Zangiota, Toshkent, Qibray, Yangiyo‘l tumanlaridagi issiqxonalar faoliyati o‘rganilmoqda
Ekologiya vazirligi tomonidan Toshkent viloyatining Zangiota, Toshkent, Qibray, Yangiyo‘l tumanlarida joylashgan issiqxonalar faoliyati o‘rganilmoqda.
Maqsad Toshkent shahri atmosfera havosining ifloslanish darajasi ortib borayotgani, shuningdek, yuqoridagi hududlarda atmosfera havosini sezilarli yomonlashgani haqida ijtimoiy tarmoqlarda tarqalgan turli murojaatlar  yuzasidan ekologik monitoring o‘tkazishdir.
Ta'kidlash joizki, koʻmirdan foydalanadigan issiqxonalar atmosfera havosi ifloslanishining asosiy sabablaridan biri bo‘lib qolmoqda. Oxirgi besh yilda iqtisodiyotda koʻmir isteʼmolining oʻsish surʼati 22 foizdan oshdi. Agar 2018-yilda 6,8 million tonna ko‘mir ishlatilgan boʻlsa, 2022-yilda bu raqam 8,3 million tonnadan ortdi.
Monitoring davomida issiqxonalarda foydalanilayotgan yoqilg‘i turlari, yoqish qurilmalarining holati to‘liq xatlovdan o‘tkazilmoqda. Shuningdek, issiqxonalarga berilgan davlat ekologik ekspertizasining xulosalarida belgilangan me’yorlarga rioya etilganligi o‘rganilmoqda.
Shu bilan birga,  issiqxonalarda atmosfera havosini ifloslantiruvchi asosiy tashlanma manbalardan hosil bo‘ladigan ifloslantiruvchi gazlarni tozalash qurilmalari o‘rnatilganligi ham tekshirilmoqda.
Qolaversa, har bir issiqxonaga qonuniy tartibda faoliyat ko‘rsatish lozimligi, aks holda tegishli choralar ko‘rilishi to‘g‘risida ogohlantirish xatlari berilmoqda.

Изучается деятельность теплиц в Зангиатинском, Ташкентском, Кибрайском и Янгиюльском районах
Министерством экологии изучается деятельность теплиц, расположенных в Зангиатинском, Ташкентском, Кибрайском, Янгиюльском районах Ташкентской области.
Целью является проведение экологического мониторинга в связи с различными обращениями, распространяемыми в социальных сетях о повышении уровня загрязнения атмосферного воздуха в городе Ташкенте, а также значительном ухудшении состояния атмосферного воздуха в вышеуказанных районах.
Следует отметить, что угольные теплицы остаются одной из основных причин загрязнения атмосферного воздуха. За последние пять лет темпы роста потребления угля в экономике превысили 22 процента. Если в 2018 году было использовано 6,8 млн тонн угля, то в 2022 году это число увеличилось до 8,3 млн тонн.
В ходе мониторинга тщательно проверяются виды топлива, используемого в теплицах и состояние устройств. Кроме того, исследуется соблюдение норм, установленных в заключениях государственной экологической экспертизы, выданных на теплицы.
Вместе с этим проверяется, установлены ли в теплицах устройства очистки вредных газов, выделяемых основными источниками загрязнения атмосферного воздуха.
Кроме того, каждой теплице выдаются предупредительные письма о необходимости соблюдения всех законных предписаний и соответствующих мерах, которые будут применены в случае нарушений.