BMTning Iqlim o‘zgarishi bo‘yicha 28-konferensiyasi (COP28) doirasida 5-dekabr kuni Dubaydagi (BAA) “O‘zbekiston” pavilyonida “Etnoekologiya: iqlim o‘zgarishiga qarshi kurashda an’anaviy amaliyotlar va mahalliy bilimlardan foydalanish” panel muhokamasi bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda BMTning O‘rmonlar va ko‘kalamzorlashtirish forumi  (UNFF) kotibiyati direktori Juliet Biao Kudenukpo, Markaziy Osiyo atrof-muhit va iqlim o‘zgarishlarini o‘rganish universiteti ("Central Asian Green University"), diplomatik korpus va xalqaro tashkilotlar vakillari ishtirok etdi.
Tadbirning maqsadi madaniyat, atrof-muhit va ekologiya bo'yicha fanlararo tadqiqotlarni rivojlantirish, mahalliy hamjamiyatlarni va ularning an'anaviy bilim tizimlarini jalb qiladigan tadqiqotning afzalliklari va xavflarini muhokama qilish, "Central Asian Green University" qoshida Etno-ekologik tadqiqotlar markazini tashkil etish bo‘yicha xalqaro tajriba va tavsiyalar to‘plashdir.
Tadbir davomida barqaror rivojlanish, mahalliy sharoitga moslashish va inklyuziv ekologik amaliyot uchun etnoekologik yondashuvlarning ahamiyati muhokama qilindi. Iqlim o‘zgarishlarini yumshatish va moslashishda etnoekologiyaning roli ta’kidlandi. An’anaviy ekin navlari va yetishtirish usullari, oziq-ovqat xavfsizligi, mahalliy sharoitga moslashgan arxitektura va yaylovlarni boshqarish kabi mavzularga ham e'tibor qaratildi.
Qayd etish joizki, Markaziy Osiyoning tog‘lardan cho‘lgacha bo‘lgan xilma-xil landshaftlari insoniyat an’analari bilan qadimiy tarixiy aloqaga ega bo‘lgan va tirikchilik, tibbiyot va madaniy bezak kabi turli maqsadlarga xizmat qiluvchi o‘simlik va hayvonot dunyosining boy rang-barangligini qo‘llab-quvvatlaydi.
Biroq, O‘zbekistonning biologik xilma-xilligi yashash joylarining yo‘qolishi, iqlim o‘zgarishi, ifloslanish hamda urbanizatsiya va globallashuvning salbiy oqibatlari kabi ko‘plab tahdidlarga duch kelmoqda. To'g'ridan-to'g'ri sabablar noaniq bo'lsa-da, biologik va madaniy xilma-xillik o'zaro bog'liq bo'lib, birida pasayish, ikkinchisida qisqarish bilan bog'liq. Biologik va madaniy xilma-xillik o'rtasidagi murakkab munosabatlar mahalliy hamjamiyatlarni, an'anaviy bilimlarni va fanlararo tadqiqotlarni birlashtirgan tabiatni muhofaza qilishga yaxlit yondashuvni talab qiladi.
Ahamiyatiga qaramay, mahalliy ekologik bilimlar va an'anaviy ekologik bilimlar tabiatni muhofaza qilish yoki barqaror rivojlanish nazariyasida ko'pincha e'tiborga olinmaydi, bu birinchi navbatda an'anaviy bilimlarning yetarli darajada baholanmaganligi va ekologlar hamda antropologlar o'rtasidagi hamkorlik cheklanganligi bilan bog‘liq. Antropologiya, tilshunoslik, biologiya va siyosat chorrahasida birlashgan etnoekologiya bu bo'shliqlarni bartaraf qiladi va ekotizim yaxlitligini saqlashda odamlar va yoqilg'i-energetika komplekslarining dinamik rollariga qaratilgan fanlararo tadqiqotlarni osonlashtiradi.
Tadbir davomida atrof-muhitni muhofaza qilish, madaniy merosni kengaytirish va barqaror rivojlanishni rag‘batlantirish kutilayotgan fanlararo tadqiqotlar va Markaziy Osiyodagi mahalliy hamjamiyatlar bilan teng huquqli hamkorlikni yo‘lga qo‘yadigan bo‘lajak “O‘zbekiston etno-ekologik tadqiqotlar markazi” taqdimoti o‘tkazildi.
Shuningdek, soha mutaxassislari mahalliy amaliyot bo‘yicha an’anaviy bilimlar hamda olingan ko‘nikmalardan samarali foydalanish bo‘yicha ilg‘or tajribalar almashdilar.

В Узбекистане создадут Центр этноэкологических исследований при Central Asian Green University
В рамках 28-ой Конференции ООН по изменению климата (COP28) в павильоне Узбекистана в г. Дубай (ОАЭ) 5 декабря состоялась панельная сессия «Этноэкология: традиционные практики и использование знания коренных народов в борьбе с изменением климата».
В мероприятии приняли участие директор Секретариата Форума ООН по лесам и озеленению Джульетта Биао Куденукпо (UNFF), представители Центрально-Азиатского Университета изучения окружающей среды и изменения климата Central Asian Green University, дипломатических корпусов и международных организаций.
Цель мероприятия – содействие междисциплинарным исследованиям культуры, окружающей среды и экологии; обсуждение преимущества и рисков исследований, в которых участвуют местные сообщества и их системы традиционных знаний; сбор международного опыта и рекомендаций по созданию Центра этноэкологических исследований при Центрально-Азиатском Университете изучения окружающей среды и изменения климата Central Asian Green University.
В рамках сессии были обсуждены вопросы значения этноэкологических подходов для устойчивого развития, адаптации к местным условиям и инклюзивных природоохранных практик. Была подчеркнута роль этноэкологии в смягчении последствий изменения климата и адаптации к нему. Также были обсуждены такие темы, как традиционные сорта сельскохозяйственных культур и методы выращивания, продовольственная безопасность, адаптивная к местным условиям архитектура и управление пастбищами.
Стоит отметить, разнообразные ландшафты Центральной Азии (ЦА) от гор до пустынь способствуют богатому разнообразию флоры и фауны, которые имеют древние исторические связи с человеческими традициями и служат различным целям, таким как средства к существованию, медицина и культурное украшение. Однако биоразнообразие Узбекистана сталкивается с многочисленными угрозами, включая утрату среды обитания, изменение климата, загрязнение окружающей среды и косвенное воздействие урбанизации и глобализации. Хотя прямые причины не ясны, биологическое и культурное разнообразие коррелирует в глобальном пространственно-временном контексте, и снижение одного из них связано с сокращением другого. Сложная взаимосвязь между биологическим и культурным разнообразием требует целостного подхода к сохранению, объединяющего местные сообщества, традиционные знания и междисциплинарные исследования.
Несмотря на свою значимость, местные экологические знания (МЭЗ) и традиционные экологические знания (ТЭЗ) часто игнорируются в теории о сохранении или устойчивом развитии, прежде всего из-за недооценки традиционных знаний и ограниченности сотрудничества экологов и антропологов. Этноэкология, сближаясь на стыке антропологии, лингвистики, биологии и политики, устраняет эти пробелы и облегчает междисциплинарные исследования, фокусирующиеся на динамической роли людей и ТЭК в сохранении целостности экосистемы.
В рамках сессии был презентован будущий «Центр этноэкологических исследований Узбекистана», который будет инициировать междисциплинарные исследования и равноправное сотрудничество с местными сообществами в Центральной Азии, что как ожидается защитит окружающую среду, расширит культурное наследие и направит на устойчивое развитие.
В ходе сессии специалисты и эксперты сферы обменялись традиционными знаниями местной практики, а также передовым опытом эффективного и этичного использования приобретенных знаний.