Chilonzor, Sergeli va Yangihayot tumanlaridagi korxonalar chang-gaz tozalash uskunalarini o‘rnatish to‘g‘risida ogohlantirildi
11:23
5170
Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi tomonidan Toshkent shahrining Chilonzor, Sergeli va Yangihayot tumanlarida atmosfera havosining ifloslanish darajasi ortib borayotgani tufayli atrof-muhitga ta’sir ko‘rsatuvchi korxonalar faoliyati yuzasidan ekologik monitoring o‘tkazildi.
Monitoring davomida Chilonzor tumanida joylashgan atrof-muhitga ta’sir ko‘rsatishning I va II toifasiga mansub 70 ta korxonaga, jumladan, beton, un mahsulotlari, keramika va kafel, mato-gazlama va boshqa mahsulotlar ishlab chiqaradigan korxonalarga chang-gaz tozalash uskunalarini o‘rnatish to‘g‘risida ogohlantirish xatlari berildi.  Shuningdek, Sergeli tumanida atrof-muhitga ta’sir ko‘rsatishning I va II toifasiga mansub 68 ta korxona chang gaz tozalash uskunalari o‘rnatish to‘g‘risida ogohlantirildi.
Qolaversa, Yangihayot tumanida joylashgan atrof-muhitga ta’sir ko‘rsatishning I va II toifasiga mansub 22 ta korxonaga chang-gaz tozalash uskunalari o‘rnatish to‘g‘risida ogohlantirish xatlari berildi.
Ma’lumot uchun, “Tabiatni muhofaza qilish to‘g‘risida”gi Qonunning 9-moddasiga asosan 2024-yil 12-yanvar holatiga Toshkent shahrida joylashgan 42 ta korxona tomonidan chora-tadbirlar rejasi taqdim etilgan. Shundan atmosfera havosini muhofaza qilish bo‘yicha 75 ta tadbir belgilangan.
Mazkur chora-tadbirlar bajarilishi yuzasidan har chorakda korxonalar tomonidan amalga oshirilgan ishlar, jumladan, 1517 ta atrof-muhitga taʼsirni ko‘rib chiqish (ZVOS) loyihalari (o‘tgan yilda 1343 ta), 221 ta atrof-muhitga taʼsir oqibatlarini meʼyorlashtirish (ZEP) loyihalari (o‘tgan yilda 206 ta), 371 ta atmosfera havosiga tashlanadigan tashlamalarni meʼyorlashtirish (PDV) loyihalari (o‘tgan yilda 375 ta), 651 ta chiqindilarning hosil bo‘lishi va joylashtirilishini meʼyorlashtirish (PDO) loyihalari (o‘tgan yilda 527 ta), 3 ta ochiq suv havzalariga tashlanadigan oqovalarni meʼyorlashtirish (PDS) loyihalari (o‘tgan yilga nisbatan 9 ta) to‘g‘risda ma’lumotlar berib boriladi.
Ko‘rib chiqilgan loyiha hujjatlaridan 2392 tasiga ijobiy xulosa berilgan bo‘lib, 321 tasi qayta ko‘rib chiqish uchun qaytarildi va 50 tasiga salbiy xulosa berildi. Shu jumladan, obyektlardan 189 tasiga ko‘rsatilgan kamchiliklarni bartaraf etganidan keyin ekologik ekspertizaning ijobiy xulosasi berildi.
2022-yilda 2460 ta hujjatga ekologik xulosalar berilgan bo‘lsa, 2023-yilda bu ko‘rsatkich 303 taga ko‘paydi. Jumladan, Chilonzor, Yangihayot va Sergeli tumanlaridagi korxonalar hududa o‘rganish ishlari o‘tkazilib,  ekologik normativ hujjatlarni ishlab chiqish yuzasidan majburiy ko‘rsatmalar berildi.

Предприятия Чиланзарского, Сергелийского и Янгихаётского районов предупреждены об установке пылегазоочистного оборудования
11:23
4927
В связи с повышением загрязнения воздуха в Чиланзарском, Сергелийском и Янгихаётском районах города Ташкента, Министерство экологии, охраны окружающей среды и изменения климата провело экологический мониторинг деятельности предприятий, влияющих на окружающую среду.
В ходе мониторинга 70 предприятиям Чиланзарского района, относящимся к I и II категориям воздействия на окружающую среду, среди которых производители бетона, мучных изделий, керамической плитки, текстильно-газогазовой   и другой продукции, направлены предупреждающие письма об установке пылегазоочистного оборудования. 68 предприятий Сергелийского района, относящихся к I и II категориям воздействия на окружающую среду, также были предупреждены об установке пылегазоочистного оборудования.
Кроме того, 22 организациям I и II категорий воздействия на окружающую среду, расположенным в Янгихайотском районе, также выданы письма-предупреждения об установке пылегазоочистного оборудования.
Для информации, в соответствии со ст.9 Закона «Об охране природы» 42 предприятия столицы по состоянию на 12 января 2024 года представили план мероприятий. Из них определены 75 мероприятий по охране атмосферного воздуха.
По предоставленной информации будет реализовано 1517 проектов по оценке воздействия на окружающую среду (ЗВОС) (в прошлом году - 1343), 221 проектов заявлений об экологических последствиях (ЗЭП) (в прошлом году - 206), 371 проектов по контролю выбросов в атмосферу (ПДВ) (375 в прошлом году), 651 проекта контроля образования и размещения отходов (ПДО) (527 в прошлом году), 3 проекта регулирования сточных вод (ПДС), сбрасываемых в открытые водные объекты (9 по сравнению с предыдущим годом).
Из рассмотренных проектных документов положительное заключение дано 2392 проектам, 321возвращено на доработку, 50 получили отрицательное заключение. После устранения указанных недостатков 189 объектов получили положительное заключение экологической экспертизы .
В 2022 году экологические заключения были даны на 2460 документов, а в 2023 году эта цифра увеличилась на 303. В частности, были обследованы предприятия Чиланзарского, Янгихаётского и Сергелийского районов, в связи с чем даны обязательные указания по разработке экологических нормативных документов.