil 10 sentyabrga qadar tashkilotchilarning uzbekistan@carececo.org elektron manziliga «Tabiat vaqti» nomi bilan quyidagilarni yuborishlari kerak bo‘ladi:
– Ishtirokchi to‘g‘risida qisqacha ma’lumot;
– Videorolikning qisqa tavsifi hamda yaratilish tarixi;
– Internetdagi biror maydonga mp4 formatida yuklangan videorolikka havola yoki xatning o‘ziga bevosita ilova qilingan (mp4) rolik. Shu bilan birga, rolikni #Tabiatvaqti #Vremyaprirodы #Timefornature xeshtegi ostida ijtimoiy tarmoqlarga (Facebook, Instagram, Youtube) joylashtirish, havolasini esa yuqorida yuborish kerak bo‘lgan xatga ilova qilish zarur.
Videorolik xronometraji 03:00 daqiqadan oshmasligi kerak, maksimum 05:00 daqiqa bo‘lishiga yo‘l qo‘yiladi. Rolik mazmun-mohiyati quyidagi mavzulardan birini o‘zida aks ettirishi shart:
– Atrof muhitni muhofaza qilish sohasidagi muammolar / yechimlar;
– Biologik xilma-xillikni saqlash bo‘yicha muammolar / yechimlar;
– Suv resurslarini muhofaza qilish bo‘yicha muammolar /echimlar.
Jyuri a’zolari har bir yo‘nalish bo‘yicha bittadan g‘olibni aniqlaydi. Asosiy sovrinlar bilan bir qatorda ijtimoiy tarmoqlarda eng ko‘p ovoz (layk/ko‘rish) to‘plagan rolik muallifini rag‘batlantirish uchun Davlat ekologiya qo‘mitasi tomonidan alohida nominatsiya ajratilgan.
Tanlov qamrovining kengligini e’tiborga olgan holda tadbir tashkilotchilari tomonidan eng faol va yorqin ishtirokchilar uchun 100 ta rag‘batlantiruvchi sovg‘alar tayyorlab qo‘yilgan.

Молодежный конкурс социально-экологических видеороликов на тему – «ВРЕМЯ ПРИРОДЫ: ЧЕЛОВЕК, ОКРУЖАЮЩАЯ СРЕДА И БИОРАЗНООБРАЗИЕ»
8808
Государственный комитет Республики Узбекистан по экологии и охране окружающей среды в партнерстве с Региональным экологическим центром Центральной Азии (РЭЦЦА) объявляет о старте молодежного конкурса социально-экологических видеороликов на тему: «ВРЕМЯ ПРИРОДЫ: ЧЕЛОВЕК, ОКРУЖАЮЩАЯ СРЕДА И БИОРАЗНООБРАЗИЕ»
В конкурсе, который проходит в рамках финансируемого Европейским Союзом проекта UzWaterAware, могут принять участие студенты вузов, а также учащиеся колледжей и старших классов (10 и 11) учебных заведении со всех областей Республики Узбекистан и Республики Каракалпакстан в возрасте от 16 до 25 лет.
Основная цель конкурса – вовлечение молодежи, родителей старшеклассников и студентов, а также их педагогов в тематику охраны окружающей среды (ООС) и сохранения биоразнообразия, а также повышение их осведомленности и привлечение внимания населения к проблемам и решениям в этих вопросах.
Конкурс приурочен ко Всемирному дню окружающей среды и проводится в период с 10 июня по 10 сентября 2020 года. Церемония награждения пройдет 16 сентября 2020 года – в Международный день охраны озонового слоя.
Для участия необходимо выслать на электронную почту организаторов конкурса uzbekistan@carececo.org не позднее 10 сентября 2020 года, с пометкой «Время природы», следующее:
– Краткую информация об участнике;
– Краткое описание концепции видеоролика, небольшую историю его создания;
– Ссылку на видеоролик, загруженный на какой-либо площадке в интернете в формате mp4, либо прикрепить видео (mp4) в формате вложенного файла непосредственно к самому письму;
Также необходимо выложить видеоролик в социальных сетях (Facebook, Instagram, Youtube) с хештегом #Tabiatvaqti #Времяприроды #Timefornature и отправить ссылку на видеоролик вместе с заявкой участника.
Хронометраж видеороликов желательно не превышать 03:00 минут, максимально допустимо 05:00 минут. Содержание роликов должно отражать одну из трех заданных тем:
– Ролик на тему проблем/решений в области ООС;
– Ролик на тему проблем/решений по сохранению биоразнообразия;
– Ролик на тему проблем/решений в области водных ресурсов.
В каждой категории видеороликов жюри определит по 1 победителю. Помимо основных призовых мест будет выделена отдельная номинация от Госкомэкологии Республики Узбекистан для поощрения автора видеоролика, получившего наибольшее количество лайков / просмотров / пересылок в социальных сетях.
Кроме того, учитывая республиканский масштаб конкурса и предполагаемое число участников, организаторами конкурса подготовлены поощрительные призы в количестве 100 штук для наиболее активных и ярких участников.