Toshkentda Yaponiya fuqarolarining O‘zbekistondagi hayoti tarixiga bag‘ishlangan yangi muzey binosi ochildi
16:14
3097
30 aprel kuni yangi muzey binosining ochilishiga bag‘ishlangan “40-yillarda Yaponiya fuqarolarining O‘zbekistonda kechan hayoti aks etgan esdalik ko‘rgazma”si tantanali marosim bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vaziri Aziz Abduhakimov, Yaponiyaning O‘zbekistondagi Favqulodda va muxtor elchisi Xatori Takashi , muzey asoschisi va direktori Jalil Sultonov, Yaponiya jamiyatining O‘zbekistondagi vakillari va ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirok etdi.
Tadbir doirasida Andijon viloyatining Chuama qishlog‘ida topilgan “Oltinchi darajali muqaddas xazina ordeni” muzey fondiga topshirildi. Qayd etilishicha, bunday ordenlar harbiylar va fuqarolarga davlat oldida ko‘rsatgan xizmatlari uchun taqdirlangan.
Shuningdek, tadbir doirasida “Hiiragi” (Holli) filmidan lavha namoyish etildi va muzeyning noyob eksponatlari bilan tanishtirildi.
Ma’lumot uchun: eski muzey binosi bundan 26 yil avval, ya’ni 1998-yilning may oyida O‘zbekistondagi yaponiyaliklarning hayotini aks ettiruvchi materiallar, shuningdek, ikki davlat o‘rtasidagi do‘stlik ramzi bo‘lgan fotosuratlar, hujjatlar va turli eksponatlarni namoyish etish maqsadida tashkil etilgan.
2023-yilda yangi muzey binosi qurildi, u Yaponiya va boshqa mamlakatlardan kelgan mehmonlar uchun sayyohlik maskaniga aylanishi rejalashtirilgan.

В Ташкенте открылось новое здание музея, посвященное истории жизни японских граждан в Узбекистане
30 апреля состоялась торжественная церемония, посвященная открытию нового здания музея «Памятная экспозиция о пребывании в 40-х годах граждан Японии в Узбекистане».
В мероприятии приняли участие министр экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Азиз Абдухакимов, Чрезвычайный и Полномочный Посол Японии в Республике Узбекистан Хатори Такаши, основатель и директор музея Джалил Султанов, представители Общества Японии в Узбекистане и средств массовой информации.
В рамках церемонии состоялась передача «Ордена Священного Сокровища шестой степени», найденного на территории Андижанской области в поселке «Чуама», в коллекцию музея. Отмечается, что такими орденами награждались военные и гражданские лица за заслуги, проявленные перед государством.
Также в рамках церемонии был показан фрагмент из фильма «Хиираги» (Падуб) и состоялось ознакомление с уникальными экспонатами музея.
Для информации: старое здание музея было основано 26 лет назад, в мае 1998 года для демонстрации фотографий, документов и различных экспонатов, которые свидетельствуют о жизни интернированных японцев в Узбекистане, а также являются символом дружбы между двумя странами.
В 2023 году было построено новое здание музея, которое как планируется станет туристическим объектом для гостей из Японии и других государств.