O‘zbekistonda ekotizimlarni tiklash va saqlash bo'yicha xalqaro tashkilotlar bilan hamkorlik aloqalari yanada mustahkamlanmoqda
06. 2024
18:52
6201
Tadbirda Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vaziri Aziz Abduhakimov, BMTning O‘zbekistondagi doimiy koordinatori Anas Fayyod Karman, Global ekologik jamg‘arma (GEF) bosh direktori va raisi Karlos Manuel Rodriges (onlayn), Xalqaro tabiatni muhofaza qilish ittifoqining (IUCN) Sharqiy Yevropa va Markaziy Osiyo bo'yicha mintaqaviy idorasi direktori Oliver Avramovski (onlayn), vazirlik va idoralar, xalqaro tashkilotlar hamda ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirok etdi.
A. Abduhakimov o‘zining tabrik so‘zida mamlakatimiz hukumati tomonidan amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli ekologik islohotlar haqida gapirib, bu borada qo‘llab-quvvatlayotganlari uchun xorijlik hamkorlarga minnatdorlik bildirdi.
"Bugun butun mamlakat bo'ylab ekotizimlarning yo'qolib borishi va landshaftlarga notog'ri ta'sir ko'rsatilayotgani kuzatilmoqda. Shu ma'noda ushbu loyiha o'z vaqtida qabul qilingan muhim tashabbus bo'ldi. Biz 6 ta milliy METH va 7 ta davlat oʻrmon xoʻjaligini qamrab olgan 10 ta asosiy biologik xilma-xillik zonalarida Oʻzbekistonning muhofaza etiladigan tabiiy hududlari tizimini METH) mustahkamlash loyihasi qoʻllab-quvvatlanilayotganini olqishlaymiz. Asosoysi, respublika hukumatining  bu sa'y-harakatlari BMTning  O'n yilligi doirasida ilgari surilgan ekotizimlarni tiklash bo'yicha maqsadlariga mos keladi», – dedi vazir.
"Landshaftlarni tiklash va himoyalashni kompleks boshqarish" loyihasi O‘zbekiston tabiiy ekotizimlarini tiklash va barqaror boshqarish, yerlar degradatsiyasi, idoralararo muvofiqlashtirish, biologik xilma-xillik va ekotizimlarni tiklash va saqlash bo‘yicha sa’y-harakatlarni moliyalashtirish bilan bog‘liq  muammolarga qarshi kurashda yordam berishi bilan ahamiyatlidir.
«BMTTD, IUCN va O‘zbekiston Respublikasi Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi o‘rtasida yanada keng qamrovli hamkorlikni kengaytirish uchun GEF yondashuvini amalda qo‘llayotganini ko‘rib to'rganimdan benihoya mamnunman. Bu nafaqat O‘zbekistonda, balki butun Markaziy Osiyo mintaqasida yerlar degradatsiyasi va biologik xilma-xilliklar yo‘qolishining oldini olishga yordam berishi tayin," dedi videomurojaatida Karlos Manuel Rodriges.
Ta’kidlash joizki, keyingi yillarda O‘zbekiston jahonning nufuzli ekologik tashkilotlari bilan hamkorlik aloqalarini yanada mustahkamlamoqda. Jumladan, joriy yilning fevral oyida mamlakatimizda faoliyati yo'lga qo'yilgan Markaziy Osiyo atrof-muhit  va iqlim o‘zgarishini o‘rganish universitetida (Green University) Xalqaro tabiatni muhofaza qilish ittifoqining vakolatxonasi ochilganligi buning yaqqol dalilidir.
Tadbir davomida ishtirokchilar ushbu loyihaning O‘zbekistonda tabiatni muhofaza qilish sohasini rivojlantirish borasidagi imkoniyatlarni yanada kengaytirishini muhokama qildilar.

Международные организации объединяют усилия для восстановления и сохранения экосистем Узбекистана
В мероприятии приняли участие министр экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Азиз Абдухакимов, Постоянный координатор ООН в Узбекистане Анас Файяд Карман, генеральный директор и председатель Глобального экологического фонда (ГЭФ) Карлос Мануэль Родригес (онлайн), директор Регионального офиса Международного союза охраны природы (МСОП) для Восточной Европы и Центральной Азии Оливер Аврамовски (онлайн), представители министерств и ведомств, международных организаций, заинтересованные стороны, специалисты сферы и СМИ.
В приветственной речи А.Абдухакимов рассказал о широкомасштабных реформах в сфере экологии, проводимых правительством страны и выразил благодарность за поддержку зарубежным партнерам.
«Поскольку мы наблюдаем деградацию экосистем и нагрузку на ландшафты по всей стране, проект является своевременной инициативой, которая очень необходима. Мы приветствуем поддержку проекта в укреплении системы охраняемых природных территорий (ОПТ) Узбекистана в 10 ключевых зонах биоразнообразия, охватывающих 6 национальных ОПТ и 7 государственных лесничеств. Это также соответствует усилиям правительства страны в рамках Десятилетия ООН по восстановлению экосистем», – сказал министр.
Проект «Комплексное управление охраной и восстановлением ландшафтов» направлен на восстановление и устойчивое управление природных экосистем Узбекистана, оказание содействия в борьбе на нарастающие вызовы, связанные с деградацией экосистем, межведомственной координацией, финансированием деятельности по восстановлению и сохранению биоразнообразия и экосистем.
«Я рад видеть, что ПРООН, МСОП и Министерство экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Узбекистана применяют на практике подход ГЭФ для расширения более комплексного сотрудничества между различными секторами. Это могло бы помочь нам предотвратить деградацию земель и утрату биоразнообразия не только в Узбекистане, но и во всем регионе Центральной Азии», – сказал в своем видеообращении Карлос Мануэль Родригес.
«Но также важно вовлечение и расширение прав и возможностей сообществ и других заинтересованных сторон, которые непосредственно вовлечены в управление охраняемыми территориями и способствуют предотвращению чрезмерной эксплуатации посредством конструктивного участия и диалога», – добавил глава фонда ГЭФ.
Стоит отметить, Узбекистан активно наращивает сотрудничество с ведущими природоохранными  организации. В частности, в феврале этого года в нашей стране открылось представительство Международного союза охраны природы, которое разместилось в Центральноазиатском университете изучения окружающей среды и изменения климата Green University.
В рамках мероприятия участники и заинтересованные стороны обсудили возможности, открываемые данным проектом для развития сектора охраны природы Узбекистана.