Elion Group kompaniyasi bilan hamkorlik
Davlat ekologiya qo‘mitasida rais o‘rinbosari O‘ktam Utaevning Markaziy Osiyo bo‘yicha Elion Group kompaniyasi direktori Vu Yufe bilan uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuv davomida tomonlar Davlat ekologiya qo‘mitasi hamda Elion Group o‘rtasida hamkorlikni o‘rnatish hamda mustahkamlash, Orolbo‘yi mintaqasida hamkorlikdagi loyihalarni amalga oshirish, shuningdek, Toshkent shahrida kompaniya filialini tashkil etish masalalari muhokama qilindi.
Xususan, Orolbo‘yi mintaqasida cho‘llanishga qarshi kurashish bo‘yicha laboratoriya hamda demonstratsiya bog‘ini tashkil etish, aholiga ijtimoiy ko‘mak va ekologik vaziyatni yaxshilash bo‘yicha hamkorlikdagi loyiha takliflari bayon etildi.
Uchrashuv davomida Elion Group  kompaniyasi boshqa yo‘nalishlarda ham tabiatni muhofaza qilish loyihalarini, xususan muhofaza etiladigan tabiiy hududlarni kengaytirish, flora va faunani muhofaza qilishga yo‘naltirilgan loyihalarni amalga oshirishga tayyor ekanligini ma’lum qildi.
Ma’lumot uchun: Elion Group kompaniyasi 1988 yilda tashkil etilgan bo‘lib, Xitoy Xalq Respublikasida ekologik xavfsizlikni ta’minlash, ko‘kalamzorlashtirish va cho‘llarni o‘zlashtirish sohasida ilg‘or kompaniyalardan biri hisoblanadi. U o‘z faoliyati davomida Xitoydagi 600 000 gektardan ortiq cho‘l hududlarini o‘zlashtirishga erishgan bo‘lib, kompaniya mablag‘lar aylanmasi 63 mlrd AQSh dollarini tashkil etadi.

В Госкомэкологии обсудили сотрудничество с китайской компанией Elion Group
В Госкомэкологии состоялась встреча заместителя председателя комитета Уктама Утаева с генеральным директором компании Elion Group по Центральной Азии Ву Юфеем
В ходе встречи стороны обсудили вопросы, касающиеся установления и расширения сотрудничества между компанией Elion Group и Госкомэкологии, реализации совместных проектов в регионе Приаралья, а также открытия представительства компании в городе Ташкенте.
В частности, озвучены предложения по реализации совместного проекта по созданию лаборатории и демонстрационного парка по борьбе с опустыниванием в регионе Приаралья, а также проекта по социальной помощи населению и улучшению экологической ситуации.
Было также подчеркнуто, что компания готова реализовывать природоохранные проекты и в других направлениях, в том числе по созданию охраняемых природных территорий (ОПТ), сохранению флоры и фауны, развитию водоочистительных систем.
Компания Elion Group основана в 1988 году и является лидером в КНР в сфере экологической промышленности, озеленения и освоения пустынь. Она также работает в области восстановления поврежденных водных и земельных ресурсов, экологически чистых источников энергии и «зеленой» экономики. За годы своей деятельности компания освоила более 600 000 гектаров пустынь в Китае. Ее оборот составляет около 63 млрд долл. США.