16–18-mart kunlari Navroʻz umumxalq bayrami arafasida mamlakatimizning barcha hududlarida anʼanaviy tarzda xayriya hashari oʻtkazilmoqda. Hashar tadbirlarida Oʻzbekiston Respublikasi Bosh vaziri Abdulla Aripov, Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi, Bosh prokuratura, Ekologiya vazirligi tizim tashkilotlari, hududiy boshqarmalar, ko‘ngillilar ishtirok etdi.
“Obod va fayzli mahalla — yurt koʻrki” shiori ostida oʻtayotgan ushbu tadbir davomida yurtimizda daraxt ko‘chatlari o‘tqazishning bahorgi mavsumiga start berildi. Xususan, Boʻstonliq tumanida 3 gektardan ortiq maydonga qariyb ikki mingga yaqin eman, qayragʻoch, terak, oʻrik, bodom singari mevali va manzarali daraxt koʻchatlari ekildi.
Bundan tashqari, Toshkent botanika bog‘i, 100-sonli ixtisoslashtirilgan maktab-internati va boshqa hududlarda ham daraxt ekish va obodonlashtirish ishlari hamda plogging tadbirlari olib borildi. Jumladan, maktab-internatda 300 dan ortiq mevali daraxtlar va 1000 ga yaqin manzarali gullar o‘tqazildi.
Umumxalq xayriya hasharida barcha hududlar faol ishtirok etdi.  Xususan, Qoraqalpog‘iston Respublikasida 80 ming, Samarqand viloyatida 600 ming, Farg‘ona viloyatida 550 ming, Sirdaryo viloyatida 200 ming, Jizzax viloyatida 700 ming, Andijon viloyatida 120 ming, Buxoro viloyatida esa 600 ming tupdan ortiq daraxt ko‘chatlari o‘tqazildi. Shuningdek, Farg‘ona viloyatida tashlandiq hududda “Yashil bogʻ” barpo etilib, 1000 tupdan ziyod pavloniya, katalpa, yapon saforasi kabi manzarali daraxt koʻchatlari, 4000 tup gul ekildi.
Bundan tashqari, barcha hududlardagi mahalla, ziyoratgoh, xiyobon, qabristonlar chiqindilardan tozalanmoqda.
Ma’lumot uchun, umumxalq hashari tadbirlari davom ettirilmoqda. Maqsad mahallalar, aholi turar joylari, xiyobonlar, ziyoratgohlar, qabristonlar, bolalar maydonchalari va boshqa joylarni obodonlashtirish, shuningdek, aholining ijtimoiy himoyaga muhtoj qatlamini qo‘llab-quvvatlashdir.

Начался весенний сезон посадки деревьев
С 16 по 18 марта, в преддверии общенационального праздника Навруз, во всех регионах нашей страны традиционно проводится всенародный хашар. В мероприятиях приняли участие Премьер-министр Республики Узбекистан Абдулла Арипов, представители Министерства экологии, охраны окружающей среды и изменения климата и системных подразделений, Генеральной прокуратуры, региональных хокимиятов, волонтеры и др.
В ходе мероприятия, проходившего под лозунгом «Благоустроенная и процветающая махалля — украшение страны», стартовал весенний сезон посадки саженцев деревьев по всей республике. В частности, в Бостанлыкском районе на площади более 3 гектаров высажено около 2-х тысяч саженцев плодовых и декоративных деревьев, среди которых дуб, вяз, тополь, абрикос, миндаль и др. деревья.
Кроме того, в Ташкентском ботаническом саду, специализированной школе-интернате № 100 и других регионах были проведены работы по озеленению и благоустройству, а также плоггинги. В частности, в интернате посажено более 300 плодовых и около 1000 декоративных цветов.
Все регионы активно приняли участие в республиканской благотворительной акции. В частности, в Самаркандской области высажено 600 тысяч саженцев, в Ферганской области - 550 тысяч, в Сырдарьинской области - 200 тысяч, в Джизакской области - 700 тысяч, в Андижанской области - 120 тысяч, в Бухарской области - более 600 тысяч деревьев. Также в Ферганской области на заброшенной территории разбит «Зеленый сад», где высажено более 1000 саженцев декоративных деревьев, таких как павловния, катальпа, софора японская, а также 4000 цветов.
Кроме того, во всех регионах страны кварталы, святыни, проспекты и кладбища очищаются от мусора.
Для информации: мероприятия в рамках хашара продолжаются. Цель-благоустройство махаллей, жилых кварталов, проспектов, святынь, кладбищ, детских площадок и других мест, а также поддержка социально незащищенных слоев населения.