Toshkentda “Qishda qushlarga koʻmak” aksiyasi o‘tkazildi
Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim oʻzgarishi vazirligi tomonidan 3-fevral — Xalqaro qushlarni oziqlantirish kuniga bagʻishlab “Qishda qushlarga koʻmak” aksiyasi oʻtkazildi. Toshkent Botanika bogʻidagi tadbirda 200 ga yaqin yosh ekofaollar, volontyorlar qatnashdi.
“Ekologiya vazirligi tomonidan har yili qishning sovuq kunlarida hayvonlarni, jumladan, qushlarni sovuqdan asrash, bioxilma-xillikni saqlab qolish maqsadida respublikamizdagi barcha muhofaza qilinadigan tabiiy hududlarda biotexnik tadbirlar oʻtkaziladi. Bu yil ham muhofaza hududlaridagi qushlar, hayvonlar koʻp toʻplanadigan joylarga yem, don, xashak kabi ozuqa vositalari qoʻyib chiqildi, — dedi Ekologiya vazirligining bioxilma-xillik siyosati boʻlimi boshligʻi Abdurashid Sadikov. —Bugungi aksiyamiz ham biotexnik tadbirlarning davomi hisoblanadi. Maqsadimiz nafaqat qushlarni asrab qolish, balki, kelajak avlodda, yoshlarda qushlarga, hayvonlarga nisbatan mehr-muhabbat tuygʻusini, ularni saqlab qolishga daxldorlik hissini shakllantirishdir”.
Aksiya davomida ishtirokchilar bogʻdagi daraxtlarga qush inlarini oʻrnatib, unga ozuqalarni qoʻyib chiqishdi. Shuningdek, bogʻning turli hududlariga ham ozuqalar tarqatildi.
“Bu aksiya nafaqat Toshkent, balki, respublikamizning boshqa hududlarida oʻtkazildi. — dedi Ekologiya vazirligi Volontyorlar va ekofaollar bilan ishlash bo'limi boshlig'i Zarrina Abdullayeva. — Koʻngillar, ekofaollar tomonidan qushlar koʻp toʻplanadigan joylarga ozuqa mahsulotlari qoʻyib chiqildi. Nafaqat qushlar, balki, barcha tirik jonzotlarni asrab qolishga qaratilgan tadbirlarimiz keyingi yillarda ham davom ettiramiz”.
Maʼlumot uchun, bugungi kunda yurtimizda jami 487 turdagi qushlar mavjud. Bulardan 52 turdagi qushlar Qizil kitobga kiritilgan, yaʼni noyob qushlar hisoblanadi.  Uchrash xususiyatiga koʻra, qushlarning 86 turi oʻtroq, 122 turi uyalovchi, uchib oʻtuvchi, 63 turi faqat uchib oʻtuvchi, 80 turi uchib oʻtuvchi, qishlovchi, 16 turi qishlovchi, 54 turi uyalovchi, uchib oʻtuvchi va qishlovchi, 55 turi tasodifan uchib keluvchi (kamdan-kam holda uchrovchi) qushlar hisoblanadi. Umumlashtirib aytganda, yurtimizda uchrovchi qushlarning 320 turi migratsiyada ishtirok etadi.
Xalqaro qushlarni oziqlantirish kunining tarixi 1890–1891-yillarga borib taqaladi. Oʻsha yillari Yevropadan qish juda sovuq keladi, Sena va Temza daryolari muzlaydi. Angliya nashrlarida esa odamlardan qushlarni boqib olish, parvarishlash soʻralgan eʼlonlar chop etiladi. Bora-bora Angliyada har yili qish faslida qushlarni oziqlantirish odat tusiga kiradi. Koʻp oʻtmay qushlarni boqish butun dunyoda anʼanaga aylanadi. 1984-yilda Xalqaro qushlarni oziqlantirish oyligi boʻlib oʻtadi va 1994-yilda 3-fevral Xalqaro qushlarni oziqlantirish kuni deb eʼlon qilinadi.

В Ташкенте прошла акция «Помощь птицам зимой»
3 февраля Министерство экологии, охраны окружающей среды и изменения климата провело акцию «Помощь птицам зимой», приуроченную к Международному дню кормления птиц. В мероприятии, организованном в Ташкентском ботаническом саду приняли участие около 200 юных эко-активистов и волонтеров.
«Ежегодно Министерство экологии проводит биотехнические мероприятия на всех охраняемых природных территориях нашей республики с целью сохранения биоразнообразия и защиты животных, в том числе птиц от холода. В этом году в места скопления птиц и животных на охраняемых территориях были доставлены корма, зерно и сено», – рассказал начальник управления политики биоразнообразия Министерства экологии Абдурашид Садыков. – «Сегодняшняя акция является продолжением биотехнических мероприятий. Наша цель – не только сохранить птиц, но и сформировать у будущего поколения чувство любви к птицам и животным, сопричастности к их сохранению», – добавил он.
В ходе акции участники установили на деревьях скворечники и накормили птиц кормами вна различных участках ботанического парка.
«Данная акция прошла не только в Ташкенте, но и в других регионах нашей республики. – сообщила руководитель отдела по работе с волонтерами и эко-активистами Заррина Абдуллаева. – «Волонтёры и эко-активисты разместили корма в местах скопления птиц. Мы продолжим нашу деятельность, направленную на сохранение не только птиц, но и всех животных в ближайшие годы», – добавила она.
Для справки: сегодня в нашей стране насчитывается всего 487 видов птиц. Из них 52 вида птиц являются редкими и занесены в Красную книгу. По характеру обитания 86 видов птиц оседлые, 122 вида гнездящиеся и перелетные, 63 вида только перелетные, 80 видов перелетные и зимующие, 16 видов зимующие, 54 вида гнездящиеся, перелетные и зимующие, 55 залетные (редко встречающиеся). Всего мигрирующих видов птиц в нашей стране – 320.
История Международного дня кормления птиц берет свое начало в 1890-1891 годах. В те годы из Европы приходит очень холодная зима, замерзают реки Сена и Темза. В англоязычных изданиях публикуются объявления с просьбой кормить птиц и ухаживать за ними. Постепенно в Англии стало принято кормить птиц каждую зиму. Вскоре кормление птиц станет традицией во всем мире. В 1984 году был учрежден Международный месяц кормления птиц, а в 1994 году 3 февраля было объявлено Международным днем кормления птиц.