“X-Factor”: superfinalda O‘zbekiston ekologiyasi haqidagi klip taqdim etildi
Dekabr oyi oxirida FTV telekanalida mashhur “X-Factor” teleshousining super finali bo'lib o'tdi. Dastur "UzReport" axborot agentligi tomonidan Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi, Turizm qo‘mitasi, PayMe to‘lov tizimi va Procter & Gamble transmilliy kompaniyasi ko‘magida tashkil etildi.
Ma’lumot uchun, shou uchun kastinglar O‘zbekistonning beshta yirik shahri – Samarqand, Namangan, Buxoro, Xorazm va Toshkentda bo‘lib o‘tdi. Unda 6 mingga yaqin ishtirokchi qatnashdi. Tanlovning bir necha bosqichlaridan so‘ng telekanal orqali jonli efirda 12 nafar vokalchi mamlakatning eng yaxshi ijrochisi nomi va bosh sovrin 100 million so‘m uchun kurash olib bordi. Ekspert hakamlar hay’ati ro‘yxatidan taniqli san’atkorlar: Lola Yo‘ldosheva, Ibrohim Ahmedov, Ravshan Komilov va xonanda Jasminlar o‘rin oldi.
Yorqin konsert chiqishlaridan iborat bo‘lgan teledastur doirasida loyihaning iqtidorli ishtirokchilari va o‘zbek estradasi yulduzlari sahnada kuylashdi. Armanistonlik va rossiyalik qo‘shiqchi, Ukrainaning X-Factor loyihasining 7-mavsumi g‘olibi Sevak Xanagyan shouning maxsus mehmoni bo‘lib, o‘zining eng yaxshi qo‘shiqlarini ijro etdi.
Ta’kidlash joizki, superfinal davomida loyiha ishtirokchilari tomonidan O‘zbekiston va Markaziy Osiyo mintaqasining ekologik muammolari, Orol fojiasi va atrof-muhitga hurmat tuyg‘usini ommalashtirishga bag‘ishlangan klip namoyish etildi.
Shou finaliga uch nafar iqtidorli yosh ijodkorlar – Shohjahon Halimxonov, Xayriniso Akbarova va Javlon Sapayevlar yo‘l oldi, ularning ikki nafari esa superfinalda o‘zaro kuch sinashdi. PayMe to‘lov tizimi orqali ommaviy ovoz berish natijalariga ko‘ra superfinalda xorazmlik xonanda Javlon Sapayev g‘alaba qozondi.

«Х-фактор»: В рамках суперфинала презентован клип об экологии Узбекистана
В конце декабря на телеканале FTV состоялся суперфинал популярного ТВ-шоу «Х-фактор». Узбекское шоу организовано Информационным агентством UzReport при поддержке Министерства экологии, охраны окружающей среды и изменения климата, Комитета по туризму, платёжной системы PayMe и транснациональной компании Procter& Gamble.
Для информации: Кастинги шоу прошли в пяти крупнейших городах Узбекистана – Самарканде, Намангане, Бухаре, Хорезме и Ташкенте. В них приняли участие около 6 тысяч человек. После нескольких этапов отбора, за титул лучшего исполнителя страны и главный приз в 100 млн сумов в прямых эфирах телеканала боролись 12 вокалистов. В составе экспертного жюри были именитые артисты Лола Юлдашева, Иброхим Ахмедов, Равшан Камилов и певица Жасмин.
В рамках телепрограммы с яркими концертными выступлениями на сцене спели талантливые участники проекта и звезды узбекской эстрады. Гостем вечера стал армянский и российский певец, победитель 7-го сезона украинского проекта Х-фактор Севак Ханагян, исполнивший свои лучшие хиты.
Стоит отметить, в ходе суперфинала в исполнении участников проекта состоялась презентация клипа, посвященного экологическим проблемам Узбекистана и Центральноазиатского региона, трагедии Арала и популяризации бережного отношения к окружающей среде.
Финалистами шоу стали трое талантливых молодых артистов – Шохжахон Халимхонов, Хайринисо Акбарова и Жавлон Сапоев, двое из последних которые попали в суперфинал. В битве за первое место между суперфиналистами по результатам народного голосования в платежной системе PayMe победил хорезмский певец Жавлон Сапоев.