Qashqadaryoda qum-shagʻal va tabiiy qum mahsulotlari qazilishi natijasida tabiatga 41 milliard soʻmdan ortiq zarar yetkazildi
12:28
4065
Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim oʻzgarishi vazirligi, prokuratura organlari, vazirlikning “Xavfsiz daryo boshqarmasi” davlat muassasasi hamda Qashqadaryo viloyati ekologiya boshqarmasi tomonidan Qarshi tumani hududidan oqib oʻtuvchi Qashqadaryo daryosida reyd tadbirlari oʻtkazildi.
Reyd davomida daryo qirgʻogʻidagi muhofaza mintaqasida fuqaro F. K. noqonuniy tarzda tabiiy qum mahsulotlarini oʻz ehtiyojlari uchun maʼlum bir haq evaziga qazib olib ketayotganligi aniqlandi. U buning uchun 1 dona “DOOSAN SOLAR 300LC-V” rusumli ekskavator va “KAMAZ” rusumli yuk tashuvchi transport vositasidan foydalangan.
Holat natijasida “Tabiatni muhofaza qilish toʻgʻrisida”gi qonunning 18-moddasi hamda “Yer osti boyliklari toʻgʻrisida”gi qonunning 18-moddasi talablari buzilgan. Tabiatga esa 19 milliard 433 million 914 ming 337 soʻm zarar yetkazilgan.
Maʼlumot uchun, fuqaro F. K. qum-shagʻal mahsulotlarini noqonuniy tarzda qaziganligi uchun avval ham bir necha marta javobgarlikka tortilgan. Ammo bundan tegishli xulosa chiqarmagan.

В результате добычи песка и гравия в Кашкадарьинской области, природе нанесен ущерб на сумму более 41 млрд сумов
1305
Министерство экологии, охраны окружающей среды и изменения климата совместно с органами прокуратуры, ГУ «Безопасная река» при Министерстве и Управлением экологии Кашкадарьинской области провели рейд на реке Кашкадарья, протекающей по территории Каршинского района.
В ходе проверки было установлено, что гражданин Ф.К. незаконно добывал для личных целей в охраняемой прибрежной зоне реки продукцию из природного песка за определенную плату. Для этого он использовал 1 экскаватор DOOSAN SOLAR 300LC-V и грузовик KAMAZ.
В результате сложившейся ситуации были нарушены требования статьи 18 Закона «Об охране природы» и статьи 18 Закона «О недрах». Природе нанесен ущерб на сумму 19 миллиардов 433 миллиона 914 тысяч 337 сумов.
К сведению: гражданин Ф.К. ранее неоднократно привлекался к ответственности за незаконную добычу песчано-гравийной продукции.
Также на этом же участке был установлен факт незаконной добычи песка и гравия гражданином Р.К. с помощью 1 экскаватора, грузовиков CHAKMAN и KAMAZ. В результате сложившейся ситуации сумма ущерба природе составила 22 миллиарда 155 миллионов 780 тысяч сумов.
В связи с нарушением закона, согласно пункту «в» статьи 291 АК, техника была размещена на штрафстоянку. Кроме того, соответствующие документы были направлены в Генеральную прокуратуру с целью дать правовую оценку ситуации и привлечь к ответственности виновных.