Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi tasarrufidagi Ugom-Chotqol davlat milliy tabiat bog’ida Bo’stonliq tumani Tabiatni qo’riqlash bo’yicha inspeksiya boshlig’i Xursand Matkarimovning “Tog’larga tutash taqdirlar” nomli kitobi taqdimoti o’tkazildi.
Ma'lumot uchun, Yozuvchilar uyushmasi bilan hamkorlikda nashrga tayyorlangan va chop etilgan kitobda inspektor faoliyati qanchalik mas'uliyatli va mashaqqatli ekanligi tasvirlangan.
Muallif oʻzining birinchi kitobini “Togʻlarga tutash taqdirlar” deb nomlagani bejiz emas. Taqdimotda yozuvchi oʻzi koʻrgan, bilgan tabiat, hayvonot dunyosiga oid voqea-hodisalarni qalamga olgani ta'kidlandi. Shuningdek, kitob oʻquvchi ko‘z o‘ngida Chotqol etaklaridagi g‘aroyib, qiziqarli manzaralarni aks ettirishi qayd etildi.

Издана первая книга инспектора Угам-Чаткальского парка
В Угам-Чаткальском государственном национальном природном парке при Министерстве экологии, охраны окружающей среды и изменения климата состоялась презентация книги «Тоғларга туташ тақдирлар» («Судьбы, сопредельные с горами») руководителя инспекции по охране природы Бостонлыкского района Хурсанда Маткаримова.
Для информации: в книге, подготовленной и изданной совместно с Союзом писателей, рассказывается, насколько ответственна и сложна работа инспектора.
Именно поэтому свою первую книгу автор назвал «Тоғларга туташ тақдирлар». В ходе презентации было отмечено, что писатель писал заметки о природе и животном мире. Также было отмечено, что в книге рассказывается об уникальных пейзажах предгорья Чаткала.