Muhofaza etiladigan tabiiy hududlarni barqaror rivojlantirish bo‘yicha rejalar belgilab olindi
Toshkentda “Orol dengizi xavzasi landshaftining tanazzul yerlarida barqaror hayotni ta’minlashni qo‘llab-quvvatlaydigan asos sifatida ko‘llar, suv-botqoq va qirg‘oqbo‘yi hududlarini saqlash hamda boshqarish” loyihasi bo‘yicha Muvofiqlashtiruvchi kengashning 1-yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Loyiha Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi, BMT Taraqqiyot dasturi va Global ekologik fond (GEF) tomonidan amalga oshirilmoqda.
Tadbirda vazirlik va idoralar, xalqaro tashkilotlar vakillari, ekspert va soha mutaxassislari ishtirok etdi.
“Loyiha Qoraqalpogʻistonning Orolboʻyi hududi va Buxoro viloyatida yangi ekologik hududlarning barqaror rivojlanishini taʼminlashga qaratilgan. Tadbirda 2023-yilda amalga oshirilgan ishlar va 2024-yilga mo‘ljallangan rejalar haqida ma’lumot berildi. Loyiha doirasida 4 ta komponent amalga oshirilmoqda, ular orasida asosiylari suv resurslari va yer degradatsiyasiga qarshi kurashdir”, — dedi Orolni qutqarish xalqaro jamg'armasi loyihalarini amalga oshirish agentligi rahbari Vadim Sokolov.
Tadbirda loyiha doirasida bajarilgan ishlar muhokama qilindi. Shuningdek, yo‘l qo‘yilgan xato va kamchiliklar aniqlanib, ularni bartaraf etish chora-tadbirlariga e’tibor qaratildi.
“Maqsadimiz 2024-yil uchun qilinishi kerak bo‘lgan ishlarni aniqlash edi. Muhokamalar davomida har bir taklifga e’tibor qaratib, kelajakdagi rejalarni belgilab oldik”, — dedi Orolbo’yi suvli-botqoqli hududlarni boshqarish loyihasi rahbari Akmal Ismatov.
Ma’lumot uchun, loyihaning maqsadli hududi Oʻzbekistonning janubiy va janubi-gʻarbiy qismlari, Amudaryoning quyi oqimi va Orol dengizi havzasi hisoblanadi. Bu hudud maʼmuriy jihatdan Buxoro viloyatining Olot va Qorakoʻl tumanlari hamda Qoraqalpogʻiston Respublikasining Amudaryo va Moʻynoq tumanlarini oʻz ichiga oladi.
Loyiha doirasida maqsadli hududlardagi suv obyektlari o'rganildi va tahlil qilindi, yaylovlarning o'tkazuvchanligini baholash uchun ma'lumotlar to'plandi va tavsiyalar berildi. Mavjud va yangi tashkil etilgan qo'riqlanadigan hududlarning holati baholandi, bir qator me'yoriy hujjatlar va qonun loyihalari tayyorlandi, “Muhofaza etiladigan tabiiy hududlarning geografik ma’lumotlar bazasi” ishlab chiqildi, qo‘riqlanadigan hudud uchun kuzatuv minoralari, yo‘ltanlamas avtomashinalar, kvadratsikllar, kameralar va boshqalar xarid qilindi.

Определены планы устойчивого развития охраняемых природных территорий
В Ташкенте состоялось 1-ое заседание Координационного Совета по проекту «Сохранение и устойчивое управление озерами, водно-болотными угодьями и прибрежными коридорами как основы устойчивого и нейтрального к деградации земель ландшафта бассейна Аральского моря, поддерживающего устойчивое жизнеобеспечение».
Проект реализуется Министерством экологии,  охраны окружающей среды и изменения климата, Программой развития ООН и  Глобальным экологическим фондом (ГЭФ). В мероприятии приняли участие представители министерств и ведомств, международных организаций, эксперты и специалисты сферы.
«Проект направлен на обеспечение устойчивого развития новых природоохранных территорий в зоне Приаралья в Каракалпакстане и Бухарской области. На мероприятии нам представили информацию о проделанной работе в 2023 году и планах на 2024 год. В рамках проекта реализуются 4 компонента, среди которых основные – это водные ресурсы и борьба с деградацией земель», – рассказал руководитель Агентства по реализации проектов Международного фонда спасения Арала Вадим Соколов.
Целевой территорией проекта являются низовья Амударьи и бассейна Аральского моря в южной и юго-западной части Узбекистана. В эту территорию административно входят Алатский и Каракульский районы Бухарской области, а также Амударьинский и Муйнакский районы Республики Каракалпакстан.
На мероприятии были обсуждены работы, выполненные в рамках проекта. Также были выявлены ошибки и недостатки и обращено внимание на меры по их устранению.
«Наша цель состоит в том, чтобы определить, что необходимо сделать в 2024 году. В ходе обсуждений мы уделили внимание каждому предложению и определили планы на будущее», — рассказал руководитель проекта по управлению водно-болотными угодьями Приаралья Акмаль Исматов.
В рамках реализации проекта: исследованы и проанализированы водные объекты на целевых территориях, осуществлен сбор данных по оценке пропускной способности пастбищ и выведены рекомендации, оценено состояние существовавших и новообразованных ОПТ, подготовлен ряд нормативных документов и проектов закона, разработана «Геоинформационная база данных охраняемых природных территорий», для ОПТ приобретены смотровые вышки, внедорожники, квадрациклы, фотоловушки и т.д.