Dubayda boʻlib oʻtayotgan BMTning iqlim oʻzgarishi boʻyicha 28-konferensiyasi (COP28) doirasida Oʻzbekiston Respublikasi Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim oʻzgarishi vaziri Aziz Abduhakimov Xalqaro tabiatni muhofaza qilish ittifoqi (IUCN) Bosh direktori Dr. Gretel Aguilar bilan uchrashdi.
Uchrashuv "O‘zbekiston" pavilyonida bo‘lib o‘tdi. Vazir doktor G. Agilarni bosh direktor lavozimiga tayinlangani bilan tabrikladi va IUCN bilan yaqin va amaliy hamkorlikni davom ettirishga, shuningdek, O‘zbekistonda qo‘shma ekologik loyihalarni amalga oshirishga umid bildirdi.
Ma’lumot uchun, Doktor G. Agilar bu lavozimni 2023-yil 20-oktabrda egallagan. Unga qadar, 2020-2023-yillarda Doktor Bruno Oberle direktorlik qilgan.
Uchrashuvda bugungi kunda umumiy qiymati 22 million dollardan ortiq boʻlgan qoʻshma grant loyihalarini amalga oshirish boʻyicha hamkorlikda ish boshlangani, shundan 2 tasi milliy va 1 tasi hududiy loyiha ekanligi taʼkidlandi. Loyihalar atrof-muhitni muhofaza qilish, yerlarni tiklash, O‘zbekistonning qimmatli landshaftlari ekotizimlarini yaxshilash va iqlim o‘zgarishi sharoitida barqarorlikni ta’minlash, shuningdek, insoniy va institutsional salohiyatni rivojlantirishga qaratilgan.
“Biz O‘zbekiston hukumatiga Tabiatni muhofaza qilish xalqaro ittifoqi bilan hamkorlik uchun minnatdorlik bildiramiz. O‘zbekiston boy bioxilma-xillik va madaniy merosga ega bo‘lganligi sababli dunyoning juda muhim qismidir. Shunday ekan, bunday davlat bilan hamkorlik qilish biz uchun katta sharaf, - dedi doktor Gretel Agilar. - Shuningdek, yovvoyi hayvonlarning koʻchib yuruvchi turlarini saqlash toʻgʻrisidagi konvensiyada (CMS COP14) ishtirok etishni intiqlik bilan kutamiz. IUCN butun dunyo bo'ylab hayvonlarni himoya qilish, xususan, yo'qolib ketish xavfi ostida turgan turlarning Qizil ro'yxati va muhofaza qilinadigan hududlarni saqlash borasida juda ko'p ishlarni amalga oshiradi. Eng muhimi, biz IUCN ning O‘zbekistondagi Markaziy Osiyo bo‘yicha vakolatxonasi ochilish kunini bu quvonchli lahzalarni o‘zbek xalqi bilan baham ko‘rish uchun intiqlik bilan kutmoqdamiz. Shu bois ushbu tadbir biz uchun juda muhim va O‘zbekiston hukumatiga bizni qo‘llab-quvvatlab, nafaqat O‘zbekiston, balki butun dunyoda tabiatni muhofaza qilish bo‘yicha hamkorga aylangani uchun chuqur minnatdorlik bildiramiz”.
Bundan tashqari, uchrashuvda tabiatni muhofaza qilish va boshqarish rejalarini ishlab chiqishda hamkorlik qilish, IUCN metodologiyasiga muvofiq yangilangan O‘zbekistonning yangi Qizil kitobini nashr etish, tashkilot mutaxassislari bilan yaqin hamkorlikni yo‘lga qo‘yish, Bonndagi Atrof-muhit huquqi markazi, muhofaza etiladigan tabiiy hududlarda boshqaruvni takomillashtirish bo'yicha hamkorlik masalalariga e'tibor qaratildi.
Qolaversa, Markaziy Osiyoda birinchi IUCN vakolatxonasini ochish masalasi ham muhokama qilindi.
“Bu oʻzaro hamkorlikni yanada mustahkamlaydi. Kelajakda bu idora MDH mamlakatlari uchun Markaziy Osiyoda markaz boʻlib xizmat qilishi mumkin, chunki vakolatxona Markaziy Osiyo davlatlari, hamkorlar va ekspertlar hamjamiyatlari bilan yaqinroq aloqa oʻrnatish imkonini beradi”, — deya qoʻshimcha qildi vazir.
IUCNning Toshkentdagi vakolatxonasining ochilish marosimi kelgusi yilning fevral oyida boʻlib oʻtadigan Yovvoyi hayvonlarning koʻchib yuruvchi turlarini saqlash boʻyicha konvensiya (CMS COP14) ishtirokchilari tomonlar konferensiyasining 14-yigʻilishi doirasida oʻtkazilishi rejalashtirilgan. COP14 davomida IUCN pavilyoni, qoʻshma tadbirlar va koʻrgazmalar ham tashkil etiladi.
IUCN kelgusi yilda muhim ekologik konferensiyalar, jumladan, Abu Dabida 2024-yil 9-15-oktyabr kunlari Butunjahon tabiatni muhofaza qilish kongressi (WWC), Bryugge (Belgiya)da esa 2024-yil 30-sentabrdan 10-oktabrgacha Yevropa, Shimoliy va Markaziy Osiyo uchun tabiatni muhofaza qilish boʻyicha mintaqaviy forum  boʻlib oʻtishi ta'kidladi.

Запущен процесс по открытию представительства МСОП в Ташкенте
В рамках 28-й Конференции ООН по изменению климата (COP28) в Дубае, в павильоне «Узбекистан» министр экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Республики Узбекистан Азиз Абдухакимов встретился с Генеральным директором Международного союза охраны природы (МСОП) Др.Гретель Агилар
Министр поздравил Др.Г.Агилар по случаю назначения на должность генерального директора и выразил надежду продолжения тесного и практического сотрудничества с МСОП, а также реализации совместных природоохранных проектов в Узбекистане.
Справочно: Др.Г.Агилар вступил на эту должность 20 октября 2023 года., Др.Бруно Оберле занимал данную должность в период 2020-2023гг.
В ходе встречи стороны отметили, что в настоящее время в сотрудничестве начаты работы по реализации совместных грантовых проектов на сумму более чем 22 млн.долл.США, из которых 2 национальный и 1 региональный проект. Проекты нацелены на охрану окружающую среду, восстановлении земель, улучшении экосистем ценных ландшафтов Узбекистана и устойчивости в условиях изменения климата, а также развитие кадрового и институционального потенциала.
«Мы признательны Правительству Узбекистана за сотрудничество с Международным союзом охраны природы. Узбекистан – очень важная часть мира, так как здесь богатое биоразнообразие и культурное наследие. Поэтому для нас большая честь сотрудничать с такой страной, – отметила Др.Гретель Агилар. Мы также с нетерпением ждём возможности принять участие в Конвенции по сохранению мигрирующих видов диких животных (CMS COP14). МСОП проводит большую работу по защите этих животных по всему миру, включая составление Красного списка видов вымирающих животных и деятельности по сохранению охраняемых территорий. Но больше всего мы ждем день открытия Центральноазиатского Офиса МСОП в Узбекистане, когда сможем разделить эту радость вместе с узбекским народом. Поэтому это событие очень важно для нас, и мы хотим выразить огромную благодарность Правительству Узбекистана за то, что оно поддержало нас и стало партнером в сохранении природы в Узбекистане и во всем мире», – добавила гендиректор МСОП.
Кроме того, в рамках встречи было уделено внимание таким аспектам, как вопросы сотрудничества в разработке планов сохранения и управления, издание новой Красной книги Узбекистана, обновленной в соответствии со методологии МСОП, налаживание тесного сотрудничества с экспертами организации и Центром экологического права в Бонне, сотрудничество по соверщенствованию управления в охраняемых природных территорий.
На встрече также был обсужден вопрос открытия первого представительства МСОП в Центральной Азии.
«Это послужит дальнейшему укреплению взаимного сотрудничества. В будущем этот офис может служить центром для стран СНГ в Центральной Азии, поскольку это позволит наладить более тесный контакт со странами ЦА, партнерами и экспертным сообществом», – добавил министр.
Церемонию открытия представительства МСОП в Ташкенте запланировано провести в ходе 14-го заседания Конференции участников Конвенции по сохранению мигрирующих видов диких животных (CMS COP14), которая пройдет в феврале следующего года. В ходе COP14 в планируется организовать павильон МСОП, проведение совместных сайд-ивентов и выставки.
Со стороны МСОП отмечено проведение важных природоохранных конференций в предстоящем году, в том числе, Всемирный конгресс охраны природы (WWC) который пройдет с 9 по 15 октября 2024г. в Абу Даби (ОАЭ) и Региональный форум по охране природы Европы, Северной и Центральной Азии состоится с 30 сентября по 10 октября 2024 года в Брюгге (Бельгия).