Toshkent shahridagi sanoat korxonalarida ekologik monitoring o‘tkazilmoqda
Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi tomonidan Toshkent shahrining “Salar”, “Bektemir” va “Bo‘zsuv” oqova tozalash inshootlariga bog‘langan kanalizatsiya tarmoqlariga ishlab chiqarish oqova suvlari chiqarayotgan sanoat korxonalarida ekologik monitoring o‘tkazilmoqda.
Monitoring Toshkent shahridagi 140 ta sanoat korxonalarini qamrab oladi. Unda korxonalarning suv va suvdan foydalanish bilan bog’liq qonunchilikka qanchalik amal qilayotgani, oqova suvlarni kanalizatsiyaga oqizib yuborishdan oldin zararsizlantirilishi va tozalanishi tekshirilmoqda.
Shuningdek, korxonalar to‘liq xatlovdan o‘tkazilib, mavjud lokal oqova suv tozalash inshootlari holati, tozalash samaradorligi va belgilangan me’yorlarga rioya etilgani o‘rganilmoqda.
Monitoring 1-martgacha davom etadi. Maqsad ekologiya, xususan, suv va atmosfera havosining ifloslanishi yo‘l qo‘ymaslik hamda aholining bu boradagi murojaatlarini ijobiy hal qilishdir.

На промышленных предприятиях Ташкента проводится экологический мониторинг
Министерством экологии, охраны окружающей среды и изменения климата осуществляется экологический мониторинг  на промышленных предприятиях, сбрасывающих производственные сточные воды в канализационные сети, подключенные к очистным сооружениям «Салар», «Бектемир» и «Бозсув» города Ташкента.
Мониторинг охватывает 140 промышленных предприятий Ташкента. Проверяется, насколько предприятия соблюдают законодательство в области воды и водопользования, нейтрализуются и очищаются ли сточные воды перед сбросом в канализацию.
Кроме того, тщательно изучается состояние существующих локальных очистных сооружений предприятий, эффективность очистки и соответствие установленным нормам.
Мониторинг продлится до 1 марта. Цель – предотвратить загрязнение окружающей среды, в частности атмосферного воздуха.