O‘zbekistonda xavfli kimyoviy chiqindilarni boshqarish bo‘yicha milliy strategiya ishlab chiqiladi
26-dekabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi binosida “Xavfli kimyoviy moddalarni ishonchli boshqarish” loyihasini amalga oshirish bo‘yicha grant shartnomasi imzolandi.
Uch tomonlama hujjatni Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vaziri o‘rinbosari Jusipbek Kazbekov, Yevropa Ittifoqining (YeI) O‘zbekistondagi elchisi Sharlotta Adrian va BMT Oziq-ovqat va qishloq xo‘jaligi tashkilotining (FAO) O‘zbekistondagi vakili o‘rinbosari Sherzod Umarov imzoladi.
“Ushbu loyiha yashil iqtisodiyotga oʻtishni qoʻllab-quvvatlash boʻyicha yirik dasturning bir qismi boʻlib, dasturga 10 million yevrodan ortiq mablagʻ ajratilgan. Loyihaning qiymati o'zi esa deyarli 4 million yevroga teng. Maqsad Ekologiya vazirligining bu boradagi imkoniyatlarini kengaytirish, shuningdek, xavfli kimyoviy moddalar va chiqindilar sohasida muvofiqlashtirishni yaxshilashdan iborat”, — dedi Sharlotta Adrian. — O‘zbekistonda bu boradagi ishlarni yaxshilashga ehtiyoj va xohish bor. Bu potentsial BMTning bir qancha konvensiyalari bilan bog'liq. Bu bilan mamlakat yashil taraqqiyotga o'tish sari olg'a intilish istagini namoyon etdi. Shuning uchun biz bu intilishni qo‘llab-quvvatlashga tayyormiz va bundan xursandmiz”.
Loyiha Ekologiya vazirligi tomonidan FAO bilan birgalikda 2023–2027-yillar oralig‘ida Yevropa Ittifoqining moliyaviy ko‘magida amalga oshiriladi. U tugallangandan soʻng, xavfli kimyoviy moddalarni oqilona boshqarish sohasida mamlakatning institutsional salohiyati oshishi kutilmoqda, bu esa xavfli chiqindilar boʻyicha yanada yaxshi maʼlumotlar bazasini shakllantirish imkonini beradi. Shuningdek, Chiqindilarni boshqarish bo'yicha Milliy strategiyani ishlab chiqish va tegishli standartlarga ega xavfli chiqindilarni qayta ishlash korxonalarini bosqichma-bosqich yaratishga o'tish uchun zamin yaratadi.
“Bu mavzu Oʻzbekiston uchun juda dolzarb, chunki qishloq xoʻjaligi mamlakat yalpi ichki mahsulotining 27 foizini tashkil qiladi. Yaxshi hosil olish maqsadida Oʻzbekistonda kimyoviy moddalar, pestitsidlardan oʻrtacha foydalanish va qishloq xoʻjaligi mahsulotlarini yetishtirish boʻyicha faol ish olib borilmoqda. Loyihaning asosiy maqsadi Ekologiya vazirligi, Qishloq xo'jaligi vazirligi, fermerlar va boshqa manfaatdor shaxslarning ushbu sohadagi ko'nikmalarini rivojlantirishdir. Albatta, loyihaning amalga oshirilishi BMTning 4 ta konvensiyasidagi majburiyatlarning bajarilishidir”, — dedi Sherzod Umarov.
Muhimi, loyiha qishloq xo‘jaligida barqaror amaliyotlarni targ‘ib qilishni kengaytirishga yordam beradi, bu esa fermerlar va iste’molchilar uchun pestitsidlardan foydalanish xavfini kamaytiradi. Muassasalar va aholining xavfli kimyoviy moddalardan foydalanish bilan bog‘liq xavf-xatarlar haqida xabardorligini oshirishga katta e’tibor qaratiladi.
“Loyiha xavfli kimyoviy chiqindilarni boshqarish tizimini takomillashtirish va ulardan samarali foydalanishga qaratilgan. Uning doirasida qishloq xo‘jaligida zararli moddalardan foydalanishni kamaytirish va tuproq resurslariga kamroq zarar yetkazuvchi moddalarga o‘tish bo‘yicha zarur chora-tadbirlar amalga oshiriladi. Shu bilan birga, xavfli kimyoviy chiqindilarni boshqarish bo‘yicha Milliy strategiya ishlab chiqiladi”, — dedi Ekologiya vazirligi vakili Anvar Tursunaliyev.
Ma’lumot uchun, Qo‘shma loyihani amalga oshirish natijasida zararli kimyoviy moddalar va ular bilan bog‘liq chiqindilarni boshqarish mexanizmlari va vositalari samaradorligini oshirish, shuningdek, qishloq xo‘jaligida xavfli pestitsidlardan foydalanishni qisqartirish, shu jumladan, qishloq xo‘jaligida muqobil usullarni joriy etish va targ‘ib qilish rejalashtirilgan.

В Узбекистане разработают Национальную стратегию управления опасными химическими отходами
26 декабря в здании Министерства экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Республики Узбекистан состоялось подписание грантового соглашения по реализации проекта «Надежное управление опасными химикатами».
Трёхсторонний документ подписали заместитель министра экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Жусипбек Казбеков, Посол Европейского союза (ЕС) в Узбекистане Шарлотт Адриан и заместитель представителя Продовольственной и сельскохозяйственной организации ООН (ФАО) в Узбекистане Шерзод Умаров.
«Этот проект – часть большой программы по поддержке перехода к «зелёной»  экономике, на что направлено более 10 миллионов евро. Стоимость же самого проекта составляет почти 4 млн евро. Идея заключается в том, чтобы расширить возможности Министерства экологии в этой сфере, а также улучшить координацию в сфере опасных химических отходов, – рассказала Шарлотт Адриан. - «В Узбекистане есть необходимость и желание улучшить работу в этой сфере. Этот потенциал связан с несколькими Конвенциями ООН. Этим страна продемонстрировала свою волю двигаться вперед к «зелёному» переходу и росту. Поэтому мы готовы и рады поддержать это стремление».
Проект будет реализован Министерством экологии совместно с ФАО при финансовой поддержке ЕС в период с 2023 по 2027 год. По итогам его завершения ожидается повышение институционального потенциала страны в области рационального управления опасными химическими веществами, что позволит сформировать более качественную базу данных об опасных отходах. Также это позволит разработать Национальную стратегию управления отходами и перейти к поэтапному созданию с соответствующими нормами объектов по переработке опасных отходов.
«Эта тема является очень актуальной для Узбекистана, потому что сельское хозяйство составляет 27% ВВП страны и для того чтобы иметь хорошую урожайность в Узбекистане ведется активная деятельность в сфере умеренного использовании химикатов, пестицидов и выращивании с/х продукции. Основная цель проекта – развитие навыков в этой сфере Министерства экологии, Министерства сельского хозяйства, фермеров и других заинтересованных лиц. И, конечно, реализация  проекта – это выполнение обязательств 4-х конвенций ООН», – отметил Шерзод Умаров.
Важно отметить, проект будет способствовать расширению масштабов продвижения устойчивых методов в сельском хозяйстве, что позволит снизить риски от использования пестицидов для фермеров и потребителей. Большое внимание будет уделено повышению осведомленности учреждений и широкой общественности о рисках, связанных с использованием опасных химических веществ.
«Проект направлен на совершенствование управления опасными химическими отходами и их эффективное использование. В его рамках будут реализованы необходимые меры по снижению использования опасных веществ в сельском хозяйстве и переход на менее вредные для почвенных ресурсов вещества. При этом здесь предусмотрена разработка Национальной стратегии управления опасными химическими отходами», – рассказал представитель Министерства экологии Анвар Турсуналиев.
Для информации: Планируется, что реализация совместного проекта позволит повысить эффективность механизмов и инструментов управления вредными химическими веществами и соответствующими отходами, а также сократить использование опасных пестицидов в сельском хозяйстве, включая внедрение и продвижение альтернативных методов в сельском хозяйстве, предполагающих замену пестицидов и сокращение их использования. Особое внимание будет уделено повышению осведомленности фермеров о необходимости сокращения использования пестицидов. При этом проект позволит понять масштаб существующих проблем, связанных с использованием вредных химических веществ, включая объёмы устаревших пестицидов, повлекших загрязнение почвы.