Samarqandda qor qoplonini muhofaza qilish bo‘yicha global dastur ijrosi ko‘rib chiqildi
11-fevral kuni Qor qoploni va ekotizimlarni muhofaza qilish bo‘yicha global dastur (GSLEP) boshqaruv qo‘mitasining vazirlar yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi. Tadbirda qor qoplonlari yashaydigan mamlakatlarning atrof-muhit vazirlari, shuningdek, hamkor tashkilotlar va xalqaro moliya institutlari (XMI) vakillari ishtirok etdi.
2013-yildagi Bishkek deklaratsiyasi bilan tuzilgan ushbu hukumatlararo ittifoqning 10 yilligi nishonlandi.
Vazirlar yig‘ilishida O‘zbekiston Respublikasi Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vaziri Aziz Abduhakimov so‘zga chiqib, qor qoploni va uning ekotizimlarini asrab-avaylash nafaqat ekologik nuqtai nazardan muhim, balki katta meros va madaniy ahamiyatga ega ekanligini ta’kidladi.
"O‘zbekistonda tabiatni asrash va atrof-muhitni muhofaza qilish davlat siyosatining asosiy ustuvor vazifalaridan biridir. Xususan, ekologik strategik siyosat bo‘yicha qator hujjatlar, qarorlar va chora-tadbirlar rejalari, jumladan, 2030-yilgacha atrof-muhitni muhofaza qilish konsepsiyasi, 2028-yilgacha bioxilma-xillikni saqlash strategiyasi va boshqalar qabul qilindi, — dedi A.Abduhakimov. — O‘zbekistonda GEF va BMT Taraqqiyot dasturi bilan hamkorlikda qor qoplonini saqlash loyihasini muvaffaqiyatli amalga oshirdik, bu bizga ekologik ta’limga yo‘naltirilgan ikkita tashrif markazini yaratish va SMART patrul tizimini joriy qilish imkonini berdi. Shuningdek, O‘zbekiston hukumati tashabbusi bilan G‘arbiy Tyan-Shanda qor qoplonlarini saqlash bo‘yicha o‘zaro anglashuv memorandumi imzolangani ham faxrlanarli natijadir”.
Yig‘ilishda qor qoplonlari yashaydigan 12 ta davlat hukumatlari, shuningdek, GSLEP kotibiyati va hamkorlar tomonidan Bishkek deklaratsiyasini amalga oshirish bo‘yicha qilingan sa’y-harakatlari jamoaviy baholandi, istiqboldagi ustuvor harakatlar belgilandi, aniqlangan moliyaviy kamchiliklar muhokama qilindi, kelajakdagi resurslarga bo'lgan ehtiyoj baholandi va qor qoplonini saqlash tashabbuslarini moliyalashtirish usullari aniqlandi. Xalqaro taraqqiyot tashkilotlari, xalqaro moliya institutlari va donor davlatlar ishtirokidagi mazkur yig‘ilish qor qoplonlari populyatsiyasini saqlash va iqlim ta’siriga moslashish maqsadida xalqaro hamkorlikni mustahkamlash, loyihalarni boshlash va mamlakatga grant mablag‘larini jalb qilish imkonini beradi.
Bugungi voqelikda, global isish va muzliklarning erishiga olib keladigan, bu bilan qor qoplonlarining yashash muhiti va uning o'lja manbalariga tuzatib bo'lmaydigan darajada zarar yetkazayotgan iqlim o'zgarishi sharoitida  ushbu qimmatli turni saqlab qolish uchun transchegaraviy va davlatlararo hamkorlik muhim ekanligi qayd etildi.
Muloqotni o‘z vaqtida o‘tkazish, qor qoplonlarining yashash muhitini asrab-avaylash bo‘yicha qo‘shma chora-tadbirlar ishlab chiqish muhimligini inobatga olib, yig‘ilish yakunlari bo‘yicha asosiy majburiyatlar belgilab berilgan tarixiy Samarqand rezolyutsiyasi qabul qilindi. U hukumatlarni, rivojlanish boʻyicha hamkorlarni va moliyaviy institutlarni iqlim oʻzgarishiga moslashish va saqlash boʻyicha saʼy-harakatlarni jadallashtirish uchun innovatsion moliyalashtirish mexanizmlarini oʻrganish orqali GSLEP dasturi va tegishli tashabbuslarni qoʻllab-quvvatlashga chaqirdi.
Ushbu muhim uchrashuv kelgusi o'n yillikdagi o'zgarishlarni kuchaytirishga va mintaqaning biologik xilma-xilligi va butun insoniyat manfaati uchun Osiyo tog'larining ekologik kelajagini ta'minlashga va'da berdi.

В Самарканде рассмотрели реализацию Глобальной программы по защите снежного барса
11 февраля состоялась Министерская встреча Заседания руководящего комитета Глобальной программы по защите снежного барса и экосистем (GSLEP). В мероприятии приняли участие министры окружающей среды стран ареала снежного барса, а также представители партнерских организаций и международных финансовых институтов (МФИ). Была отмечена 10-годовщина этого межправительственного альянса, который был создан при Бишкекской Декларации 2013 года.
На Министерской встрече выступил Министр экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Республики Узбекистана Азиз Абдухакимов, который в своей речи подчеркнул, что сохранение снежного барса и его экосистем не только важно с экологической точки зрения, но и имеет большое значение для наследия и культуры.
«В Узбекистане мы ставим охрану природы и защиту окружающей среды в центр государственной политики. Был принят ряд документов, постановлений и планов действий по экологической стратегической политике, среди которых Концепция охраны окружающей среды до 2030 года, Стратегия сохранения биоразнообразия до 2028 года и другие», – отметил А.Абдухакимов.
«В сотрудничестве с ГЭФ и ПРООН в Узбекистане мы успешно реализовали проект по сохранению снежного барса, который позволил нам создать два визит-центра с упором на экологическое образование и внедрить систему патрулирования SMART. Мы также гордимся тем, что трансграничное сотрудничество по сохранению снежного барса в Западном Тянь-Шане, инициированное правительством Узбекистана, привело к подписанию трансграничного меморандума о взаимопонимании», – добавил министр.
На встрече были коллективно оценены усилия, предпринятые правительствами 12 стран ареала снежного барса, а также Секретариатом GSLEP и партнерами в целях реализации Бишкекской декларации; определены приоритетные действия на будущее; обсуждены выявленные пробелы в финансировании, оценены будущие потребности в ресурсах и определены условия финансирования инициатив по сохранению популяций снежного барса. Данная встреча, с участием международных организаций развития, международных финансовых институтов и стран доноров - дает возможность усиления международного сотрудничества, инициации проектов и привлечения грантовых средств в страну с целью сохранения популяции снежного барса и адаптации к последствиям изменения климата.
В сегодняшних реалиях, в условиях изменения климата, которое приводит к глобальному потеплению и таянию ледников, тем самым нанося невосполнимый ущерб ареалу обитания снежного барса и источников его добычи, была отмечена острая необходимость в развитии и углублении регионального, трансграничного и межгосударственного сотрудничества для сохранения этого ценного вида.
Учитывая важность ведения своевременного диалога, разработки совместных действий и мер по сохранению ареала снежного барса, по итогам заседания была принята историческая Самаркандская Резолюция, с изложением основных обязательств. Она призвала правительства, партнеров по развитию и финансовые учреждения поддержать программу GSLEP и связанные с ней инициативы, изучая инновационные механизмы финансирования для ускорения усилий по адаптации к изменению климата и сохранению природы.
Эта знаменательная встреча послужила катализатором преобразующих действий на следующее десятилетие и дала обещание обеспечить экологическое будущее высокогорья Азии на благо биоразнообразия региона и всего человечества.