O‘zbekiston ekologiyani asrash bo‘yicha global hamkorlikni rivojlantirishga qo‘shgan hissasi uchun “Chempion” unvoni bilan taqdirlandi
15:52
3566
Samarqand shahrida oʻtkazilgan Yovvoyi hayvonlarning koʻchib yuruvchi turlarini saqlash toʻgʻrisidagi konvensiya ishtirokchilari konferensiyasining 14-yigʻilishi doirasida Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim oʻzgarishi vaziri Aziz Abduhakimov va CMS konvensiyasi ijrochi kotibi Emi Frenkel oʻrtasida uchrashuv boʻlib oʻtdi.
Uchrashuvda “2024–2026-yillarga moʻljallangan ekologik aloqalar boʻyicha global hamkorlik”ni rivojlantirishga qoʻshgan hissasi uchun Oʻzbekistonga “Chempion” unvonini berish toʻgʻrisida bitim imzolandi.
Ma'lumot uchun: "Ko'chib yuruvchi turlarni muhofaza qilish bo‘yicha chempionlar" dasturida bir qancha tashabbuslar ilgari surilgan. Ularning har biri ma'lum bir turga, turlar guruhiga yoki muammoli masalaga qaratilgan kattaroq dasturga hissa qo'shadigan tadbirlar to'plamini o'z ichiga oladi. Chempionlar bir yoki bir nechta maxsus CMS tashabbuslari uchun kamida uch yil moliyaviy majburiyat olishga tayyor hukumatlar, kompaniyalar, tashkilotlar va shaxslar uchun ochiqdir.
“Tabiat chegara bilmaydi. Bu, ayniqsa, qurib qolgan Orol dengizi Markaziy Osiyo va undan tashqaridagi aholi va yovvoyi tabiatga halokatli ta’sir qilganidan keyin o‘z isbotini topgan.  Atrof-muhitni muhofaza qilish bo‘yicha CMS Global Hamkorligiga o‘z hissasini qo‘shish orqali O‘zbekiston ko‘chib yuruvchi turlarni himoya qilish bo‘yicha global sa’y-harakatlarda ishtirok etmoqda. Bu hamkorlik tabiat xalqlarni birlashtira olishiga, tabiatni muhofaza qilish uchun xalqlar birlashishi kerakligiga ishonchimizni mustahkamlaydi”, — dedi Aziz Abduhakimov.
Ekologiya bilan bog'liq kun tartibi hukumatlar va xalqaro hamjamiyat uchun ustuvor vazifadir. Kunming-Monreal Global Biologik xilma-xillik dasturining ko'plab maqsad va vazifalarining asosiy komponenti sifatida bog'lanish ko'chib yuruvchi turlarning omon qolishi, shuningdek, tiklanish, biologik xilma-xillikni saqlash va iqlim o'zgarishiga moslashish uchun muhim ahamiyatga ega. Ushbu majburiyat ekologiyani asrash bo‘yicha muvofiqlashtirilgan sa'y-harakatlar va aniq natijalarga erishish uchun xalqaro hamkorlikni rag'batlantirish, Atrof-muhitni muhofaza qilish bo'yicha yangi global hamkorlikni (GPEC) yaratishni qo'llab-quvvatlaydi.
Uchrashuv davomida "CMS Family" siyosatini ishlab chiqish organlari doirasida mavjud chempionlarni e'tirof etish uchun maxsus donor tadbirlari tashkil etilayotgani ta'kidlandi. Sertifikat va tegishli reklama Chempionlarga milliy va xalqaro miqyosda ko'chib yuruvchi turlarni saqlashga bo'lgan sadoqatini va qo'llab-quvvatlashini targ'ib qilish imkoniyatini beradi.

Узбекистан удостоен звания «Чемпион» за вклад в развитие Глобального партнерства по экологической взаимосвязанности
3553
В рамках 14-го заседания Конференции сторон Конвенции по сохранению мигрирующих видов диких животных в г. Самарканде состоялась встреча министра экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Азиза Абдухакимова с исполнительным секретарем Конвенции CMS Эми Френкель.
В ходе встречи сторонами было подписано соглашение о присуждении Узбекистану звания «Чемпиона» за вклад в развитие «Глобального партнерства по экологической взаимосвязанности на период 2024–2026 гг».
Для информации: Программа «Чемпионов защиты мигрирующих видов» – предлагает портфель инициатив, каждая из которых включает в себя комплекс мероприятий, способствующих реализации крупной программы, ориентированной на определенный вид, группу видов или сквозную проблему. Чемпионами могут стать правительства, компании, организации и частные лица, желающие взять на себя финансовые обязательства сроком не менее трех лет для одной или нескольких конкретных инициатив CMS.
«Природа не знает границ. Узбекистан хорошо осознает этот факт из-за разрушительных последствий истощения Аральского моря для людей и дикой природы в Центральной Азии и за ее пределами. Внося свой вклад в Глобальное партнерство CMS по экологической взаимосвязанности, Узбекистан участвует во всемирных усилиях по защите мигрирующих видов. Это сотрудничество подчеркивает нашу веру в то, что природа способна объединить народы, а народы должны объединиться для защиты природы», - отметил Азиз Абдухакимов.
Повестка экологической взаимосвязи является приоритетной для правительств и международного сообщества.  В качестве ключевого компонента многих целей и задач в рамках Куньминь-Монреальской Глобальной рамочной программы  биоразнообразия – взаимосвязанность имеет важное значение для выживания мигрирующих видов, а также для достижения восстановления, сохранения биоразнообразия и адаптации к изменению климата. Это обязательство будет способствовать созданию нового Глобального партнерства по экологической связности (GPEC), способствуя международному сотрудничеству для скоординированных усилий по сохранению и достижению ощутимых результатов.
В ходе встречи было отмечено, что специальные мероприятия доноров организуются в рамках директивных органов CMS Family для признания существующих чемпионов. Сертификат и соответствующая реклама дают Чемпионам возможность пропагандировать как на национальном, так и на международном уровне свою приверженность и поддержку сохранению мигрирующих видов.