Toshkent viloyati va Toshkent shahrida chiqindilar bilan bog‘liq ishlarni amalga oshirish holati bilan tanishish
23:59
8105
Davlat ekologiya qo‘mitasi raisi Sh. Abdurazakov va tegishli mutasaddilar tomonidan joriy yilning 8 mart kuni Ohangaron tumanida joylashgan Toshkent shahar maishiy chiqindi poligoni hamda Yashnobod tumani chiqindilarni qayta yuklash stantsiyasidagi holat yuzasidan o‘rganish o‘tkazildi.
Toshkent viloyati Ohangaron tumanida joylashgan maishiy chiqindi poligonisanitar holat qoniqarsizekanligi sababli hududda obodonlashtirish hamda uning atrof-muhitga salbiy ta’sirini oldini olish chora-tadbirlarini belgilandi.
Jumladan:
– poligonda qo‘riqlashni kuchaytirish;
– poligonga olib boruvchi yo‘lni ta’mirlash (chiqindi poligonida kirish yo‘llari talab darajasida emas, bu o‘z navbatida transport vositalarini yaroqsiz holga kelishiga sabab bo‘lmoqda);
– poligondagi chiqindilarni tarkibini hamda atrof-muhitga keltirayotgan ta’sirini o‘rganish ishlarini olib borish;
– chiqindi poligoni hududini xususiy chiqindilarni qayta ishlovchi korxonalarni jalb qilgan holda biriktirib berish va buning natijasida chiqindilarni qayta ishlash orqali poligon kengayishini oldini olish;
– respublika shaharlarida sanitar tozalash xizmatlarini ko‘rsatib kelayotgan «Toza hudud» va «Maxsustrans» DUKlarni davlat-xususiy sherikchilik sharti bilan tarbirkorlik sub’ektlariga biriktirib berish;
Toshkent shahrida joylashgan chiqindilarni qayta yuklash stantsiyalari hamda chiqindi yig‘ish maydonchalarida chiqindilarni sanitariya-gigiena talablariga zid ravishda saralamasdan to‘g‘ridan-to‘g‘ri chiqindi poligoniga yetkazib berish tizimini joriy etish yuzasidan tadbirlar belgilandi.

Председатель Госкомэкологии изучил работу с отходами в столичном регионе
Вновь назначенный председатель Государственного комитета по экологии и охране окружающей среды Шавкатжон Абдуразаков вместе с группой сотрудников  8 марта ознакомился с ситуацией на Ахангаранском полигоне бытовых отходов Ташкентской области и на мусороперегрузочной станции в Яшнабадском районе столицы.
Отмечено неудовлетворительное санитарное состояние полигона, определены меры по предупреждению его вредного воздействия на окружающую среду и благоустройству территории. В частности, согласованы задачи по усилению охраны периметра, изучению состава хранящихся здесь отходов и их влиянию на природу.
Намечено привлечение сюда частных предприятий по переработке отходов и расширение деятельности в этом направлении для предотвращения разрастания площади полигона.
Не соответствует требованиям подъездная дорога, что в свою очередь приводит к ухудшению состояния транспортных средств. В связи с этим запланирован ремонт трассы.
Рассмотрены вопросы усиления сотрудничества ГУП «Тоза худуд» и «Махсустранс», оказывающих услуги санитарной очистки в республике, с субъектами предпринимательства на условиях государственно-частного партнерства.
Также обозначены мероприятия по улучшению работы площадок для сбора отходов и мусороперегрузочных станций Ташкента. Речь идет о непосредственном вывозе отходов без сортировки в нарушение санитарно-гигиенических норм.