COP28 — BMT iqlim konferensiyasi doirasida Milliy moslashuv rejalarini (MMR) amalga oshirishga bag‘ishlangan yuqori darajada tadbir o‘tkazildi.
Unda BMTning Iqlim o‘zgarishi bo‘yicha konvensiyasi  (UNFCCC) Ijrochi direktori Saymon Still, O‘zbekiston Respublikasi Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vaziri Aziz Abduhakimov, BMT Bosh kotib o‘rinbosari, eng kam rivojlangan mamlakatlar, dengizga chiqish imkoni bo'lmagan rivojlanayotgan mamlakatlar va rivojlanayotgan kichik orol davlatlari bo'yicha boshqarmasi oliy vakili Rabab Fatima xonim, Chad Atrof-muhit, baliqchilik va barqaror rivojlanish vaziri Mahamat Abdelkerim Xanno,  Zambiya Yashil iqtisodiyot va atrof-muhit vaziri Kollinz Nzovu va boshqalar ishtirok etdi.
Tadbirda nutq so‘zlagan A. Abduhakimov O‘zbekistonning iqlim o‘zgarishi bo‘yicha samarali moslashuv bo‘yicha chora-tadbirlar ko‘rish tarafdori ekanligini bildirdi. Shuningdek, Konvensiya kotibiyati bilan MMRni ishlab chiqishda resurslarni jalb qilish va texnik yordam ko'rsatish istiqbollari muhokama qilindi.
Asosiy maqsad mamlakatlar, jumladan, kam rivojlangan davlatlar, rivojlanayotgan kichik orol davlatlari va boshqa zaif mamlakatlarga iqlim o‘zgarishiga moslashishga yordam beradigan g‘oyalar va strategiyalarni aniqlashga qaratildi. Shuningdek, iqlim barqarorligiga erishish uchun transformatsiya va uni amalga oshirishni jadallashtirishning asosiy jihatlariga to‘xtalib o‘tildi.
UNFCCC Ijrochi kotibi Saymon Still iqlim barqarorligiga erishish uchun MMR muhim ekanligini ta'kidladi. Boshqa davlatlar vazirliklari rahbarlari ham asosiy moslashuv masalalari bo‘yicha o‘z pozitsiyalarini bildirdilar. Muhokamalarda asosiy e'tibor mablag'lardan uzoq muddat foydalanish imkoniyatlariga qaratildi.
Rabab Fotima xonim o‘z nutqida 2024-yil iyun oyida Ruandaning Kigali shahrida bo'lib o'tishi rejalashtirilgan BMTning Uchinchi Konferensiyasida Milliy moslashuv rejalari va mintaqaviy hamkorlik kabi tashabbuslarni ilgari surish lozimligini qayd etdi. Zambiya Yashil iqtisodiyot va atrof-muhit vaziri Kollinz Nzovu esa MMRni rivojlanish strategiyalariga integratsiyalash uchun salohiyatni oshirish lozimligini ta'kidlab, taklif etilayotgan mexanizmlar va xavflarni baholashni soddalashtirishni taklif qildi.
Tadbir yakunida BMT Taraqqiyot dasturi tomonidan 30 ta davlatda Milliy moslashuv rejalarini ishlab chiqish qo‘llab-quvvatlanishi borasida kelishuvga erishildi.

COP28: Для реализации Национальных планов адаптации организована встреча высокого уровня
В рамках климатической конференции ООН COP28 организовано мероприятие высокого уровня, посвященное реализации Национальных планов адаптации (НПА).
В мероприятии приняли участие исполнительный директор Конвенции ООН об изменении климата (РКИК ООН) Саймон Стилл, министр экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Республики Узбекистан Азиз Абдухакимов, заместитель генерального секретаря ООН, высокий представитель Управления по наименее развитым странам, развивающимся странам, не имеющим выхода к морю, и малым островным развивающимся государствам Рабаб Фатима, министр охраны окружающей среды, водных ресурсов и рыболовства Чада Махамат Абделькерим Ханно, министр зелёной экономики и охраны окружающей среды Замбии Коллинз Нзову и другие.
В своем выступлении А.Абдухакимов заявил, что Узбекистан выступает за принятие мер по эффективной адаптации к изменению климата. Также с Секретариатом Конвенции обсуждены перспективы привлечения ресурсов и оказания технической помощи в развитии НПА.
Основная цель заключается в выявлении идей и стратегий, которые помогут странам, включая наименее развитые, малые островные, развивающиеся государства и другие уязвимые страны, адаптироваться к изменению климата. Также были затронуты основные аспекты трансформации и ускорения реализации НПА для достижения климатической стабильности.
В свою очередь, исполнительный секретарь РКИК ООН Саймон Стилл подчеркнул значение НПА для достижения устойчивости климата. Руководители министерств других стран также высказали свои позиции по основным вопросам адаптации. Диалог был сосредоточен на долгосрочном использовании ресурсов.
В своем выступлении Рабаб Фатима отметила необходимость продвижения таких инициатив, как Национальные планы адаптации и региональное сотрудничество в ходе Третьей конференции ООН, которую планируется провести в Кигали (Руанда) в июне 2024 года. Также министр «зелёной» экономики и охраны окружающей среды Замбии Коллинз Нзову подчеркнул необходимость наращивания потенциала для интеграции НПА в стратегии развития и предложил оптимизировать предлагаемые механизмы и оценки рисков.
По итогам встречи была достигнута договоренность о поддержке разработки Национальных планов адаптации Программой развития ООН в 30 странах мира.